Peste 50.000 de suporteri asteapta un meci fantastic. In direct, la ProTV: Steaua - Twente. Echipele

×
Publicitate

Visul Stelei de a juca finala Europa League pe National Arena incepe astazi. In direct, la Pro Tv, singura echipa din Romania, calificata in primavara competitiei, da piept cu olandezii de la FC Twente.

Peste 50.000 de suporteri asteapta un meci fantastic si indiferent ca afara nametii sunt cat casa, vor fi alaturi de ros-albastri. Musafirii nu sunt deloc comozi si in plus ii antreneaza Steve McClaren. Acelasi care i-a ajutat si pe englezii de la Middlesbrough sa ne lase in lacrimi.

Intr-o zi de iarna romaneasca suporterii promit o atmosfera braziliana.

Iata echipele de start:

Steaua Bucuresti: Tatarusanu - Dananae, Geraldo, Chiriches, Brandan - Rusescu, Prepelita, Bicfalvi, Tanase - Tatu, Nikolici. Antrenor: Ilie Stan.

Twente Enschede: Mihailov - Cornelisse, Wisgerhof, Rosales, Douglas - Brama, Fer, Jannsen - Chadli, De Jong, John. Antrenor: Steve McClaren.

Steaua trebuie sa castige acasa in fata olandezilor de la Twente. Romanii au insa nevoie de un imbold din partea publicului in conditiile in care pe banca tehnica a oaspetilor va sta "cosmarul" numit Steve McClaren, cel care ne-a pus piedica in 2006 si am ratat Finala UEFA.

Gigi Becali nu va lipsi chit ca in ultimele zile a fost mai degraba preopupat de oamenii blocati in nameti si a trecut fotbalul in planul secund.

Partida din aceasta seara a stat pana in ultimul clipa sub semnul incertitudinii din cauza muntilor de zapada de pe stadion.

Si totusi dupa ce au inspectat suprafata de joc, oficialii UEFA au decis ca Steaua - Twente nu se amana. Nimeni, insa, nu poate garanta ca terenul - protejat in ultimele zile cu o copertina - nu se va transforma intr-un maidan.

Aseara, olandezii s-au antrenat pe jumatate de gazon si pina una alta iarba a rezistat.

Nimeni nu poate sa uite insa rusinea din septembrie 2011. Dupa Romania - Franta National Arena arata mai degraba ca un camp de cartofi, lucru notat de presa din intreaga Europa.

Chit ca acum oficialii dau asigurari ca vom ramane cu onoarea nepatata sa nu uitam ca la Bucuresti a fost extrem de frig iar la ora la care va incepe meciul se vor inregistra minus 5 grade Celsius.

Cu o conditie sa nu cada curentul asa cum s-a intamplat aseara in jumatate de Bucuresti inclusiv in zona in care se afla stadionul.

Responsabilii de la Arena Nationala sustin insa ca nu exista niciun pericol, cata vreme stadionul este alimentat din doua surse si dispune de un generator propriu. Asadar, sunt sanse mici sa retraim episodul rusinos din 2001, cand nocturna Stadionului Giulesti a cedat in timpul meciului Rapid - Paris Saint Germain. Oficialii UEFA i-au pedepsit atunci pe ai nostri care au pierdut cu trei la zero, la masa verde.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face Kayla Simmons, la 30 de ani, după ce s-a lăsat de volei
Ce face Kayla Simmons, la 30 de ani, după ce s-a lăsat de volei
Citește și...
David Popovici, victorie la proba de 100 m liber la Campionatul Național. Este a patra medalie de aur consecutivă

David Popovici a câştigat şi sâmbătă o medalie de aur la Campionatul Naţional pentru seniori, tineret şi juniori (bazin de 50 de metri), el impunându-se în finala la 100 m liber.

Debut de coșmar pentru Mirel Rădoi în Turcia: Gaziantep, învinsă clar cu 3-0

Echipa turcă Gaziantep, condusă de antrenorul român Mirel Rădoi, a pierdut sâmbătă, în deplasare, scor 0-3, în faţa formaţiei Eyupspor, în etapa a 31-a din campionatul turc, Super Lig.

Un maratonist a fost depășit în ultima clipă și a pierdut cursa în timp ce își sărbătorea victoria | VIDEO

Un maratonist a fost depășit în ultima clipă și a pierdut cursa în timp ce sărbătorea victoria, cu câțiva metri înainte de linia de sosire. Imaginile surprinse la maratonul din Delaware au devenit virale. 

Recomandări
Războiul de la graniță. Ziua în care, pentru prima dată, o dronă a Rusiei cu încărcătură explozivă s-a prăbușit în România

Pentru prima dată de la începutul conflictului din Ucraina, o dronă cu încărcătură explozivă s-a prăbușit chiar într-un oraș din România. S-a întâmplat în Galați, iar autoritățile au intrat în alertă maximă.

Oficialii Iranului au plecat din Islamabad fără să mai aștepte sosirea emisarilor lui Donald Trump. Ce s-a întâmplat

Președintele iranian a cerut populației să scadă consumul de electricitate, semn că blocada impusă de americani asupra porturilor are consecințe drastice atât asupra producției de energie, cât și a veniturilor statului. 

De ce nu a putut fi doborâtă drona rusească ajunsă în Galați. Armata anunță rearanjarea apărării la granița cu Ucraina

Ministrul Apărării a anunțat că Armata analizează rearanjarea sistemelor de apărare ale României de la granița cu Ucraina, după ce o dronă rusească s-a prăbușit în orașul Galați. Drona nu a putut fi doborâtă pentru că zbura la altitudine prea mică.