CAMERA ASCUNSA: Internetul a ajuns taraba de tranzactii ilegale cu acte pentru masini si numere de inmatriculare

×
Publicitate

Escrocii nu mai stiu ce sa inventeze ca sa faca rost de bani. Au transformat internetul intr-o mare taraba, unde vand mai nou acte pentru masini, numere de inmatriculare si serii de identificare.

Si, culmea, au si clienti. Cei care sunt prinsi ca folosesc asemenea documente ori falsifica seria sasiului unui vehicul pot sta dupa gratii si 3 ani.

Cartea de identitate a masinii, talonul, numerele de inmatriculare, ITP-ul si polita RCA, adica actele unui autoturism distrus complet dupa un accident. Pe toate le vinde un individ, cu care ne intalnim, chipurile, ca sa negociem. Aflam ca masina lovita nu mai are seria de sasiu, insa tine sa ne linisteasca asigurandu-ne ca putem circula, pentru ca are pile.

Discutie CAMERA ASCUNSA

"- 6 milioane e ultimul pret. M-a sunat mai multa lume pentru acte. Acelasi lucru vreau sa il fac si eu, bine, dar eu n-am seria si merg asa. Pai asta e, ca daca nu ai serie, ce Dumnezeu...cand te duci sa faci ITP-ul verifica seriile, iti verifica seria dar cu spaga se rezolva.

- Ma ajuti daca e?

- Da, va duc.

- Si cat costa?

- E taxa 1.200.000 si eu am mai dat 2 milioane.

- Pentru serie...

- Pentru tot. Nu s-a mai uitat la ea, nu nimica. Doar ii pune stampila bine, asta cand faci ITP-ul, dar il ai pana in 2015".

Si nu e un caz singular. Sute de asemenea anunturi sunt pe internet in toata tara. Pentru 10 milioane, un alt "intreprinzator" din Constanta ne ofera toate actele.

Cu toate acestea, 950 de soferi au fost depistati anul trecut de cei de la Registrul Auto Roman ca au modificat seria de sasiu, lucru nepermis de lege.

De ce ar fi tentati unii soferi sa recurga la astfel de tertipuri?

Autoritatile au identificat cateva situatii:

Cei care au o masina accidentata, in loc sa o repare, cumpara la un pret mult mai mic una identica pe care muta seria.

Altii vor sa-i insele pe asiguratori. Asa ca prefera sa cumpere un vehicul vechi si ieftin, caruia ii dau identitatea unuia mai nou, il asigura la o valoare mare, ii dau foc si incaseaza polita.

Indiferent de motiv, toti cei prinsi risca sa infunde puscaria.

Pedepsele sunt aceleasi si in cazul celor prinsi ca intervin asupra seriei de sasiu. Scapa doar cei care au ajuns sa cumpere, fara sa stie, un astfel de autoturism.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
Citește și...
Cetățenii Uniunii Europene pot da în judecată casele de pariuri online să le returneze banii pierduți. Cu o singură condiție

Cetățenii Uniunii Europene pot da în judecată casele de pariuri online să le returneze banii pierduți, dacă jocurile respective erau ilegale la momentul plasării pariurilor, chiar dacă între timp situația legală s-a schimbat. 

Comitetul Consiliului Europei pentru prevenirea torturii: Situații îngrijorătoare în unele spitale de psihiatrie din România

Comitetul Consiliului Europei pentru prevenirea torturii şi a tratamentelor sau pedepselor inumane sau degradante (CPT) a descoperit cazuri de pacienți chinuiți cu electroșocuri și bătuți cu pumnul în spitale de psihiatrie din România.

Clădiri industriale vechi renasc în proiecte urbane, din bani europeni. Ce spații moderne apar în Timișoara, Arad și Reșița

Unele dintre vechile clădiri industriale prind din nou viaţă şi se transformă în spații moderne. De exemplu, hale unde, în trecut, se reparau tramvaiele, vor deveni acum locuri pentru concerte sau expoziţii.

Recomandări
Ce rol ar putea avea România în Strâmtoarea Ormuz. „Nu va fi o acțiune militară”

Chiar în timp ce liderii occidentali discutau cum să securizeze navigația prin Strâmtoarea Ormuz, Iranul a provocat surpriza, anunțând că a deschis strâmtoarea pentru toate navele comerciale. 

Bolojan poate rămâne premier și dacă iese PSD din Guvern. Fost judecător CCR: „Rotește miniștri. Poate să stea și doi ani”

Premierul Ilie Bolojan răspunde atacurilor lansate de social-democrați, care îi cer demisia din fruntea Guvernului și spune că a aprins becul în cămara cu șobolani.

Marile companii aeriene au anulat din curse, inclusiv spre România. Mulți evită să își planifice de acum vacanțele

Primele mari companii aeriene, precum Lufthansa, KLM sau SAS Scandinavian Airlines, au anulat deja mai multe curse. În acest context tensionat, mulți români evită să își mai planifice o vacanță.