Traian Basescu a spus "nu" hotarat eutanasiei!

×
Publicitate

Intrebat daca va aproba cererea de eutanasiere a tanarului de 29 ani, presedinte Traian Basescu a raspuns ferm: Codul Penal din Romania interzice eutanasia.  

Traian Basescu a subliniat ca, din punct de vedere juridic, lucrurile sunt limpezi. Sub nicio forma nu va semna condamnarea la moarte a barbatului pentru ca legea ii interzice acest lucru.

Presedintele si-a justificat refuzul si in plan uman: "Viata ti-o da Dumnezeu ca s-o traiesti".  El a adaugat ca sinuciderea nu reprezinta niciodata o solutie.

Eugen Anghel, de 29 de ani, lupta de cativa ani cu nenumarate boli, nu se mai poate deplasa si nu mai vrea sa fie o povara. A hotarat sa moara. Deoarece a apelat la medici, iar acestia au spus nu, Eugen Anghel i-a cerut sefului statului sa ii aprobe moartea.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
Drumurile nationale inzapezite dau batai de cap soferilor

Furtunile de zapada au redus vizibilitatea aproape de zero in pasul Tihuta, unde unica banda de mers a fost blocata de cateva tiruri nepregatite de iarna.

Zapada, cel mai bun prieten al schiorilor

Pe cat de multe necazuri le-a provocat unora, pe atat de multa bucurie le-a adus altora. Zapada s-a asternut in strat gros si pufos in statiunile de munte.

Sindicalistii CFR s-au hotarat: amana protestele

Sindicalistii CFR afiliati Federatiei Miscare-Comercial au amanat, luni, protestele, sustinand ca ministrul transporturilor le-a promis aprobarea celor doua ordine privind verificarea periodica a personalului CFR.

Recomandări
Angajații din sănătate, consultați în privința noii legi a salarizării. Ilie Bolojan dă asigurări că veniturile nu vor scădea

Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) a anunțat că a început o consultare națională în rândul angajaților din sănătate privind impactul ultimei forme a proiectului legii salarizării, cea din 20 august 2026.

Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.