Programul magazinelor de Sarbatori. Pana la ce ora sunt deschise Carrefour, Cora, Auchan, Metro si Selgros pana de Craciun

×
Codul embed a fost copiat

Mai este o saptamana pana la Craciun, dar marile magazine din Bucuresti au fost luate cu asalt de clienti nerabdatori. Ca sa nu intre in "febra" cumparaturilor, spun ei, au profitat de programul prelungit, deja valabil in multe locuri.

Inarmati cu multa rabdare au "alergat" printre rafturi pana aproape de miezul noptii, iar listele au fost lungi - carne, fructe, dulciuri, bautura, cadouri si multe altele. Hotarati sau indecisi, bucurestenii au analizat cu atentie produsele expuse in magazinele care au avut usile larg deschise.

Programul magazinelor de Sarbatori

Mai multe hipermarketuri, care inchid in mod normal la ora 22, si-au prelungit programul in aceasta perioada. Pana la Craciun, unele se vor deschide chiar si de la 5 dimineata si vor vinde pana la miezul noptii.

Carrefour: 7.00 - 24.00

Citește și
fetite
Traiesc fara curent de ani de zile, iar Craciunul si-l vor face langa un brad gol. Ce dorinta au cele 2 surori de Sarbatori

Cora: 08.00 - 24.00

Auchan: 07.00 - 24.00

Metro: 05.00 - 23.00

Selgros: 06.00 - 23.00

Fata: "Ceai cu aroma de sarbatori, ca sa se simta si gustul, o cana, o carte poate. Persoanelor dragi, mama, tata, iubitul si prietena cea mai buna."

Multi au profitat de programul prelungit in speranta ca noaptea va fi un sfetnic bun.

Fata: "Pentru prieteni, pentru mine chiar. Ma uitam la o scurta istorie a romanilor."
Reporter: "Cui ati darui cartea?"
Fata: "Poate prietenului meu, ma uitam la o varianta in engleza si el e strain, ii prinde bine o introducere in cultura romaneasca."

Reporter: "Cadouri de Craciun?"
Fata: "Da, in cautarea lor. O carte, o atentie. Pentru prieteni."

Baiat: "Ma uit asa... o carte mai degraba, dar am vazut si multe chestii interesante, de la ceaiuri, la canute. Pentru cadou gasesti ceva aici sigur."

Ana Niculescu, PR librarie: "De obicei clientii vin sa isi faca cumparaturile de Craciun seara, dupa ce termina serviciul si ca sa le venim in intampinare am decis, ca in fiecare an, sa prelungim programul."
Reporter: "Sunt mai multi clienti in acest orar?"
Ana Niculescu: "Da. Traficul a cresct semnificativ in zilele acestea."

Si asta pentru ca...

Fata: "Suntem foarte ocupati si cand ne facem timp profitam de el."

Femeie: "Le luam din timp. Mai avem acasa un bebelus si stam sa adoarma, abia dupa pot sa plec."

Bucurestenii nu au pornit doar dupa cadouri. Isi fac deja provizii si pentru masa festiva, chiar daca mai sunt sapte zile pana la Craciun.

Barbat, aratand spre cosul de cumparaturi: "Carne, fructe, legume si diverse chimicale care se termina."

Femeie: "De toate. E nevoie de toate in casa. De la fructe, legume, chiar si carne. Nu vrei sa intri in agitatia de Craciun, toata lumea se teme de ea si vrei sa iti rezolvi toate cumparaturile dinainte."

Cele mai multe magazine si hipermarketuri au in aceasta perioada program special de sarbatori. Detalii puteti gasi pe siteul nostru www.stirileprotv.ro.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
Citește și...
Razvan Exarhu, sfaturi de Masterchef pentru Sarbatori vegetariene.
Razvan Exarhu, sfaturi de Masterchef pentru Sarbatori vegetariene. "Spiritul Craciunului nu sta intr-o halca de carne"

Razvan Exarhu isi sufleca manecile si trece la treaba din postura de jurat Masterchef, in primavara anului urmator. Chiar daca mai avem putin si pe masa vor sta sunculita, piftia, sarmalele si cirnati, Razvan ne propune si alte preparate de sarbatoare.  

Traiesc fara curent de ani de zile, iar Craciunul si-l vor face langa un brad gol. Ce dorinta au cele 2 surori de Sarbatori
Traiesc fara curent de ani de zile, iar Craciunul si-l vor face langa un brad gol. Ce dorinta au cele 2 surori de Sarbatori

O lectie despre ambitie, curaj si dragoste de carte ne este oferita de doua surori de 6 si 8 ani dintr-un sat din judetul Constanta. Traiesc fara curent de ani de zile, asa ca s-au invatat sa isi faca temele pana la caderea serii.

Pe langa carnea de porc, pentru masa de Craciun puteti opta pentru strut sau mistret. Ce preparate gasiti la pensiuni
Pe langa carnea de porc, pentru masa de Craciun puteti opta pentru strut sau mistret. Ce preparate gasiti la pensiuni

Desi in perioada sarbatorilor, preparatele din carne de porc vor fi in fruntea bucatelor, sunt si romani dispusi sa incerce altceva.

Recomandări
Guvernul Bolojan încheie anul 2025 cu restanțe și fără buget pe 2026. Prima decizie majoră așteptată să o ia în ianuarie
Guvernul Bolojan încheie anul 2025 cu restanțe și fără buget pe 2026. Prima decizie majoră așteptată să o ia în ianuarie

Anul 2026 nu va fi simplu, dar ar trebui să fie mai bun, a spus premierul Ilie Bolojan într-un bilanț al primelor 6 luni de guvernare.

Die Welt: Europa este pregătită să trimită până la 15.000 de soldați în Ucraina
Die Welt: Europa este pregătită să trimită până la 15.000 de soldați în Ucraina

Țările europene și-au declarat disponibilitatea de a trimite între 10.000 și 15.000 de soldați în Ucraina în primele șase luni după încetarea ostilităților, ca parte a garanțiilor de securitate, susține publicația germană Die Welt.

Cum petrec românii Revelionul. Un oraș a plătit 100.000 de euro pentru spectacol. „Facem o super-petrecere”
Cum petrec românii Revelionul. Un oraș a plătit 100.000 de euro pentru spectacol. „Facem o super-petrecere”

Pământenii care au intrat deja în 2026 l-au primit cu bucurie și focuri de artificii. Peste câteva ore va ajunge și la noi.