FCSB o învinge dramatic pe LASK Linz cu 1-0 și se califică în grupele Europa League

fcsb-lask

FCSB s-a calificat în grupele Europa League după ce o învinge pe LASK Linz cu scorul de unu la zero după un meci echilibrat. Golul victoriei a fost marcat în minutul 90+3.

FCSB - LASK Linz 1-0

Minutul. 90+3 - Darius Olaru marchează un gol senzațional după o fază individuală și un șut imposibil.

Minutul. 83 – Daniel Popa ratează o șansă imensă pentru FCSB. Acesta şutează mingea pe poartă, dar şutul este blocat de fundaş cu o intervenţie fantastică prin alunecare.

Minutul. 52 – FCSB scapă la limită fără gol după ce Moses Usor (LASK Linz) trimite un șut din careu care zboară însă pe lângă bara dreaptă.

Începe repriza a doua.

Minutul. 45+3 – Marin Ljubicic (LASK Linz) a fost într-o poziție foarte bună și au lipsit doar câțiva centimetri ca să ajungă la o minge trimisă în adâncime.

Minutul. 40 – Florin Tanase (FCSB) sare cel mai sus pentru a intercepta o pasă trimisă cu efect în interiorul careului de şase metri, însă lovitura sa cu capul trece cu câţiva metri peste bara transversală. Mingea iese în afara terenuluii şi LASK are un aut de poartă.

Minutul. 24 – Florin Tanase (FCSB) aproape să scape singur dar adversarul indepartează orice pericol. FCSB forţează un corner. Membrii echipei sunt trimişi în careu.

Minutul. 15 – Primul șut pe poartă le aparține austriecilor. Adil Taoui șutează de la marginea careului, dar Stefan Tarnovanu are o intervenție bună și îl contracarează.

Meciul a început.

-------

În tur, cele două echipe au remizat 1-1, cu goluri marcate de Taoui pentru LASK și David Miculescu pentru FCSB. Campioana României are nevoie de victorie pentru a accede în grupele Europa League. În caz contrar, va evolua în Conference League.

Gigi Becali, patronul FCSB, a subliniat importanța financiară a calificării, estimând venituri de aproximativ 30 de milioane de euro. Contrastul dintre performanțele europene și cele din Superligă, unde echipa ocupă penultimul loc, a generat critici din partea suporterilor.

Mihai Stoica, managerul general, a anunțat că toți jucătorii sunt apți de joc, inclusiv Musi, Baeten și Luis Phelipe.

Acesta va fi ultimul meci al FCSB pe Ghencea în acest sezon, urmând să evolueze pe Arcul de Triumf până la disponibilitatea Arenei Naționale. Președintele CA al FCSB-ului, Mihai Stoica, a dezvăluit că până joi dimineață se vânduseră deja aproximativ 20.000 de bilete pentru acest meci decisiv.

Indiferent de rezultat, FCSB își va asigura prezența în grupele unei competiții europene în acest sezon, fie Europa League, fie Conference League.

Până acum, recordul de spectatori pe noul Stadion Ghencea a fost de 28.875 de fani, la meciul FCSB - Sparta Praga, încheiat cu scorul de 2-3.

Meciul FCSB - Lask Linz poate fi urmarit si pe platforma VOYO, unde poate fi vizionat in cadrul retransmisiei integrale și nealterate a canalului Romania TV, canal distribuit conform regulilor must-carry.

Incredibil! Un internațional român se retrage din fotbal la 26 de ani

Americanul Otis Davis, dublu campion olimpic, a murit, sâmbătă, la vârsta de 92 de ani, a anunţat, marţi, Federaţia Internaţională de Atletism (World Athletics), scrie site-ul radioteleviziunii belgiene RTBF.

Jordan Chiles a făcut apel la Tribunalul Suprem Elveţian. Contestă decizia TAS care i-a acordat bronzul Anei Maria Bărbosu

Avocaţii gimnastei americane Jordan Chiles au depus, luni, un recurs la Tribunalul Suprem Elveţian, pentru a contesta retragerea medaliei de bronz care i-a fost acordată iniţial la Jocurile Olimpice de la Paris.

”Odihnește-te în pace, nea Gigi” Mulțescu. FRF anunţă un moment de reculegere în memoria fostului sportiv

FRF anunţă că la meciurile rămase de disputat în această etapă se va ţine un moment de reculegere în memoria lui Gheorghe Mulţescu, care a murit duminică, la 72 de ani.

Nouă avertizare de ploi torențiale în județe deja devastate de inundații. Zonele vizate de vreme severă. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, miercuri dimineață, o avertizare Cod galben de ploi torenţiale, valabilă joi, 19 septembrie, în nouă judeţe.

Surse: PNL a scris amendamentul de modificare a legii în Parlament, ca să-l facă pe Klaus Iohannis parlamentar

Surse politice au declarat pentru Știrile Pro TV că PNL va depune la Senat, miercuri sau joi, o inițiativă de modificare a legii privind alegerea Senatului și Camerei Deputaților.

Risc de viituri majore pe râuri din Moldova, până joi. Hidrologii au emis Cod portocaliu de inundații

Hidrologii au actualizat, miercuri, codurile hidrologice pentru râuri din Moldova şi Dobrogea şi anunţă risc de viituri majore, până joi.