Danemarca - România 1-1. Deac a egalat în minutul 89, deși România era în 10 oameni

Ultimul update: Duminica 15 Octombrie 2017 18:29
Data publicarii: Duminica 08 Octombrie 2017 18:54
Danemarca - Romania

Danemarca - România 1-1. Tricolorii au reușit un egal în deplasare, deși au jucat aproape o repriză întreagă în 10 oameni.

Danemarca - România. Echipa antrenată de Cosmin Contra a plecat neînvinsă din Danemarca, deși a fost condusă și a avut și un om in minus din minutul 60.

După o repriză săracă în ocazii, în care danezii au avut totuși un gol anulat eronat, adversarii noștri au reușit să deschidă scorul în minutul 60, dintr-un penalty făcut de Cristi Ganea.

Două minute mai târziu, același Cristi Ganea a tras de tricou un adversar și a primit al doilea galben.

Cu toate acestea, România nu a renunțat la intențiile ofensive și Deac a reușit egalarea în minutul 89. România termină pe locul 4 în grupă și va sta acasă, în timp ce danezii se pregătesc de baraj.

Desfășurarea meciului live-text:

Minutul 90+3: Final de meci, Danemarca - România 1-1.

Minutul 89: Deac egalează! România înscrie deși se afla în 10 oameni.

Minutul 75: Stanciu bate o lovitură liberă de la 25 de metri, dar trimite dezastruos, mai aproape de afara stadionului decât de poartă.

Minutul 63: După ce a făcut penalty, Ganea face un nou fault și primește al doilea galben. România rămâne în 10.

Minutul 61: Gol Eriksen din penalty, 1-0 pentru Danemarca. Tătărușanu a fost foarte aproape să apere.

Minutul 60: Cristi Ganea îl faultează în careu pe Bendtner: penalty pentru danezi.

Minutul 52: O nouă ocazie mare pentru Danemarca. Bendtner trimite cu capul pe lângă poartă, din 5 metri.

Minutul 45+1: Pauză, 0-0, după o repriză săracă în ocazii.

Minutul 36: Bendtner marchează, însă golul este anulat pentru offside.

Minutul 33: Ocazie uriașă pentru Danemarca. Bendtner scapă singur cu Tătărușanu, însă este ajuns din urmă de Hoban și blocat incredibil.

Minutul 25: Centrare bună a lui Bălașa, însă Budescu luftează de la marginea careului de 16 metri.

Minutul 12: Galben pentru Băluță foarte devreme, pentru faulturi repetate.

Danemarca - România, echipele de start:

România: Tătărușanu - Bălașa, Chiricheș, Grigore, Ganea - Hoban, Stanciu - Băluță, Budescu, Deac - Andone

Danemarca: Schmeichel, Dalsgaard, Kjaer, Christensen, Durmisi - Kvist, Erkisen, Delaney - Poulsen, Bendtner, Sisto

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Germania, cu Deniz Aytekin la centru. El a fost ajutat de asistenţii Guido Kleve şi Markus Hacker şi de rezerva Marco Fritz.

Înaintea ultimei etape, clasamentul grupei E era următorul: 1. Polonia – 22 de puncte, 2. Danemarca – 19 puncte, 3. Muntenegru – 16 puncte, 4. România – 12 puncte, 5. Armenia – şase puncte, 6. Kazahstan – două puncte.

Danemarca - Romania Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer
clasament grupa e Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: News.ro

România-Kazahstan 3-1. Contra debutează cu victorie pe banca Naționalei
Comisia tehnică a FRF vrea rezilierea contractului lui Chriostoph Daum. Ce spune Burleanu
MUNTENEGRU - ROMÂNIA 1-0. Gol Jovetic și România spune ADIO Campionatului Mondial din Rusia
Romania-Danemarca 0-0, in preliminariile Campionatului Mondial 2018. Toate reactiile dupa meci