Premii mult mai mari pentru Halep şi colegele ei, la FedCup

Ultimul update: Vineri 24 August 2018 20:16
Data publicarii: Vineri 24 August 2018 20:13
Halep - Sabalenka

Federaţia Internaţională de Tenis încearcă să promoveze competiţiile pe echipe dublând premiile.

Federaţia Internaţională de Tenis (ITF) a mărit premiile pentru ediţia 2019 a Cupei Federaţiei, de la 3,7 milioane de dolari (3,2 milioane de euro) la 7,5 milioane de dolari (6,5 milioane de euro), scrie News.ro.

Premiile anunţate sunt pentru toate cele 16 participante, opt în Grupa Mondială şi opt în Grupa Mondială II, şi se înscriu în eforturile ITF de a revigora competiţia feminină pe echipe, aşa cum a procedat cu cea masculină, Cupa Davis.

Forul internaţional are în vedere şi schimbarea formatului, de la trei întâlniri de-a lungul anului, în februarie, aprilie şi noiembrie, la un turneu de o săptămână, cu toate cele 16 echipe din grupele mondiale, într-un oraş de clasă mondială.

Alte schimbări pentru ediţia din 2019 prevăd posibilitatea convocării unei a cincea jucătoare şi introducerea tie-break-ului în setul decisiv.

Formată din Simona Halep, Mihaela Buzărnescu, Irina Begu şi Sorana Cîrstea, România a promovat în Grupa Mondială, după ce a învins, în aprilie, cu 3-1, reprezentativa Elveţiei, la Cluj-Napoca.

Conform tragerii la sorţi din iulie, jucătoarele române vor întâlni, în 9-10 februarie 2019, în deplasare, echipa Cehiei, finalistă în acest an, în sferturile de finală ale Grupei Mondiale a Cupei Federaţiei.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Halep - Sabalenka Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: News.ro

Ipostaza în care a pozat Simona Halep pentru revista Vogue. FOTO
Jucătoarea de badminton care câştigă mai mulţi bani decât Simona Halep
Presa internaţională, după înfrângerea Simonei Halep din finala de la Cincinnati
Simona Halep, cel mai frumos moment al finalei cu Kiki Bertens. WTA: ”Trebuie să vedeți asta!” VIDEO
cosmin contra
România a învins Muntenegru cu 1-0 şi a terminat pe locul 2 în grupa din Liga Naţiunilor
Simona Halep se menține pe locul 1 în clasamentul WTA
Alexander Zverev a câștigat Turneul Campionilor, după ce l-a învins pe Novak Djokovic
Simona Halep, după ce a rămas fără antrenor: „Vom vedea cum va fi”
Un meci de-al Simonei Halep, desemnat meciul anului de WTA. Despre ce partidă este vorba
Meciul România-Lituania, sâmbătă, la Pro TV. Hagi, din nou în echipa națională
Ilie Năstase
De ce susține Ilie Năstase că Simona Halep nu mai are nevoie de antrenor
Simona Halep, despre despărțirea de Darren Cahill: ”Nu e uşor să îmi aleg un alt antrenor”
Simona Halep nu va mai fi antrenată de Darren Cahill. Motivul invocat
Simona Halep, desemnată ambasadorul Universității Ovidius: „Nu regret nimic”
Campioană mondială la culturism, găsită moartă în locuința sa
România vrea să organizeze Cupa Mondială din 2030 şi Euro 2028. Soluţia autorităţilor