Scrisorile curg lanț către Moș Crăciun. Motivul pentru care un băiețel vrea puține cadouri

×
Publicitate

Mii de gânduri şi dorinţe sunt aşternute pe hârtie cu destinaţia Laponia. Copiii i-au scris lui Moş Crăciun şi i-au trimis plicuri colorate, învăluite în praf magic şi pline cu desene făcute de ei.

Dacă nu au trecut adresa corect, spiriduşii de la Poştă completează toate datele pentru ca puştii să nu fie dezamăgiţi.

"Draga Moșule, am fost cuminte! Vreau Tomas friends, lego, puzzle, cărți de citit, maşina cu eroi în pijama, păpuși. Adrian și Andrei", sunt câteva dintre dorințele unui copil.

Adrian are şase ani şi anul acesta i-a scris Moşului să nu uite de el şi de frăţiorul lui, Andrei.

Adrian mărturiseşte că lista dorinţelor este scurtă, pentru că vrea să-i lase timp bătrânelului simpatic să ajungă la toţi copiii de pe planetă.

scrisori mos craciun

Reporter: - Unde ajung scrisorile Moșului?

Adrian: - La Polul Nord, unde moșul le spune la spiriduși să facă jucăriile copiilor. Dacă sunt prea multe, nu are timp să le facă. Vreau mai puţine, am jucării.

Mii de scrisori trec acum prin mâinile angajaţilor de la poştă, care le sortează şi le trimit acasă la Moş Crăciun, în Laponia.

"Sunt în plicuri viu colorate - roşu, galben, verde, cu tot felul de abțibilduri, cu tot felul de mesaje scrise cu carioca, să fie cât mai vizibile, să atragă atenția ca Moș Crăciun să sorteze scrisoarea cea mai interesantă", spune Valentina Dăbuleanu, reprezentant Poșta Română.

"Eu cred că scrisorile o să ajungă în Laponia sau în atelierul lui Moș Crăciun și i-am cerut lui Moș Crăciun să îmi aducă niște cărți cu Jurnalul unui puști și dulciuri", spune un băiețel.

Reporter: - I-ai scris?

Fetiță: - Da. Trusă de machiaj.

Reporter: - Şi crezi că toate dorințele o să ţi se împlinească?

Fetiță: - Da.

Peste câteva zile, simpaticul bătrânel promite să ajungă la toţi copiii.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
250 de persoane au dansat simultan, la Cluj-Napoca, pentru un scop caritabil

250 de persoane s-au mobilizat la Cluj-Napoca şi au dansat simultan zumba.

20 de porci, tăiaţi în curtea muzeului Goleşti. Carnea va ajunge la copiii din orfelinate şi la bătrânii din cămine

S-a tăiat porcul în curtea muzeului Goleşti. 35 de primari din Argeş au adus nu unul, ci 20 de godaci, pe care i-au sacrificat, i-au pregătit prin metode tradiţionale, cu fân, paie şi tot ce trebuie, apoi au poftit pe toată lumea la sorici.

Stă în frig, fără lumină și rabdă de foame. De Crăciun își dorește ”o bucățică de carne”

Mai sunt doar câteva zile până în Ajunul Crăciunului, însă pentru o bătrână de 83 de ani şi fiica ei, din judeţul Vaslui, Sărbătorile vin cu o sărăcie lucie: amândouă stau în frig, fără lumină şi rabdă de foame.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Minister: Ultimul element al podului peste Siret, gata de montare. Drumul Expres Brăila-Galaţi se deschide în acest an

Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Ionel Scrioșteanu, anunță că se montează ultimul element al noului pod peste Siret de pe Drumul Expres Brăila-Galați (DEx6), care va fi cel mai complex după podul peste Dunăre de la Brăila.

Ciucu „echilibrează” bugetul PMB pe spatele copiilor, mamelor și a persoanelor cu dizabilități. Lista ajutoarelor tăiate

Consiliul General al Capitalei a aprobat vineri o serie de măsuri care schimbă semnificativ sistemul de stimulente financiare acordate bucureștenilor.