CADOURI DE CRACIUN. Casele de licitatii au scos la vanzare piese spectaculoase pentru colectionari

×
Publicitate

In aceste zile, toate marile case de licitatii pun in vanzare piese spectaculoase pe care un Mos instarit le poate aseza sub brad, de la coliere cu pietre pretioase, pana la miniaturi de masini luxoase si obiecte lucrate de artizani pentru copii.

In prag de sarbatori, colectionarii sunt atrasi si de vinuri fine sau sampanie in editie limitata.

In sala de expozitie, respectabile doamne au entuziasmul unor copii in magazinul cu dulciuri.

Un colier de gala cu safire si diamante pleaca de la 25 de mii de euro, un inel cu rubin montat in aur, de la 4500 de euro. O piesa lucrata cu mare migala cu flori in ametist si perle e estimata la 8000 de euro.

Primul sosit in prospectie e un turist chinez. In tara lui, Craciunul e strict un eveniment comercial, asa ca vrea sa faca investitii profitabile... in sfera privata.

Tot raritati sunt miniaturile din argint, ale unor modele de Jaguar si Mercedes. Cele mai ieftine din catalog par vechile trenulete nemtesti- dar, de la 50 de euro pentru o garnitura, pretul poate exploda de zeci de ori.

Si tot din categoria vintage pentru copii, un landou pentru papusi din 1940, care pleaca de la 250 de euro. Apoi, o sanie de doua locuri, forjata intr-un atelier rusesc, acum un secol. Si, pentru parintii care vor sa le arate celor mici ce le-a bucurat lor copilaria, Stan si Bran pe motocicleta- o jucarie din perioada interbelica.

Toate aceste obiecte speciale vor fi vandute pana in ajunul Craciunului.

Exista un obiect care ar trebui pastrat pentru Anul Nou- o sticla de sampanie de colectie, alba, seaca, de 6 litri... expertii recomanda sa fie consumata in cadru extins, in cupe mici... va fi adjudecata probabil cu mult peste pretul de pornire, de 3250 de euro.

Articol recomandat de sport.ro
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
Citește și...
Mai puțin de 5,7 milioane de oameni muncesc în România. Cifre oficiale de la Ministerul Muncii

Mai puțin de 5,7 milioane de oameni muncesc, cu acte în regulă, în România, țară cu aproximativ 19 milioane de locuitori. Datele oficiale apar în statisticile publicate de Ministerul Muncii.

Imagini șocante într-un magazin din Iași. Un bărbat bate cu o violență extremă o femeie fără apărare

Un individ de 31 de ani din județul Iași a fost arestat preventiv după ce a bătut o vânzătoare, într-un magazin. Femeia a ajuns la spital. Scena violentă a fost înregistrată de camerele de supraveghere.

Cât costa o masă de Paște în România acum 100 de ani. ”Mulți oameni n-au gustat carne de miel. S-au mulțumit să aibă vacă”

Românii se plângeau și acum 100 de ani de prețurile dinaintea Paștelui, iar documentele vremii arată că și în 1916 oamenii constatau că ”înainte era mai bine”. 

Recomandări
Discuțiile SUA-Iran continuă după două runde la Islamabad. Strâmtoarea Ormuz rămâne un obstacol în calea unui acord

Negocierile între SUA și Iran de la Islamabad, primele față în față, de la izbucnirea revoluției islamice, din 1979, ar putea continua până târziu în noapte și chiar să se prelungească și duminică, a declarat o sursă pakistaneză pentru CNN.

Românii au umplut stațiunile din Bulgaria, de Paște. „În România nu găsești așa ceva”

Peste 25.000 de români au bătut drumul până în Bulgaria pentru mirosul de mare și mesele pline. Spun că acolo găsesc prețuri și servicii mai bune decât în țară.

Poveștile călugărilor de la Mănăstirea Sihla. „Acolo îl simţi pe Dumnezeu. Nu afară”

Învierea Domnului este temelia credinței creștine, iar Paștele cea mai importantă dintre sărbătorile de peste an. ProTV transmite în această seară slujba de înviere de la Mănăstirea Antim.