Probleme în traficul din Capitală, după prima ninsoare din acest an. ”Mă duc sanie”

×
Publicitate

A nins mai bine de 3 ore, iar șoferii care se aflau în trafic au întâmpinat probleme.

În timp ce unii nu au mai reușit să stăpânească volanul mașinii și au derapat, alții au mers încet pentru a evita orice fel de pericol.

După lăsarea serii, aproape 200 de utilaje ale primăriei au împânzit Bucureștiul.

Peisajul de poveste care a învăluit duminică seară Bucureștiul le-a dat ceva de furcă drumarilor .

La miezul nopții, termometrele arătau -3 Celsius în Capitală, pe șosea era un strat subțire de zăpadă, în timp ce pe trotuare acesta măsura mai bine de 5 centimetri.

"Zăpadă multă, cam greu cu deszăpezirea. Și peste vreo 5 zile tot la fel o să fie", a spus un bucureștean.

Șoferii care s-au încumetat să iasă la drum, sau cei care pur și simplu au fost surprinși de ninsoare, au fost nevoiți să meargă cu atenție. Cei care s-au avântat prea tare, au avut de suferit. Din cauza zăpezii, o mașină care circula pe șoseaua Bucureșți-Ploiești s-a izbit de un stâlp, s-a răsucit și apoi s-a oprit pe trotuar.

Șofer taxi:"Ne-a prins nepregățiți, ti-e frică să pui piciorul pe frână."

"Pun un pic de frână și deja mă duc sanie", a mai spus un alt șofer.

"Au spus că au achiziționat și mașini pentru străduțe lăturalnice, dar nu se vede. Dacă te bagi între blocuri ești mâncat", a spus un alt șofer.

În total 188 de utilaje ale primăriei au intervenit dumincă seară în Capitală. În plus, persoanele fără un acoperiș deasupra capului au fost cazate temporar în adăposturi.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Furtuna a făcut ravagii în București și Ilfov: peste 900 de intervenții, un mort și Cod roșu de vijelie

O furtună violentă a lovit marți seară Bucureștiul și județul Ilfov, unde ANM a emis Cod roșu de vijelie, ploi torențiale și grindină.

Furtunile au făcut ravagii în România: un deces, sute de intervenții și zeci de localități afectate. 48 de mesaje RO-Alert

Aproape 40 de localităţi din 18 judeţe, dar şi Capitala au fost afectate marţi seara de furtuni, pompierii intervenind pentru degajarea a peste 140 de copaci, 26 de autoturisme fiind avariate.

3,8 milioane de români ar putea avea lift în fața blocului, gratis. Care e condiția esențială

O nouă lege votată de Parlament prevede montarea de ascensoare exterioare, finanțate atât de la bugetul de stat, cât și din fonduri europene.

Recomandări
Surse: Nicușor Dan crede că România ar fi fost într-o situație mai bună dacă Guvernul Veștea ar fi trecut cu sprijinul AUR

Parlamentul intră în vacanța fără să fi votat un Guvern cu puteri depline. Iar președintele nu a desemnat un nou premier pentru că, spune el, nici unul dintre cei propuși de partide nu are șanse să adune voturile necesare.

Peste 400 de persoane moarte la „azilul groazei” din Bihor, găsite îngropate pe un câmp. Detalii șocante din ancheta DIICOT

Acuzații oribile vizează un nou azil al groazei descoperit în Bihor. O familie care îngrijea în mai multe cămine fără autorizație peste 400 de persoane vulnerabile este acuzată de procurorii DIICOT de trafic de persoane.

Furtuna a făcut ravagii în București și Ilfov: peste 900 de intervenții, un mort și Cod roșu de vijelie

O furtună violentă a lovit marți seară Bucureștiul și județul Ilfov, unde ANM a emis Cod roșu de vijelie, ploi torențiale și grindină.