Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României. Prima echipă de ligă secundă care ia trofeul după aproape 50 de ani

Corvinul Hunedoara
Cupa României Betano / Facebook

Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul Galați la loviturile de departajare, cu scorul de 3-2, în finala disputată, miercuri seară, pe Stadionul Municipal din Sibiu.

Scorul a fost egal, după cele 90 de minute (1-1) şi după prelungiri (2-2).

Pe Stadionul Municipal din Sibiu cei care au deschis scorul au fost gălăţenii, în minutul 27, prin lovitura liberă executată perfect de Rusevic, la colţul lung. Marius Coman a egalat pentru divizionara secundă Corvinul în minutul 39. În partea secundă, arbitrul Marcel Bîrsan a dictat penalti pentru un fault în careu asupra lui Bodişteanu şi Rusevic a transformat în minutul 58.

Răzvan Tănasă, abia intrat pe teren, a ratat în minutul 68 şi Antoniu Manolache a egalat cu un şut din marginea careului şapte minute mai târziu.

Pe final hunedorenii au atacat poarta lui Pap şi au trecut pe lângă gol, dominând ultima parte a reprizei secunde, însă cum scorul a fost egal şi după cele 12 minute de prelungire, s-a intrat în cele două reprize de prelungiri, care au trecut însă fără gol şi finala Cupei României a fost decisă de loviturile de departajare.

Cisotti a deschis seria penaltiurilor şi a înscris, iar Eduard Pap a apărat lovitura lui Marius Coman. Lefter a scos şi el şutul lui Gaitan, apoi Manolache a egalat pentru Corvinul, 1-1. Lefter a parat şi şutul lui Lameira, Antonio Bradu a înscris pentru Corvinul, care avea 2-1.

Ghiocel a trimis peste poartă însă Eduard Pap a respins şutul lui Pîrvulescu.

Miguel Silva a executat calm şi a egalat la 2, însă Herghelegiu a înscris simplu şi Corvinul a câştigat prima Cupă a României din palmares.

Este pentru prima oară din 1975 când o echipă din liga secundă câştigă Cupa României.

Corvinul: Lefter - Fl. Iacob, V. Lică (Chindriş 90), A. Manolache, Velisar - Bradu, Hrezdac (Herghelegiu 119) - M. Lupu, Neacşa (i. Pop 88), N. Pîrvulescu - M. Coman.

Oțelul: E. Pap - Zhelev, Yabre (Ghiocel 120), J. Cisse, Miguel Silva - Cisotti, Zivulic, Lameira – Maciel (Aly Malle 76), Rusevic (Gaitan 77), Bodişteanu (R. Tănasă 66).

VIDEO ”Ce vă poate face să preluați naționala României?”. Jose Mourinho a răspuns imediat

Echipa Manchester United s-a impus sâmbătă în finala Cupei Angliei, câştigând trofeul după ce a învins cu 2-1 rivala concitadină, Manchester City.

Meci eveniment al Generației de Aur. Fotbaliștii care i-au scos pe români în stradă vs. stelele lumii, în direct la PRO TV

Meci eveniment al Generației de Aur. 55.000 de oameni sunt pe Național Arena. Fotbaliștii care i-au scos pe români în stradă de fericire înfruntă stelele lumii de la 20.30, în direct la ProTV. Între aceștia, Hagi, Popescu și Petrescu.

Motivul pentru care Simona Halep nu a primit wild card la Roland-Garros. Ce a declarat directoarea turneului

Simona Halep, aflată pe locul 1139 în clasamentul WTA, ratează ediţia din acest an a turneului de la Roland-Garros.

Încep lucrările la ”Autostrada urșilor”. Marcel Ciolacu: ”Este una dintre cele mai mari rușini ale României”

Au început în sfârșit lucrările pe singura bucată lipsă din Autostrada Lugoj-Deva. Ciotul de aproximativ zece kilometri este finanțat în mare parte din PNRR și ar trebui să fie gata în următorii doi ani, altfel riscăm să pierdem banii.

Studiu: generația Z crede că va avea căsnicii mai reușite decât milenialii. „Suntem foarte permisivi”

Potrivit unui studiu recent al unei aplicații de socializare, tinerii din generația Z au intrat într-o nouă etapă a întâlnirilor romantice.