Lazio - FCSB 5-1. Echipa lui Dică, eliminată din Europa League. Hat-trick Immobile

FCSB - Lazio
Inquam Photos / Bogdan Buda

Lazio - FCSB.  FCSB a pierdut joi seara partida retur împotriva echipei italiene Lazio, scor 5-1, în 16-imile Ligii Europa League. La general, scorul înregistrat este 5-2 pentru Lazio, după ce în tur FCSB a învins-o pe Lazio cu 1-0, gol marcat de Gnohere.

Golurile au fost înscrise de Ciro Immobile (minutele 7, 43 şi 71), Bastos (35) şi Felipe Anderson (51), respectiv Harlem Gnohere (82).

FCSB a jucat foarte slab, timorat, comiţând multe greşeli, departe de evoluţia curajoasă din tur, când s-a impus cu 1-0. Antrenorul lazialilor, Simone Inzaghi, a folosit mult mai mulţi titulari obişnuiţi faţă de partida tur, menajându-l însă pe Sergej Milinkovic-Savic, unul dintre cei mai buni jucători ai săi. Fundaşul românul Ştefan Radu nu a fost în lotul lui Lazio pentru această întâlnire, după ce în manşa întâi a rămas pe banca de rezerve.

România a rămas astfel fără ultima sa reprezentantă în actualul sezon al cupelor europene.

Desfășurarea meciului livetext:

Arma care-i sperie pe ruși ar putea ajunge în Ucraina. Moscova amenință că va extinde „zona-tampon”

Fluier final. Lazio- FCSB 5-1, în returul meciului care conta pentru calificarea în optimilie UEFA Europa League. Pentru Lazio au marcat Ciro Immobile, trei ori, iar Bastos și Felipe Anderson au înscris câte un gol. Golul de onoare al FCSB-ului a fost marcat de Gnohere.

Vor fi două minute de prelungire.

Minutul 82 GOL FCSB.  Florin Coman recuperează o minge, îi pasează lui Gnohere, iar atacantul înscrie primul gol al serii pentru FCSB.

Minutul 74. Simone Inzaghi mai face o schimbare. Felipe Anderson este înlocuit de Felipe Caicedo.

Minutul 71. Gol Lazio. Immobile reușește hat-trick-ul. Scorul a ajuns la 5-0 pentru echipa italiană.

Minutul 68 Schimbare la Lazio. Iese Luis Alberto, intră Allesandro Murgia.

Minutul 61. Schimbare la FCSB. Fundașul Valerică Găman s-a accident și a fost înlocuit de Bălașa. Dică a epuizat toate schimbările.

Minutul 59. Florinel Coman șutează, dar mingea trege pe lângă bara dreaptă.

Minutul 51.  Felipe Anderson înscrie pentru Lazio, iar scorul devine 4-0.

Minutul 46. A început a doua repriză. Dică face două schimbări. Florin Tănase a fost înlocuit de Florinel Coman, iar Dragoș Nedelcu de Lucian Filip.

Prima repriză s-a terminat. Lazio conduce cu 3-1 la general, după ce în tur a fost 1-0 pentru FCSB, gol marcat de Gnohere. În prima repriză au marcat Ciro Immobile, minutele '7 si '43, respectiv Bastos, în minutul '35.

Minutul 43. Ciro Immobile înscrie pentru a doua oară în această seară, după o pasă a lui Felipe Anderson. Scorul este 3-0 pentru Lazio.

Minutul 35. Luis Alberto centrează din corner. Noul intrat, Bastos, înscrie cu o lovitură de cap.

Minutul 33. Cartonaș galben acordat lui Immobile

Minutul 30. Lovitură liberă pentru FCSB. Gnohere a fost faultat de Basta, care a primit cartonașul galben.

Minutul 26. Schimbare la Lazio. A ieșit fundașul Martin Caceres, și a intrat Bastos.

Minutul 21. Ocazie mare pentru Lazio. Portarul român reușește să închidă unghiul și îl blochează pe Immobile.

Minutul 18. Vlad are o intervenție fantastică în fața lui Parolo.

Minutul 14. Corner pentru Lazio. Immobile trimite mingea în out.

Minutul 7. Gol Lazio. A marcat atacantul italian Ciro Immobile, după o centrare a lui Lulic.

Minutul 6. Ocazie mare pentru Lazio. Immobile nu reușește să finalizeze.

Minutul 3. Lovitură liberă pentru FCSB. Budescu a fost faultat, dar a trimis mult peste poartă.

Minutul 1. A început partida

Lazio- FCSB. FCSB joacă astăzi pe Olimpico din Roma cu gandul la optimile UEFA Europa League. Returul cu Lazio pleacă de la 1-0, după victoria obținută pe Național Arena cu golul marcat de Harlem Gnohere.

Lazio - FCSB. Oamenii lui Dică au susținut miercuri seară un antrenament oficial, dar și conferința de presă de dinaintea partidei.

"Veți vedea, nu vreau să zic multe. Teixeira o să intre după pauză, la mijloc", a declarat patronul FCSB Gigi Becali, potrivit sport.ro

FCSB: A. Vlad - R. Benzar, Găman, Planici, J.Morais - Nedelcu, Teixeira - Man, Budescu, Fl. Tănase - Gnohere

Rezerve: Stăncioiu, Bălașa, L. Filip, Momcilovici, Fl. Coman, Ov. Popescu, Cr. Tănase

Antrenor: Nicolae Dică

Lazio: Strakosha - Patric, De Vrij, Caceres - Basta, Parolo, Lucas Leiva, Luis Alberto, Lulici - Anderson, Immobile

Rezerve: Guerrieri, Nani, Bastos, Caicedo, Milinkovici-Savici, Marusici, Murgia

Antrenor: Simone Inzaghi

”O echipă maghiară poate ajunge în Liga 1 din România. Anti-maghiarismul, tipic la București”. Reacție deplasată a fotbalistului ungur legitimat în România

FCSB va înfrunta puternica formaţie italiană Lazio Roma, la care joacă românul Ştefan Radu, în şaisprezecimile de finală ale Europa League la fotbal, potrivit tragerii la sorţi efectuate luni la Nyon.

Directorul sportiv al FCSB, Mihai Stoica, a fost implicat într-o bătaie care a avut loc, în noaptea de vineri spre sâmbătă, într-un club de noapte din Bucureşti.

FCSB se califică în primăvara europeană, după ce a remizat cu Hapoel Beer Sheva

FSCSB a terminat 1-1 cu Hapoel Beer Sheva şi a ajuns astfel în şaisprezecimile Ligii Europa.

INTERVIU. Cum a urmărit Nicușor Dan seara în care Cîrstoiu a fost eliminat de PSD-PNL: ”M-am jucat cu copiii și m-am culcat”

Primarul general Nicușor Dan nu a mai avut răbdare să stea până la finalul negocierilor PSD-PNL în seara zilei de luni, în care Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă au decis soarta candidatului Cătălin Cîrstoiu, așa că s-a jucat cu copiii și ... s-a culcat.

Schimbarea la față a Rusiei. Cinci scenarii despre cum ar putea arăta această țară după Vladimir Putin

"Ce se va întâmpla pe termen lung cu Rusia?" este marea întrebarea pe care foarte multă lume și-o pune, mai ales că nici măcar "Țarul de la Kremlin", Vladimir Putin, nu poate scăpa de moarte.

Marcel Ciolacu: „Locul domnului Cristian Popescu Piedone nu poate să fie decât ca şi primar, în continuare, la Sectorul 5”

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat, miercuri, că locul lui Cristian Popescu Piedone nu poate să fie decât ca şi primar, în continuare, la Sectorul 5, el precizând că nu va negocia cu acesta pentru retragerea din cursa electorală.