Primăria a premiat "Cel mai frumos balcon". Cui aparţine

61908565
Facebook.com

Primăria Capitalei a stabilit câştigătorii Concursului ”Cea mai frumoasă faţadă”, acordând premii în valoare de 214.000 de lei

 

Primăria Capitalei a anunţat, vineri, câştigătorii Concursului ”Cea mai frumoasă faţadă”, iniţiat în luna mai, ca modalitate de implicare a locuitorilor în viaţă oraşului. S-au ales cele mai frumoase, faţade, cele mai frumoase balcoane amenajate şi cele mai frumoase grădini, acordându-se premii în valoare de 214.000 de lei.

Juriul concursului s-a întrunit în perioada 21 – 31 august şi a analizat cele 92 de lucrări înscrise la cele trei secţiuni ale competiţiei, ”Cea mai frumoasă faţadă”, ”Cel mai frumos balcon” şi „Cea mai frumoasă grădină”.

În urmă procesului de selecţie, au fost alese 51 de lucrări finaliste. Premiile juriului şi premiile publicului au o valoare totală de 214.000 lei şi au fost acordate, conform regulamentului, pe secţiuni şi categorii (categoria persoane fizice, categoria asociaţii de proprietari/locatari, categoria persoane juridice).

La secţiunea ”Cea mai frumoasă faţadă”, juriul i-a acordat premiul întâi lui Cătălin Popescu, iar publicul Alinei Gabrielei Ştefan.

La secţiunea ”Cel mai frumos balcon”, premiul întâi al juriului a mers către Radu Sofran Radu, iar cel al publicului către Violeta Pirlea. Potrivit paginii lui de Facebook, Radu Sofran este angajat al Radio România şi cumnatul directorului postului Neptun TV

La secţiunea ”Cea mai frumoasă grădină”, juriul a acordat primul loc lui Ion Boţan, iar publicul Elenei Mustea.

În afară concursului, juriul a decis să acorde tuturor participanţilor validaţi premii speciale de participare, prin care ”sunt răsplătite eforturile de implicare ale bucureştenilor în activităţi de înfrumuseţare a oraşului în care locuiesc”.

Iniţiat că un prim pas în implicarea a locuitorilor la viaţă oraşului, proiectul ”Cea mai frumoasă faţadă” urmează să fie extins de Primăria Capitalei şi la alte categorii şi spaţii din Bucureşti care pot fi amenajate.

În 17 mai, Pimăria Capitalei, prin ARCUB, a lansat concursul ”Cea mai frumoasă faţadă”, cu premii în valoare totală de 214.000 lei pentru cel mai frumos balcon, cea mai frumoasă gradină sau cea mai frumoasă faţadă.

Termenul iniţial de înscriere, stabilit pentru 26 iunie, a fost prelungit ”la cererea cetăţenilor” până în 20 august.

Articol recomandat de sport.ro
Cum s-a fotografiat Georgina Rodriguez, înainte de nunta cu Cristiano Ronaldo
Cum s-a fotografiat Georgina Rodriguez, înainte de nunta cu Cristiano Ronaldo
Citește și...
Alocațiile și indemnizațiile intră mai devreme pe card în august. Când vin banii prin poștă

Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială va efectua în luna august plata în avans a beneficiilor de asistenţă socială aferente drepturilor cuvenite pentru luna iulie, întrucât data de 8 august, prevăzută în calendar, este zi nelucrătoare.

Una dintre cele mai apreciate instituții românești cere oamenilor să-i doneze geamuri vechi. De ce s-a ajuns aici

Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Legumicultură (SCDL), una dintre cele mai cunoscute și apreciate instituții din agricultura românească, cere oamenilor să-i doneze geamuri vechi, pentru a-și repara serele distruse de furtuni. 

Câte pensii speciale se plătesc în România. Cea mai mare: 25.613 lei/lună. Ce pensie are un parlamentar

Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a fost, în iunie 2026, de 11.970 de persoane, la fel ca în luna precedentă, din care 7.921 de beneficiari cu pensie din Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat - BASS (contributivitate), conform datelor CNPP.

Recomandări
Nicușor Dan a publicat declarația de avere a partenerei sale, Mirabela Grădinaru, ”în spiritul transparenței” | DOCUMENTE

Președintele Nicușor Dan a publicat miercuri declarația de avere a partenerei sale de viață, Mirabela Grădinaru. Șeful statului a precizat că face asta ”în spiritul transparenței și pentru a înlătura orice speculații”.

Surse: PSD ”lucrează” la formarea unui Guvern cu UDMR, minorități și parlamentari din PÎR sau UPR. Vrea premier în septembrie

Săptămâna viitoare ar putea avea loc noi discuții între președintele Nicușor Dan și liderii PSD, PNL, USR, UDMR - la nivel oficial sau doar ”informal” - referitoare la formarea unui nou Guvern, au declarat surse social-democrate pentru Știrile Pro TV.

Vot final. Deputații au adoptat Legea decarbonizării, care l-a nemulțumit pe Nicușor Dan, din cauza amendamentelor PSD

Camera Deputaților a adoptat, miercuri, legea privind decarbonizarea sectorului energetic. Cu o zi înainte, președintele Nicușor Dan a anunțat că nu va promulga legea în forma ei actuală, pentru că aduce prejudicii României.