Asiguratorii: romanii insceneaza accidente ca sa isi repare masinile pe RCA

×
Publicitate

Tot mai nervosi si mai saraci. Asa ii prinde anul nou pe foarte multi dintre soferii romani, care au avut ghinionul sa isi strice masinile.

Asiguratorii refuza sa achite reparatiile in baza politelor RCA si ii acuza pe proprietarii autoturismelor ca si-au inscenat accidentele.

Tot anul a fost plin de scandaluri intre companiile de asigurari si soferii romani. Si asta dupa ce tot mai multi proprietari de automobile s-au plans ca firmele nu mai onoreaza daunele in baza politei RCA.

Asiguratorii recunosc aceasta politica si ii acuza de frauda pe mai bine de 30% dintre cei care solicita despagubiri. Pe de alta parte, cei de la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor spun ca orice sofer poate depune plangere in situatia in care nu-si primeste banii.

In aceste conditii, o parte dintre pagubiti, au protestat luni in Bucuresti. In fata acuzelor, asiguratorii au insa acelasi raspuns: "Piata auto a scazut foarte mult. Si atunci valoarea despagubirii masinii este mult mai mare decat ar fi primit acestia in urma vanzarii autoturismului".

De exemplu, o masina a fost lovita de un sofer care nu s-a asigurat cand a facut o depasire. Potrivit pagubitului, asiguratorul considera intamplarea un aranjament si nu vrea sa plateasca 7.000 de lei reparatiile.

La nivelul Europei, media accidentelor inscenate descoperite de asiguratori este de 10%. Numai la noi lucrurile stau altfel.

Articol recomandat de sport.ro
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Citește și...
Românul premiat cu Oscar ce pune sunetele naturii din țara noastră în arhiva digitală a lumii. ”Nu știm dacă le vom mai avea”

România ajunge în premieră pe harta globală a sunetelor naturii, o arhivă digitală unde ecosistemele lumii pot fi și ascultate, nu doar văzute. Pământenii pot auzi și sunete sălbatice de la noi, surprinse în Parcul Natural Vânători Neamț. 

Tone de produse contrafăcute sunt confiscate în vămile din România. Cât poate ajunge să coste un container de ”chinezării”

Datele oficiale arată că tone de mărfuri contrafăcute, unele de o calitate foarte slabă, sunt oprite în vămile de la noi. 

Românii vor avea o nouă zi liberă. Proiect de lege pentru ca o sărbătoare istorică să devină și zi nelucrătoare

Ziua de 10 mai ar urma să devină zi liberă legală, dacă parlamentarii vor adopta un proiect de lege inițiat în acest sens. Odată adoptată, 10 mai va deveni a 18-a zi nelucrătoare pentru români.

Recomandări
Motorina standard a scăzut cu mult sub 9 lei în a treia zi consecutivă de ieftiniri la carburanți. Noile prețuri la pompă

Deschiderea Strâmtorii Ormuz pentru câteva ore a avut efecte și în România. La unele stații de carburant, prețul motorinei a scăzut sub 9 lei. 

Sorin Grindeanu, în același hotel cu George Simion. ”Șobolănisme”: PSD, vehement împotriva propriei măsuri de guvernare

Se agită tot mai tare apele în coaliția de guvernare. Schimbul de replici de la distanță dintre Sorin Grindeanu și Ilie Bolojan continuă. Cu două zile înainte să îi retragă sprijinul premierului, șeful PSD este în vizită la Timișoara. 

Primele imagini cu blocada navelor din Strâmtoarea Ormuz. Apoximativ 800 de vase sunt prinse pe ruta maritimă

În timp ce toată lumea urmărește conflictul din Orientul Mijlociu, președintele american susține că a avut discuții bune cu iranienii, care nu îl pot șantaja.