Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României. Prima echipă de ligă secundă care ia trofeul după aproape 50 de ani

Corvinul Hunedoara
Cupa României Betano / Facebook

Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul Galați la loviturile de departajare, cu scorul de 3-2, în finala disputată, miercuri seară, pe Stadionul Municipal din Sibiu.

Scorul a fost egal, după cele 90 de minute (1-1) şi după prelungiri (2-2).

Pe Stadionul Municipal din Sibiu cei care au deschis scorul au fost gălăţenii, în minutul 27, prin lovitura liberă executată perfect de Rusevic, la colţul lung. Marius Coman a egalat pentru divizionara secundă Corvinul în minutul 39. În partea secundă, arbitrul Marcel Bîrsan a dictat penalti pentru un fault în careu asupra lui Bodişteanu şi Rusevic a transformat în minutul 58.

Răzvan Tănasă, abia intrat pe teren, a ratat în minutul 68 şi Antoniu Manolache a egalat cu un şut din marginea careului şapte minute mai târziu.

Pe final hunedorenii au atacat poarta lui Pap şi au trecut pe lângă gol, dominând ultima parte a reprizei secunde, însă cum scorul a fost egal şi după cele 12 minute de prelungire, s-a intrat în cele două reprize de prelungiri, care au trecut însă fără gol şi finala Cupei României a fost decisă de loviturile de departajare.

Cisotti a deschis seria penaltiurilor şi a înscris, iar Eduard Pap a apărat lovitura lui Marius Coman. Lefter a scos şi el şutul lui Gaitan, apoi Manolache a egalat pentru Corvinul, 1-1. Lefter a parat şi şutul lui Lameira, Antonio Bradu a înscris pentru Corvinul, care avea 2-1.

Ghiocel a trimis peste poartă însă Eduard Pap a respins şutul lui Pîrvulescu.

Miguel Silva a executat calm şi a egalat la 2, însă Herghelegiu a înscris simplu şi Corvinul a câştigat prima Cupă a României din palmares.

Este pentru prima oară din 1975 când o echipă din liga secundă câştigă Cupa României.

Corvinul: Lefter - Fl. Iacob, V. Lică (Chindriş 90), A. Manolache, Velisar - Bradu, Hrezdac (Herghelegiu 119) - M. Lupu, Neacşa (i. Pop 88), N. Pîrvulescu - M. Coman.

Oțelul: E. Pap - Zhelev, Yabre (Ghiocel 120), J. Cisse, Miguel Silva - Cisotti, Zivulic, Lameira – Maciel (Aly Malle 76), Rusevic (Gaitan 77), Bodişteanu (R. Tănasă 66).

NEWS ALERT Jucătorul care e OUT înainte de Belgia - România: ”A rămas la hotel. Nu ne putem asuma riscuri”

Kylian Mbappe a cerut PSG să-i achite salarii şi prime neplătite de aproape 100 de milioane de euro.

Edi Iordănescu ar avea pe masă o ofertă incredibilă! Cu cine poate semna după EURO 2024

Edi Iordănescu poate pleca de la echipa națională la finalul Campionatului European din 2024, turneu final care se vede pe Pro TV, Pro Arena și VOYO!

David Popovici a cucerit aurul la Europene în proba de 200 m liber

Înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, vineri seara, la Campionatele Europene de nataţie de la Belgrad.

Alertă meteo. Vine un nou val de praf saharian peste România, însoțit de furtuni și vijelii. Cod galben și cod portocaliu

Autoritățile din România au transmis, sâmbătă, că un nou val de praf saharian va ajunge în țara noastră, chiar în acest weekend.

Canicula din ultimele zile a accentuat seceta din județul Dolj. Fermierii caută soluții pentru a-și apăra recoltele

Episoadele de caniculă din ultimele zile au accentuat seceta din sudul județului Dolj. Fântânile au secat, iar pe câmp, soarele puternic distruge tone de lubeniță.

Belgia - România. Apel către românii din Germania: ”Indiferent de vreme, azi mergem către stadion”. LIVE pe ȘtirileProTV.ro

Federația Română de Fotbal a lansat astăzi un apel pe rețelele sociale la suporterii români aflați în Germania, înainte de meciul României cu Belgia, care este transmis în DIRECT pe PRO TV și VOYO, sâmbătă, de la ora 22.00.