David Popovici, elogiat în L’Equipe după recordul mondial de la Europene: ”Veni, Vidi, Popovici”

News.ro

”Veni, Vidi, Popovici", a titrat cotidianul francez L'Equipe, într-un material dedicat noului campion european şi recordman mondial la 100 metri liber, românul de doar 17 ani, David Popovici.

”Ne aşteptam, fără să îndrăznim cu adevărat să credem. După ce în serii a reuşit 47''20, David Popovici lovise deja puternic devenind al patrulea om care a coborât sub 47 de secunde (46''98), vineri în semifinale. "Este un pas în direcţia corectă. Mi se pare normal să merg înainte pas cu pas şi să-mi îmbunătăţesc timpii ”, a spus atunci tânărul de 17 ani, potrivit News.

”Tânărul român a stârnit un tunet”

”Însă sâmbătă, când cerul Romei s-a făcut din nou albastru, tânărul român a stârnit un tunet. În 46''86, a devenit campion european prin ştergerea recordului mondial pe care brazilianul César Cielo îl stabilise în acelaşi bazin în 2009 şi care s-a grăbit să-l felicite pe reţelele de socializare", notează cotidianul francez.

Sportivul David Popovici a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în proba de 100 m liber, la Campionatul European de nataţie pentru seniori, la Roma. El a stabilit noul record mondial al probei.

David Popovici şi Adrian Rădulescu au fost decoraţi de Iohannis. ”Sportivii noştri au nevoie de mai multă implicare”
„Păpușa de fier a lui Putin” explică propaganda Kremlinului: „Nu contează ce se întâmplă cu adevărat”
Bye, Rangers! Ianis Hagi nu revine în Scoția. "Acord total" cu noul club

După ce a impresionat o lume întreagă la Budapesta, acolo unde a devenit campion mondial atât la proba de 100 de metri liber, cât și la cea de 200 de metri liber, David Popovici a făcut un gest remarcabil.

Preşedintele Klaus Iohannis a conferit Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de Cavaler sportivului David Popovici, dublu medaliat cu aur, la Campionatele Mondiale de la Budapesta.

David Popovici a câștigat finala la 100 metri liber. A obținut cinci medalii la CE de nataţie pentru juniori

David Popovici a câștigat finală la 100 metri liber, la Campionatul European de Nataţie juniori de la Otopeni.

C.E. Nataţie juniori: David Popovici a obținut medalia de aur la proba de 50 m liber. Galerie Foto

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 50 m la Europenele de la Otopeni, cu timpul de 22.16 secunde.

CE 2022 de juniori: David Popovici a câștigat o nouă medalie de aur la 200 m liber

Sportivul David Popovici a obţinut, miercuri, a doua sa medalie de aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, impunându-se în finala probei de 200 m liber cu timpul de 1 min 45 sec 45/100.

Împreună, dar despărțiți. Alianța PSD-PNL îi aruncă în lupta pentru Primăria Capitalei pe Firea și Burduja

Medicul Cătălin Cîrstoiu nu va mai fi candidatul PSD-PNL pentru Primăria Capitalei. Decizia a fost luată de Coaliție după o ședință maraton, care a durat peste 14 ore.

Kievul se mai și refuză. Statele NATO care nu vor să furnizeze Ucrainei arma pe care o cere cu insistență

În așteptarea ajutorului american, Kievul face presiuni la nivel european pentru a obține sisteme de apărare anti-rachetă. Ucraina are nevoie urgentă de șapte astfel de baterii și, până acum, a obținut un angajament și multe promisiuni.

Sondaj INSCOP: Alianța PSD-PNL conduce detajat în intenţii de vot la alegerile europarlamentare. Cine ocupă locul secund

Alianţa PSD-PNL este creditată că 46,6% din intenţiile de vot la alegerile europarlamentare, AUR cu 16,7%, iar Alianţa Dreapta Unită cu 13,8%, conform unui sondaj realizat de INSCOP în luna aprilie, la comanda News.ro.