Sportivii olimpici din Rusia, titlul olimpic după 26 ani la hochei. Gestul sfidător făcut de ruși

Ultimul update: Duminica 25 Februarie 2018 11:25
Data publicarii: Duminica 25 Februarie 2018 11:09
rusia, hochei, gheata, jocurile olimpice,

Rusia, marea favorită a turneului olimpic de hochei pe gheaţă, a câştigat medalia de aur după o aşteptare de 26 ani.

Rușii, care au concurat sub drapelul olimpic și denumirea de OAR - Sportivii olimpici din Rusia - au cântat imnul Rusiei peste imnul olimpic la festivitatea de premiere, relatează Reuters.

Rușii au câştigat medalia de aur după o aşteptare de 26 ani, după ce au învins duminică în finală la mare luptă Germania cu 4-3 (1-0, 0-1, 2-2, 1-0), după prelungiri.

Cu un minut înainte de finalul meciului, Germania era la conducere cu 3-2, dar ruşii au reuşit să egaleze când mai erau 55 de secunde prin Nikita Gusev şi au trimis meciul în prelungiri, unde Kirill Kaprizov a marcat golul decisiv în minutul 70 şi a adus al 9-lea titlul olimpic pentru jucătorii ruşi.

Ruşii aveau în palmares 8 titluri olimpice, dar ultimul data din 1992. Ei au mai jucat apoi finala doar în 1998 la Nagano.

Rusia a fost interzisă la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Pyeongchang 2018, ca urmare a scandalului de dopaj în masă. Unii sportivi au fost lăsați să participe din postura de sportivi independenţi, sub drapel neutru. La festivități, drapelul și imnul Rusiei au fost interzise.

rusia, hochei, gheata, jocurile olimpice, Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: Reuters

O delegaţie nord-coreeană la nivel înalt a sosit în Coreea de Sud

Avertismentul nemților după ce au eliminat Canada la JO. Mesajul s-a viralizat

LA MARUTA

Stephan Pelger, o poveste despre moda si succes

Stephan Pelger, despre viata de designer si cum a dobandit succesul in lumea modei

NATANHITUL SAPTAMANII

EXCLUSIV ONLINE | Print si cersetor – Sonny Flame (feat. Connect-R)

Mihaela Buzărnescu, învinsă în finala de dublu de la Nottingham

Spectacol magic oferit de galeria islandezilor, înaintea meciului cu Argentina. VIDEO

Mihaela Buzărnescu, în finala de dublu a turneului WTA de la Nottingham

Antrenorul care a cucerit inimile fanelor la CM. Seamănă cu un personaj din Game of Thrones

Simona Halep, desemnată jucătoarea lunii mai

Cristiano Ronaldo, 2 ani de închisoare cu suspendare și plata a 19 milioane de € către Gisc

iran fotbal

O fotografie a naţionalei de fotbal a Iranului a devenit virală. Comentariile internauților

Simona Halep, "jonglerii" cu mingea de fotbal înaintea startului CM. VIDEO

Victoria Simonei Halep, ironizată de revista franceză Charlie Hebdo. ”Fier vechi! Fier vechi!”

Ce poveste! Făcea piese auto pentru România şi era poştaş, azi joacă la Mondial

Simona Halep şi Monica Niculescu, cele mai bune jucătoare la retur, în 2018

Mesajul postat de antrenorul Darren Cahill, după victoria Simonei Halep la Roland Garros