Guvernul strange mai mult cureaua. Din banii de pensii!

×
Publicitate

Executivul a decis sa amane pana anul viitor majorarea cu 50% a pensiilor. Decizia face parte din strategia Guvernului care vrea sa faca rost de bani la buget cu orice pret.


Pentru asta se gandeste la alte variante de unde ar putea reduce cheltuielile. De exemplu, Executivul vrea sa publice o ordonanta similara cu cea respinsa de Curtea Constitutionala care sa interzica calitatea de dublu salariat la stat.

Acum, doua salarii de la stat nu pot primi functionarii publici, insa Guvernul doreste extinderea acestei masuri la toate categoriile de salariati din sistem bugetar. Aceste masuri insa pot avea un impact dureros pentru cei vizati. 

1.800.000 de pensionari ar putea sa primeasca pensia marita abia de anul viitor. Dintre acestia fac parte minerii, scafandrii, vopsitorii de vase, sudorii sau cei din aviatia civila.

Un pensionar are nevoie de minimum 650 de lei pe luna, cosul stabilit de Institutul National pentru Controlul Calitatii Vietii, in conditiile in care trebuie sa aiba asigurate 2300 de calorii pe zi.

Nici cei care au doua salarii la stat nu stiu ce decizie va lua Guvernul in privinta lor. Cu toate acestea, in cadrul discutiilor  privind masurile anti-criza de la Ministerul Muncii s-a luat in discutie si aceasta varianta.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Mesajul primăriei Ghimbav, după încheierea festivalului Rockstadt 2026: ”Zona a rămas mai curată decât după alte manifestări”

Primarul orașului Ghimbav, Ionel Fliundra, și-a cerut scuze locuitorilor, sâmbătă, după încheierea festivalului Rockstadt Extrem Fest, care a avut loc în perioada 27 iulie - 01 august 2026.

Electrica, apel public la reducerea consumului de energie. ”O familie poate stinge un bec. O fabrică poate muta un munte”

Șeful companiei publice Electrica face un apel public fără precedent pentru reducerea consumului de energie în această perioadă. CEO-ul societății la care statul este acționar majoritar cere industriei să-și modifice programul de producție.

Premiul la Loto 5/40 merge din nou la Galați, locul din România cu cei mai mulți câștigători la loto. Ce averi s-au dat aici

Marele premiu la ultima tragere Loto 5/40, de un milion de lei, a fost câștigat pe un bilet jucat în Galați. Se continuă astfel o istorie incredibilă a câștigurilor loto din acest județ, cu o valoare totală de 50 de milioane de euro în ultimii ani.

Recomandări
Secretar de stat: Vom începe ”de mâine” dialogul cu marii consumatori de energie, să își reducă ”în mod voluntar” consumul

Autoritățile române au acționat de urgență, duminică, pe Dunăre, pentru a crește debitul de apă necesar centralei nucleare de la Cernavodă. Un oficial al Ministerului Energiei spune că sunt așteptate două săptămâni dificile.

ANM a emis cod roșu de caniculă în trei județe din România. Temperaturile ajung la 40 de grade. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o avertizare Cod roşu de căldură intensă şi temperaturi extreme, care va afecta, în următoarele 24 de ore, trei judeţe.

RO-Alert în județul Tulcea. O țintă aeriană, detectată în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina

O ţintă aeriană a fost detectată, duminică dimineaţă, de radarele Ministerului Apărării Naţionale (MApN), în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina, fiind emis un mesaj RO-Alert pentru judeţul Tulcea.