SIMONA HALEP - VENUS WILLIAMS 6-2; 6-1, in "optimile" turneului de la Roma. Halep va juca in "sferturi" cu Dulgheru

Simona Halep si Alexandra Dulgheru

Simona Halep a obtinut o victorie categorica in fata americancei Venus Williams si s-a calificat in "sferturile" turneului de la Roma.

Simona Halep isi continua parcursul foarte bun de la Roma. Dupa ce a spulberat-o in turul doi pe Alison Riske, Halep a invins-o, joi cu scorul de 6-2; 6-1 pe Venus Williams.

In sfeturile de finala, Simona Halep va juca impotriva romancei Alexandra Dulgheru, care a reusit surpriza si a invins-o in doua seturi pe Ecaterina Makarova.

SIMONA HALEP vs VENUS WILLIAMS, livetext:

Ora 15:01 Simona Halep o invinge fara probleme pe Venus Williams, scor 6-2; 6-1, si se califica in "sferturi", unde o va intalni pe Alexandra Dulgheru.

Ora 14:55 5-1 pentru Simona Halep in setul doi. Simona nu i-a lasat nicio sansa in acest meci americancei.

Ora 14:51 Un meci aproape perfect pentru Simona Halep, care conduce cu 4-1 in setul secund. Americanca a castigat un singur game in acest set, cu greu insa, la avantaj.

Ora 14:42 Simona Halep o domina pe Venus Williams si se indreapta spre o victorie facila. 3-0 pentru ea este scorul in setul secund, cu avantaj de 2 break-uri.

Ora 14:37 Simona Halep incepe excelent si setul secund, reusind break-ul. 1-0 pentru romanca.

Ora 14:31 SET SIMONA HALEP. Primul act se incheie cu scorul de 6-2 pentru Halep.

Ora 14:28 Simona Halep joaca excelent in aceste momente si se distanteaza de Venus. 5-2 este scorul pentru romanca.

Ora 14:20 Venus Williams isi ia break-ul inapoi, insa Halep riposteaza imediat si castiga din nou pe serviciul americancei. 3-2 pentru Simona Halep, care urmeaza sa serveasca.

Ora 14:10 BREAK Simona Halep. Jucatoarea romanca preia conducerea, 2-1.

Ora 14:07 Ambele jucatoare isi castiga serviciul fara probleme. 1-1, dupa doua game-uri foarte rapide

Victorie clara in turul doi pentru Halep

Halep a incheiat conturile in doar 61 de minute cu Alison Riske, in turul doi, avand un procentaj de doar 60% la primul serviciu, dar si 86% la punctele facute cu primul serviciu.

A doua favorita a turneului de la Foro Italico a condus cu 1-0 si 2-1, iar apoi a reusit un prim break, desprinzandu-se la 3-1. Halep a ajuns repede la 5-1, insa a urmat o relaxare prematura care i-a permis americancei de 24 de ani (45 WTA) sa faca un break si apoi sa reduca diferenta la 5-3. Simona a incheiat, insa, setul, dupa 35 de minute.

Halep a dominat clar mansa secunda, pe care si-a adjudecat-o fara comentarii, cu 6-0, in 26 de minute.

Romanca, intrata direct in turul al doilea la Roma, si-a asigurat un cec de 22.800 euro si 105 puncte WTA.

Simona Halep a pierdut toate cele trei meciuri cu Venus, sora mai mare a Serenei, ultimul in 2013, in trei seturi la Tokyo (4-6, 7-5, 6-3 pentru americanca), dar si in 2012 in primul tur la Roma (6-3, 6-4 pentru Venus) si la Madrid (6-1, 4-6, 7-6 pentru Williams).

Halep s-a retras anul trecut în optimi la turneul de la Roma, din cauza unei accidentări.

Caz de Dosarele X. Superba italiancă a dispărut și nimeni nu mai știe de ea

Simona Halep a invins-o fara probleme pe jucatoarea Alison Riske, locul 45 WTA, in turul doi al Turneului de la Roma, scor 6-3; 6-0.

SIMONA HALEP, cap de serie 2, a jucat impotriva frantuzoaicei Alize Cornet in turul inaugural al turneului de tenis de la Madrid, cu premii de 4.185.405 dolari, conform tragerii la sorti de vineri. SIMONA HALEP a piedut meciul, din pacate.

Simona Halep a urcat luni pe locul 2 in clasamentul WTA. Ce distanta o separa de Serena Williams

Jucatoarea Simona Halep a urcat pe locul 2 in clasamentul WTA ca urmare a parcursului pe care ea si rivala ei, sportiva rusa Maria Sarapova, l-au avut saptamana trecuta, la turneul de la Stuttgart.

EU YES LA VOT. Cum a ajuns un spital din Buzău, propus spre desființare, etalon în tratamentul pacienţilor cu boli cronice

În România există un deficit uriaș privind serviciile de recuperare. Astfel de unități sunt închise din cauza incompetenței autorităților, iar în unele județe nu există.

A început, oficial, campania electorală. Politicienii au voie să se promoveze doar prin afișe și pliante

De vineri, timp de 30 de zile politicienii sunt în campanie electorală. Autoritatea care supraveghează desfășurarea alegerilor le-a interzis să mai organizeze spectacole, bâlciuri, focuri de artificii ori să le ofere alegătorilor orice fel de cadouri.

Avioanele de luptă F16 ale României vor fi înarmate cu cele mai avansate tipuri de rachete. Au fost cumpărate de la americani

Avioanele de luptă F16 ale României vor fi înarmate cu cele mai avansate tipuri de rachete cumparate de la americani.