Piata imobiliara la pamant. A fost lovita in plin de deprecierea leului

×
Publicitate

Piata imobiliara este lovita insa si de noul regulament al BNR, care va limita acordarea creditelor.


Nu e de mirare ca locuintele se vand greu. Bucurestiul si Ilfovul, unde s-a construit cel mai mult ,sunt primele zone afectate. Ca sa-i atraga pe clienti, investitorii le ofera "la pachet" tot felul de cadouri, de la masini sau locuri de parcare, pana la mobila ori preturi fara TVA. Chiar si asa, oamenii nu se reped sa semneze un contract. Un imprumut pentru casa e greu de obtinut si mai greu de platit.

In contractele imobiliare, euro sare deja de 4 lei, pentru ca pretul de achizitie e stabilit in unele cazuri la cursul BNR plus 2,3%. Clientii trebuie sa-si ia inima in dintii si sa negocieze, daca vanzarile sunt in cadere libera.

Mai in gluma mai in serios, dezvoltatorii mai au putin si vand pe datorie. Brokerii imobiliari sustin ca investitorii care construiesc pe banii clientilor vor fi primii care vor face concesii. Au si de unde, pentru ca profitul in acest domeniu este urias, spun analistii.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
Citește și...
Bucureștiul conduce în topul firmelor suspendate, dar un județ a înregistrat o creștere de 54%. Datele ONRC

Numărul firmelor care și-au suspendat activitatea în primele șase luni din 2026 a fost de 9.687, în scădere cu 2,56% comparativ cu perioada similară din 2025, conform datelor publicate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC).

Finanțele României se pregătesc pentru cel de-al treilea test. Standard & Poor’s decide dacă scapăm de „junk”

România a scapat din nou de retrogradarea la categoria „junk”. Agenția Moody's, a reconfirmat ratingul României, dar cu perspectivă negativă. Asta înseamnă că țara noastră rămâne pe ultima treaptă recomandată investițiilor. 

Românii pot investi din nou în titluri TEZAUR. Ce dobânzi neimpozabile pot obține

Ministerul Finanţelor lansează luni a opta ediţie a Programului de titluri de stat TEZAUR din acest an, până în 4 septembrie, românii putând investi în titluri de stat cu maturităţi de 1, 3 şi 5 ani şi dobânzi anuale de 6,20%, 6,75%, respectiv, 7,15%.

Recomandări
Operațiunea de pe Dunăre a dat rezultate. Nivelul apei a crescut la Cernavodă, iar Unitatea 2 a câștigat cel puțin 9 zile

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, dar şi al Transporturilor, a anunţat că nivelul Dunării a crescut cu 8 centimetri în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură funcţionarea în continuare a acesteia.

Reacția Ucrainei după ce una dintre dronele sale a explodat în Bulgaria, lângă granița cu România. Asigurările date de Kiev

Ministerul Apărării din Bulgaria a anunţat sâmbătă că aparatul care a explodat în cursul dimineţii în spaţiul aerian al ţării, în apropiere de graniţa cu România şi de gazoductul transbalcanic, era probabil o dronă momeală ucraineană de tip Maya.

Ambulanță atacată cu topoarele în Cluj, după un zvon pe TikTok că „fură copii”. Șoferul, rănit. Reacția lui Arafat | VIDEO

Medicii chemaţi să acorde îngrijiri unui pacient în Recea Cristur, judeţul Cluj, au fost atacaţi cu bâte, topoare şi pietre, pe fondul unor zvonuri propagate pe TikTok despre o presupusă „ambulanţă care fură copii”.