Bucuria serbarilor inainte de vacanta de vara. Cat au cheltuit parintii pentru tinutele de poveste ale copiilor

×
Publicitate

Cu o saptamana inainte de vacanta de vara, scolile si gradinitele freamata de bucuria serbarilor. S-au impartit roluri de printese, regi, fluturasi si buburuze, iar copiii se intrec sa-si spuna poeziile si replicile.

Parintii le-au inchiriat sau le-au comandat costume pe masura, iar unii au cheltuit si 300 de lei pentru 30 de minute de serbare.

Pentru serbarea de vara, Mara a primit rolul de vulpita, asa ca mama s-a straduit sa-i gaseasca o rochita potrivita. A platit 50 de lei ca sa o inchirieze.

Alti copii au fost albinute, buburuze, fluturasi sau personaje din povesti. Pentru ca ei sa arate bine, magazinele care vand costume si-au umplut rafturile. Iar vanzarile au fost bune, pentru ca multi parinti au cumparat mai multe tinute. Desi are rol de soricel, Maria s-a admirat si intr-o rochita de printesa.

Ca sa fie si mai atractive pentru copii, in serbari au fost introduse si personajele lor preferate din filmele zilelor noastre. Asa se face ca in magazinele de specialitate se gasesc de inchiriat costume pentru Elsa, printesa gheturilor, Ana sau printesa Sophia.

De altfel, afacerea costumelor, de inchiriat sau de cumparat, este infloritoare.

''60 de lei de inchiriat. Cine vrea la comanda costa pana la 250 de lei", spune Mirona Paun, administrator de magazin.

La fel de frumosi au fost pe scena si copiii care n-au fost personaje din povesti. In aplauzele parintilor, au cantat si au spus poezii. Aparitia pe scena a Sophiei i-a costat pe parinti 300 de lei.

Serbarile vor continua pana pe 19 iunie, cand toti copiii intra oficial in vacanta de vara.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Un trend controversat in SUA a ajuns si in Romania. Cum isi antreneaza tatii romani fiicele pentru prima intalnire

Un curent controversat in Statele Unite, numit "prima intalnire", organizata intre tata si fiica, a ajuns si la noi.

Dimensiunile bagajelor de mana ce pot fi luate in avion, reduse cu 40%. Cand ar urma sa fie pusa in aplicare propunerea

Romanii care fac calatorii dese cu avionul ar putea sa fie nevoiti sa isi schimbe celebrele trolere care au exact marimea necesara pentru a incapea in spatiul de bagaje de mana, de deasupra capului.

Cate divorturi au fost anul trecut in Romania. Care este motivul numarul 1 pentru care romanii aleg sa se desparta

Daca sezonul de vara este al nuntilor, sezonul divorturilor este... tot anul! Potrivit Institutului National al Statisticii, numarul divorturilor pronuntate prin hotarari judecatoresti definitive este constant pe toata durata anului.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.