Iti pregatesti masina de iarna? Pune de-o parte cam 1.000 de lei

×
Publicitate

Pregatirea de iarna pentru un automobil accesibil va poate costa anul acesta cam 1.000 de lei. Adica o minima revizie, anvelope de iarna si poate un acumulator nou.

Cele mai serioase reprezentante ofera revizia de iarna gratuit. Asta inseamna ca un mecanic va inspecta masina din bara in bara. Aici apare problema pentru ca sigur va gasi ceva in neregula si incepi sa numeri sutele de lei.

"Antigelul are temperatura de inghet la -5 grade. Trebuie sa completam", spune specialistul. Cea mai ieftina interventie ne costa deja 20 de lei, adica un litru de antigel pur. O nimica toata pe langa ce urmeaza.

Desi Codul rutier inca nu ne obliga sa ne echipam masinile cu anvelope de iarna, sute de soferi fac de acum coada la vulcanizare.

Manopera costa cel putin 60 de lei. Un set complet de roti depaseste 800 de lei. Pentru masini mai mari si SUV-uri, inmultiti preturile cu patru. Nu prea sunt oferte.

Anvelopele de iarna la mana a doua costa minimum 100 de lei bucata, insa dupa trei ani de la fabricatie devin mai periculoase decat cele de vara. Nu sunt deloc recomandate, spun specialistii.

Durata de viata a unui acumulator nu depaseste 3-4 ani. Adaugam la factura intre 200 si 700 de lei in functie de capacitate si revenim la service pentru cireasa de pe tort.

Becuri, rulmenti, poate un capat de bara sau pivot. Inca 100-200 de lei. Asa se aduna si sar toate de 1.000 de lei. Prin comparatie, un abonament nelimitat la metrou si autobuz ajunge la 100 de lei pe luna.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Niciun roman norocos! Premiul Loto 6/49, necastigat

Premiul de 1,25 milioane de lei pus in joc, duminica, la categoria I la tragerea Loto 6/49, nu a fost castigat, suma va fi reportata la extragerea urmatoare, informeaza Loteria Romana.

Alba: Peste 1.800 de cadre medicale vor da statul in judecata

Sindicatul "Sanitas" Alba, in numele a peste 1.800 de cadre medicale, va incepe, saptamana viitoare, demersurile legale pentru a actiona in instanta statul roman si cele 12 spitale din judet, pentru reducerea cu 25% a salariilor.

Ce profesie sa ai ca sa castigi multi bani? Topul meseriilor

In ultimii ani, facultatile au scos pe banda rulanta absolventi care nu si-au gasit loc pe piata muncii. Iar o data cu venirea crizei economice, majoritatea tinerilor a renuntat la pretentiile salariale, doar sa-si gaseasca un job.

Recomandări
Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan. 

Sorin Grindeanu, despre legea salarizării: „Sunt niște termene aproape imposibil de îndeplinit”

Sorin Grindeanu a declarat că i se pare foarte greu, dacă nu spre imposibil, să mai poată veni până mâine, poimâine, cu o formă a legii salarizării care să ducă la aprobare, el precizând că sunt niște termeni aproape imposibil de îndeplinit.

Drona care a căzut în Vrancea a stat cinci ore agățată într-un nuc. A fost observată de o femeie

O dronă care a fost observată luni dimineață în județul Galați a dispărut de pe radar și s-a prăbușit într-un sat din Vrancea.