Tot mai mulți români caută să închirieze locuințe la țară, în perioada de stare de urgență

×
Publicitate

Sătui să stea între 4 pereţi, tot mai mulţi români de la oraş caută să închirieze locuinţe la ţară, în care să stea în această perioadă plină de restricţii.

Izolarea în gospodăria ţărănească înseamnă libertatea de a umba în voie prin grădină, prin livadă şi chiar prin pădurea din spatele casei. Cererea este tot mai mare pe internet, iar clienţii au în general copii mici.

Alina şi Relu Ionete sunt în şomaj tehnic, aşa că au decis să lase apartamentul din Bucureşti pentru casa părintească din satul Vârtoape, Teleorman. Băieţelul lor de 5 ani e cel mai fericit, mai ales că părinţii s-au apucat de grădinărit şi de crescut animale pe lângă casă.

Reţelele de socializare şi site-urile de imobiliare s-au umplut de anunţuri ale celor care vor să se mute la ţară pe perioada restricţiilor. Clienţii vor fie să facă schimb temporar de locuinţe, fie să închirieze o casă cu curte şi grădina pentru toată vara.

O româncă stabilită în Anglia a moştenit de la bunici o casă în Oltenia. Locuinţa a stat goală ani în şir dar, în această vară va prinde iar viaţa. Asta pentru că o familia din Piatra Neamţ s-a arătat interesată să închirieze gospodăria pentru 2 luni.

Mutatul temporar la ţară nu e lipsit de provocări pentru cei învăţaţi cu confortul de la oraş.

Chiria pentru o lună variază între 200 şi 500 de euro, în funcţie de confort şi utilităţi. Preţurile sunt cu atât mai mari cu cât locuinţa are acces la internet şi se află aproape de un oraş. Chiriaşii vor în primul rând să se asigure că, în caz de nevoie au la îndemână un spital.

Articol recomandat de sport.ro
"Am venit la Fundeni, nimeni n-a putut să-mi zică ce probleme am. Apoi mi-au pus diagnosticul în cinci secunde" Moment de răscruce al marelui anrtrenor român
"Am venit la Fundeni, nimeni n-a putut să-mi zică ce probleme am. Apoi mi-au pus diagnosticul în cinci secunde" Moment de răscruce al marelui anrtrenor român
Citește și...
Ce spune șeful unei mari companii din București, întrebat unde ar trebui să se angajeze azi un tânăr, la stat sau privat

Directorul Apa Nova, Mădălin Mihailovici, spune că ar sfătui un tânăr să se angajaze la privat deoarece acolo nu există jumătăţi de măsură. 

Sportivul care alerga pe granițele României pentru copiii cu dizabilități, lovit de o șoferiță în Mehedinți

Cursa nobilă a unui ultramaratonist s-a încheiat brusc în județul Mehedinți. Adrian Șovea a ajuns la spital, după ce a fost lovit în plin de o mașină. Sportivul își dorea să alerge 2.800 de kilometri ca să strângă bani pentru copiii cu dizabilități.

Instalații artistice, cu sunete și lumini, au împodobit străzile din Iași, la Romanian Creative Week. ”Foarte multă bucurie”

Peste 30 de instalații interactive au împodobit străzile din Iași, în cadrul festivalului Romanian Creative Week. 

Recomandări
”Neptun Deep”, cea mai mare exploatare offshore din istoria României. Mii de oameni lucrează non-stop în Marea Neagră

România, te iubesc! Cel mai mare zăcământ al României, partea I. Luna aceasta a intrat în linie dreaptă una dintre cele mai complexe lucrări de infrastructură realizate vreodată în istoria României.

Cannes 2026. Cum a ajuns Sebastian Stan să lucreze cu Cristian Mungiu: ”Am fost curioși în legătură cu stilul lui de lucru”

Triumf românesc la Cannes! Filmul lui Cristian Mungiu, „Fjord”, cu Sebastian Stan în rol principal, a câștigat marele premiu, Palme d’Or, la aproape două decenii după alt succes al regizorului nostru, la același festival prestigios.

VIDEO. Imagini terifiante din Kiev, după atacul Rusiei cu racheta hipersonică Oreșnik. Cum arată acum capitala ucraineană

Centrul orașului Kiev, capitala Ucrainei, era devastat, duminică, după atacul distrugător al Rusiei, realizat în noaptea de sâmbătă spre duminică, cu mai multe drone și rachete de mai multe tipuri, printre care și temuta rachetă hipersonică Oreșnik.