"Bosniacii, oameni fara de tara" si "Free Mladici". Cum i-au enervat suporterii romani pe bosniaci

Suporterii bosniaci la meciul cu Romania

Lovitura de start a meciului a fost intarziata aproximativ trei minute, din cauza unui banner cu mesaj politic afisat de suporterii dinamovisti aflati in Tribuna a II-a a stadionului Giulesti.

Acestia au afisat pe un gard un banner cu mesajul "Free Mladici", iar inainte de startul partidei un oficial bosnic si observatorul UEFA au cerut ca acesta sa fie dat jos.

La pauza meciului, suporterii dinamovisit de la Tribuna a II-a au avut un conflict cu fanii rapidisti aflati in aceeasi tribuna, insa incidentele nu au degenerat.

Tot la pauza, aproximativ 100 de suporteri rapidisti de la peluza au incercat sa sara gardul despartitor pentru a se duce catre fanii dinamovisti, insa au fost opriti de fortele de ordine.

In minutul 48 partida a fost intrerupta, dupa ce suporterii dinamovisti aflati la Tribuna a II-a au afisat un banner pe care scria in limba sarba "Bosniacii sunt oameni fara tara" si au scos din nou bannerul cu mesajul "Free Mladici", moment in care fanii bosniaci au inceput sa rupa scaunele si sa arunce cu ele in teren.

VIDEO Lui Ogararu nu i-a venit sa creada! Cum a vrut un adversar sa dea gol din penalty! :)
Mesaj către Zelenski: „OK, am reuşit. Acum du-te şi câştigă lupta”

Meciul a fost reluat dupa doua minute de intrerupere, cu minge de arbitru.

In repriza a doua fanii dinamovisti au mai afisat un banner scris in sarba: "Tiganii striga tiganii".

La meci au asistat aproximativ 10.000 de spectatori, dintre care 700 de bosniaci.

”O echipă maghiară poate ajunge în Liga 1 din România. Anti-maghiarismul, tipic la București”. Reacție deplasată a fotbalistului ungur legitimat în România

Reprezentativa de fotbal a Romaniei a invins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (2-0), selectionata Bosniei-Hertegovina si a obtinut a doua victorie in grupa D de calificare la Campionatul European din 2012.

FC Sion, cu Ogararu pe teren, a castigat cu 1-0 in fata celor de la Zurich. Asta s-a intamplat si multumita unui penalty ratat de oaspeti.

INTERVIU. Cum a urmărit Nicușor Dan seara în care Cîrstoiu a fost eliminat de PSD-PNL: ”M-am jucat cu copiii și m-am culcat”

Primarul general Nicușor Dan nu a mai avut răbdare să stea până la finalul negocierilor PSD-PNL în seara zilei de luni, în care Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă au decis soarta candidatului Cătălin Cîrstoiu, așa că s-a jucat cu copiii și ... s-a culcat.

Schimbarea la față a Rusiei. Cinci scenarii despre cum ar putea arăta această țară după Vladimir Putin

"Ce se va întâmpla pe termen lung cu Rusia?" este marea întrebarea pe care foarte multă lume și-o pune, mai ales că nici măcar "Țarul de la Kremlin", Vladimir Putin, nu poate scăpa de moarte.

Cum răspunde Nicușor Dan la acuzațiile lui Piedone, că face ”blat politic” cu PSD-PNL: ”E o prostie. Nu e niciun blat”

Nicușor Dan - candidat independent la Primăria Capitalei, susținut de Alianța Dreapta Unită (USR, PMP, Forța Dreptei) - nu exclude faptul ca Popescu Piedone, principalul său contracandidat, după cum crede chiar el, să se retragă din cursa electorală.