11 milioane de euro in 4 zile, doar pentru cazare. Incasari uriase pentru patronii de pe litoral

×
Publicitate

Weekend-ul prelungit de 1 Mai le-a adus venituri fabuloase celor care lucreaza in turism. In 4 zile libere romanii au cheltuit aproape 11 milioane de euro doar pentru cazare, plus alte zeci de milioane pe mancare si bautura.

Asa cum era de asteptat trei sferturi din bani au intrat in conturile patronilor de pe litoralul nostru, pe care vremea i-a ajutat din plin.

Incasarile au fost generoase fata de ultimii ani. Diferentele sunt enorme fata de 1 Mai 2011, care a fost unul ploios si friguros. Anul trecut au fost la mare doar 20.000 de turisti, poate si pentru ca sarbatoarea a picat intr-o duminica asa ca sejurul nu a fost unul prelungit.

Totusi, romanii care au petrecut weekend-ul de 1 Mai 2011 la mare nu au cheltuit mai mult de doua milioane de euro.

Atat de multi turisti au fost in aceste zile pe litoral, incat patronii barurilor de pe plaja erau cat pe ce sa ramana fara racoritoare si bere.

Nimeni nu regreta ca a aruncat cu bani, chiar daca multi recunosc ca si-au depasit cu mult bugetul planificat.

40.000 de turisti si au petrecut minivacanta in Mamaia, Costinesti si Vama Veche. Fiecare a platit 43 de euro pe zi pe cazare si mic dejun, ceea ce inseamna ca intr-o singura zi s-au cheltuit 1.720.000 euro.

Daca tragem linie constatam ca in 4 zile s-au facut incasari de 6.880.000 euro si aici nu e vorba de consumatia de pe plaja, terase sau cluburi.

Multi romani au ajuns de 1 Mai si la inaltime. Cifrele hotelierilor arata ca 20.000 de turisti s-au cazat in varf de munte si au cheltuit trei milioane si jumatate de lei, de doua ori mai mult fata de anul trecut.

In ceea ce ii priveste pe cei care au petrecut in strainatate, agentiile de turism vorbesc despre aproape 5000 de romani.

Asa cum era de asteptat aproape jumatate dintre ei au ales Bulgaria, unde au platit numai pentru cazare 160.000 de euro. Probabil inca pe atat pentru mancare si bautura.

Datele berarilor arata ca anul aceste romanii au consumat 50 de milioane de litri de bere fata de 25 de milioane anul trecut.

Cresteri s-au inregistrat si la carne, unde vanzarile au fost mai mari cu 20% fata de 2011.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Cand e vorba de curatenie, romanul uita sa mai fie frate cu natura. Dezastrul gratarelor de 1 Mai

La petrecere si mese intinse, suntem primii, dar cand vine vorba sa si curatam, ii lasam pe altii. Dupa atatea zile libere, petrecute la iarba verde si aer curat, locurile in care pana aseara s-au fript micii pe gratar, arata ca niste maidane. 

VIDEO. Scandal la o scoala din Bucuresti, in ultima etapa de inscriere la clasa pregatitoare

O noua etapa de inscriere la clasa pregatitoare si la clasa intai a adus inca un episod de haos, scandal si proasta organizare.

Tara, inecata de fum de gratare si miros de mititei.Cum au petrecut romanii care nu au ajuns la mare

1 Mai a venit cu temperaturi de vara, asa ca toata lumea a fugit la mare, la munte, sau la iarba verde, in jurul marilor orase. Peste tara, a plutit un miros puternic de mititei si carnaciori, printre nori de fum si acorduri muzicale.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.