INCREDIBIL! Furtunile au transformat Marea Neagra in Marea Rosie

×
Publicitate

UPDATE: Parca s-a mutat Marea Rosie la Vama Veche: de cateva zile, apa in acea zona are o nuanta...caramizie. Este un fenomen rar, dar usor de inteles, spun specialistii.

Situatia i-a luat prin surprindere si pe specialistii de la Institutul National de Cercetare si Dezvoltare Marina din Constanta, care spun ca este extrem de rara. Cum in apa s-au format doua pete mari, pe o raza de doi kilometri, tocmai in zona rezervatiei Vama Veche - 2 Mai, cercetatorii s-au temut ca vietuitoarele marine protejate, care traiesc acolo, ar putea avea de suferit.

Au facut insa cateva teste si anunta ca n-au motive de ingrijorare. In schimb, situatia este cu totul alta in ceea ce priveste falezele. Argila care a colorat marea a ajuns in apa dupa ce faleza din zona s-a erodat ingrijorator in aceasta iarna.

Vijeliile din iarna au lasat rani adanci in faleza din sudul litoralului. Bariera inalta de pamant de langa tarm s-a subtiat, iar localnicii spun ca marea si vantul puternic au inghitit in trei-patru luni si cativa metri de plaja.

Ingrijorator e faptul ca marea a mai macinat o parte din tarm si ca, odata cu fiecare furtuna, faleza se micsoreaza. Ar fi nevoie de diguri de protectie, insa nu sunt bani, spun cei de la Apele Romane. Bine macar ca Marea Neagra devenita rosie nu afecteaza pestii sau calutii de mare din acea arie naturala protejata, unica in lume.

Autoritatile se tem totusi ca si alte zone de pe intreg litoralul au fost afectate de furtunile puternice. Tot in urma lor si portiuni de plaja din Mamaia au fost "cucerite" de mare.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Arhive. Primii militari români executați pentru trădare, în august 1916: ”Puși la cale de dușmanii noștri seculari, ungurii”

Institutul de Studii Sud-Est Europene a publicat din arhivele oficiale relatări despre primii militari români executați pentru trădare, în august 1916. Autoritățile vremii i-au condamnat la moarte după ce au încercat să arunce în aer un tren cu ofițeri.

Mesajul primăriei Ghimbav, după încheierea festivalului Rockstadt 2026: ”Zona a rămas mai curată decât după alte manifestări”

Primarul orașului Ghimbav, Ionel Fliundra, și-a cerut scuze locuitorilor, sâmbătă, după încheierea festivalului Rockstadt Extrem Fest, care a avut loc în perioada 27 iulie - 01 august 2026.

Electrica, apel public la reducerea consumului de energie. ”O familie poate stinge un bec. O fabrică poate muta un munte”

Șeful companiei publice Electrica face un apel public fără precedent pentru reducerea consumului de energie în această perioadă. CEO-ul societății la care statul este acționar majoritar cere industriei să-și modifice programul de producție.

Recomandări
Cod roșu de caniculă extins, temperatura urcă la 41 grade Celsius la umbră. Autoritățile activează planul de măsuri | HARTĂ

ANM a extins Codul roșu de caniculă pentru vestul țării, unde marți se vor înregistra 41 de grade Celsius la umbră. În cursul zilei de luni, doar sud-estul și parțial centrul scapă de caniculă. Ministerul Sănătății a activat planul de măsuri specifice. 

FOTO și VIDEO. Armata a reușit să arunce în aer stânca, într-o operațiune, fără precedent, pentru devierea cursului Dunării

Armata a reușit, luni, să detoneze și să distrugă stânca pentru blocarea Brațului Bala, într-o operațiune fără precedent, pentru devierea cursului Dunării.

Surse: Sorin Grindeanu nu vrea să renunțe la ”amendamentul Fritz” din Legea integrității. România ar putea pierde bani PNRR

Surse din Partidul Social Democrat au precizat pentru Știrile Pro TV că președintele PSD, Sorin Grindeanu, nu vrea să renunțe la așa numitul ”amendament Fritz”, care ar avea efecte asupra președintelui USR, Dominic Fritz, dacă legea ar fi adoptată.