Fara caldura, clase sau dusuri. Cate trebuie sa indure un elev care vrea sa faca balet in Romania

×
Publicitate

Se mandresc cu ei atunci cand castiga premii la concursurile din strainatate, dar atunci cand ar trebui sa ii sustina, autoritatile sunt fie indiferente, fie neputincioase.

Cum altfel am putea gandi despre responsabilii carora nu le pasa ca elevii din Bucuresti care fac balet se antreneaza in sali nepotrivite, iar cei care studiaza muzica nu au caldura in clase, iar de multe ori nici clase.

Elevii Liceului de Coregrafie "Floria Capsali" se antreneaza in sali improprii, fara dusuri sau vestiare.

Cristina Mitu, profesor: "Banuiesc ca e dezinteres, dar nu stiu de unde incepe. Fetele se schimba in clasa, linoleumul nu este bun, barele sunt prea jos montate. Nu s-au preocupat pentru viitorul acestor copii".

Din dragoste pentru balet, copiii accepta conditiile.

Chiar daca asta inseamna pentru ei 10 ore de munca pe zi, plus drumuri istovitoare intre doua institutii. Cei mari repeta in spatiile puse la dispozitie de Opera Romana, iar parintii si profesorii stau cu inima stransa pana ii vad bine sanatosi. De un microbuz scolar, sustin autoritatile, pot beneficia doar elevii ce parcurg distante mari.

Elena Catana, mama unei eleve: ''Cand pleaca de la opera este deja intuneric. Ele sunt 4-5 fetite care o iau la fuga prin parc sa ajunga la metrou. Se pot intampla atatea. Pana ajunge acasa ii dau 15 telefoane. Vrem si noi un microbuz".

Sunt probleme mari si la Liceul de Muzica "George Enescu", ramas acum, in prag de iarna, fara caldura.

Aici explicatia este alta: scoala este in reparatii din 2005, pe bani europeni, insa lucrarile treneaza.

Cei din Primaria Capitalei promit ca situatia se va remedia in cel mult 2 zile.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
Elena, Antoaneta si Aurelia, femeile legate de o suferinta. Cum invata sa accepte moartea copiilor

Nu exista durere mai mare decat cea provocata de pierderea unui copil, iar mamele care trec prin acest cosmar au nevoie de ajutor, spun specialistii.

Cartierele vechi din Capitala care dispar. Dezvoltatorii construiesc ilegal langa monumente istorice

Tot mai multe cartiere vechi din Capitala risca sa dispara. O spun reprezentantii ONG-urilor care militeaza pentru imaginea vechiului Bucuresti si care de aceasta data ii acuza pe dezvoltatorii din zona Bazilescu.

Harta abuzurilor din Romania: 5.000 de minori,agresati fizic si sexual in primele sase luni din 2012

Cifre ingrijoratoare pentru Romania, chiar luni, de Ziua Mondiala pentru Prevenirea Abuzului Impotriva Copilului.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Titlurile de stat ar putea deveni garanție pentru credite bancare. Românii nu ar mai fi nevoiți să le vândă pentru bani

Pentru prima dată, românii care au titluri de stat precum „Fidelis” ar putea obține credite bancare cu ajutorul lor. Titlurile de stat le-ar putea servi drept garanție pentru împrumuturi fie de consum, fie ipotecare.