România – Lituania 3-1, în Liga Națiunilor. Tricolorii se impun cu emoții, în primul meci acasă al lui Il Luce | GALERIE FOTO

romania lituania
Agerpres

România a învins luni seara Lituania cu 3-1 pe Stadionul Steaua, în runda a doua din UEFA Nations League și primul meci disputat acasă de selecționerul Mircea Lucescu.

România a învins cu 3-1 pe teren propriu Lituania, în al doilea meci din Grupa C2 a Ligii Națiunilor. Tricolorii s-au impus în ultimele minute ale unui meci complicat, în care lituanienii au jucat curajos și ne-au dominat în cea mai mare parte a jocului.

Partida s-a decis în minutul 80, când VAR a anulat golul de 2-1 reușit de Lituania, iar câteva minute mai târziu același VAR dictează penalty pentru România, care face 2-1 prin Răzvan Marin. Meciul este decis în minutul 92, prin golul înscris de Mittriță, după o fază superbă reușită împreună cu Alibec.

La pauză, cele două echipe se aflau la egalitate, după golurile înscrise de Valentin Mihăilă în minutul 4, respectiv Kucys, în minutul 34.

Min. 90+6: Fluier final! România câștigă cu un scor care nu arată și emoțiile uriașe pe care le-au avut tricolorii pentru a obține cele 3 puncte.

General rus, avertisment: „Lovim ținte militare din România, Polonia și Bulgaria, dacă Ucrainei i se va permite să tragă rachete cu rază lungă”

Min. 90+2: GOOOOOOLLLLL!!!! Mitriță înscrie golul decisiv, în urma unei faze splendide.

Min. 87: GOOOOOLLL!!! Răzvan Marin înscrie pentru 2-1 după un penalty obținut de Ianis Hagi, dar care a fost dictat doar după consultarea VAR.

Min. 80: Arbitrul anulează golul 2 al lituanienilor după ce consultă VAR-ul.

Min. 78: GOOOOOOOLLL!!! Lituanienii înscriu prin Antanavicius, iar balticii ne umilesc la noi acasă.

Min. 45: A început repriza a doua!

Lituania a avut 55% posesie în prima repriză, pe terenul România, dar a reușit și 3 șuturi pe poartă, față de unul singur al tricolorilor, cel din care s-a marcat singurul gol al nostru de pe Steaua.

Min. 45: Este pauză, iar România este ținută cu totul surprinzător în șah acasă de o echipă mult mai slab clasată, a Lituaniei.

Min. 34: GOOOOOOOLLL! Lituanienii reușesc să egaleze prin Kucys.

Min. 4: GOOOOOOOLLL! România deschide scorul prin Mihăilă, iar tricolorii încep în forță meciul.

Min. 1: A început meciul!

Selecţionerul Mircea Lucescu a anunţat echipa de start a României pentru meciul de pe Stadionul Steaua, de la ora 21.45, cu echipa naţională a Lituaniei.

Primul unsprezece al României va fi compus din: 16. Târnovanu – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 6. M. Marin, 9. Drăguş, 10. Stanciu-cpt., 11. Bancu, 13. Mihăilă, 15. Burcă, 18. R. Marin, 20. Man. Selecţioner: Mircea Lucescu

Rezerve sunt: 1. Niţă, 12. L. Popescu – 4. Manea, 5. Ghiţă, 7. Alibec, 8. Chipciu, 14. Hagi, 17. Coman, 19. Artean, 21. Olaru. 22. Mitriţă, 23. Sorescu

Lituania va evolua în formula: 12. Gertmonas – 17. Širvys, 4. Girdvainis, 20. Lekiatas, 3. Tutyškinas, 13. Lasickas-cpt. – 8. Matulevičius, 14. Slivka, 6. Vorobjovas, 23. Dolžnikov – 11. Kučys. Selecţioner: Edgaras Jankauskas

Rezerve: 1. Bertašius, 16. Mikelionis – 2. Milašius, 5. Kažukolovas, 7. Upstas, 9. G. Paulauskas, 10. Kalinauskas, 15. Vareika, 18. Verbickas, 19. V. Paulauskas, 21. Barauskas, 22. Antanavičius

Viața lui Doroftei în Canada: ”Erau zile când nu măncam, mă dureau mâinile”. Îi trimitea ”târâș, dar fericiți” acasă
Mircea Lucescu, discurs de mare antrenor. Ce le-a spus „tricolorilor”, în vestiar, după victoria cu Kosovo: „Băi, băieți”

Selecţionerul Mircea Lucescu le-a transmis jucătorilor că au făcut o treabă extraordinară la meciul cu Kosovo, câştigat de România, scor 3-0, în Liga Naţiunilor.

Căpitanul echipei naţionale de fotbal a României, Nicolae Stanciu, a declarat că jucătorii primei reprezentative aveau nevoie de Mircea Lucescu şi speră ca toţi să se adapteze cât mai repede la modul de lucru al noului selecţioner.

Mircea Lucescu a anunţat lotul pentru meciurile din septembrie din Liga Naţiunilor. Cine revine

Selecţionerul Mircea Lucescu a anunţat, vineri, lotul pe care va miza la primele două partide din ediţia 2024/25 a Ligii Naţiunilor. Pe listă se afl şi Mihai Lixandru, de la FCSB, debutant la prima reprezentativă.

Mircea Lucescu și-a ales staff-ul tehnic cu care va lucra la naționala României. Cine sunt „secunzii” lui „Il Luce”

Mircea Lucescu, cel mai titrat antrenor român, şi-a definitivat componenţa stafului tehnic, medical şi de suport împreună cu care va pregăti tricolorii, anunţă frf.ro.

Primele convocări anunțate de Mircea Lucescu la echipa națională. Ce se întâmplă cu Ianis Hagi

Selecţionerul Mircea Lucescu, la prima sa acţiune după numirea la cârma naţionalei de fotbal a României, a convocat 19 ''stranieri'' pentru meciurile din septembrie, din noul sezon al Ligii Naţiunilor.

După ce au făcut prăpăd inclusiv în România, o nouă „apocalipsă” a inundaţiilor se îndreaptă spre Europa Centrală

Locuitorii mai multor zone din Polonia şi Republica Cehă s-au grăbit să evacueze luni, în timp ce alte zone din Europa Centrală au început să facă curăţenie după ce cele mai grave inundaţii din ultimele două decenii, scrie Reuters.

În cea mai nouă maternitate din țară plouă din tavan în sala de nașteri. Unitatea din Timișoara, inaugurată acum o lună

A plouat în cea mai nouă maternitate din țară, inaugurată în urmă cu o lună. S-a întâmplat la Timișoara, iar angajații s-au văzut nevoiți să pună găleți prin saloane și să adune apa cu prosoape și mopuri.

Comisarii europeni urmează să fie prezentați de Ursula von der Leyen. Roxana Mînzatu este propunerea României

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, urmează să îşi prezinte, marţi, la Strasbourg, noua echipă de comisari şi portofoliile acestora, după săptămâni de lupte politice, relatează AFP.