EXPERIMENT: Cat de periculoase sunt artificiile pe care mii de romani le cumpara. O simpla petarda poate provoca un dezastru

×
Publicitate

Este doar o jerba de artificii sau o racheta care explodeaza in aer, asadar nimic periculos. Astfel gandesc mii de romani, care se inarmeaza pentru Revelion cu petarde si alte produse pirotehnice.

Un experiment, organizat marti de Politia Romana intr-un poligon ne arata cat de periculos este de fapt sa te joci cu astfel de lucruri. Poti sa provoci incendii sau chiar sa te mutilezi. Pe de alta parte, legea ii sanctioneaza pe nesabuiti cu 3 ani de inchisoare.

O bombita care face parte din categoria a 2-a are o incarcatura de explozibil de 210 grame. Experimentul arata cat de usor poate produce un incendiu acest tip de material pirotehnic. Tocmai de aceea, este recomandat ca pe o raza de 10 metri sa nu fie niciun om si niciun obiect care poate lua foc.

O astfel de baterie pirotehnica poate transforma usor o gramada de paie intr-un morman de scrum. Va dati seama ce se poate intampla daca e aprinsa intr un spatiu inchis.

Umatorul test se face cu o petarda si... o pulpa de pui, care seamana ca si consistenta cu cea umana. Petarda care contine 2 grame de explozibil poate produce microarsuri.

Cea care are 20 grame insa este periculoasa. Ranile pot varia intre serioase si chiar mortale.

Astfel de petarde urma sa monteze Istvan Beke, la Targu Secuiesc, ca sa provoace o explozie de Ziua Nationala.

Pe de alta parte, nici mini-rachetele nu sunt acceptate. Acestea sunt din categoria 3 si sunt folosite doar de artificieri. Pot fi aprinse in anumite locuri si in anumite conditii.

Cu toate ca legea spune clar ca nu ai voie sa detii si nici sa vinzi astfel de produse pirotehnice periculoase, zeci de romani au incercat sa se inarmeze in ultima luna cu tone de artificii, pentru sarbatori. 10 tone de materiale pirorehnice interzise au fost confiscate.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Reabilitare romaneasca pe bani europeni: un bloc din Capitala nu mai are caldura si nici geamuri. De cand dureaza lucrarile

Scandal intr-un bloc reabilitat cu fonduri europene din sectorul 3 al Capitalei. Mai multi locatari se plang ca lucrarile de consolidare sunt facute de mantuiala.

Ziua in care ciobanii au navalit in Palatul Parlamentului si i-au luat la rost pe alesi. Cum va fi modificata Legea Vanatorii

Zi incendiara la Bucuresti, unde ciobanii, oameni hotarati de la munte, nu au stat prea mult pe ganduri si au navalit in Palatul Parlamentului. Dar nu inainte de a se imbranci cu jandarmii, care, in nebunia generala, au folosit gaze lacrimogene.

Pusculita uriasa din centrul orasului Arad a fost "sparta". Cati bani s-au strans pentru un mobilier nou la Spitalul de Copii

Campania "cutia cu monede", inceputa acum o luna, la Arad, a avut un succes nebanuit. Locuitorii au donat bani in pusculita uriasa asezata in centrul orasului, ca sa fie cumparat mobilier nou, la Spitalul de copii.

Recomandări
Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.