”Aproximativ 3.680 persoane confirmate pozitiv” n-au mai ajuns în spitale, după decizia CCR

62136358
StirilePROTV

Grupul de Comunicare Strategică afirmă că, după decizia CCR, numărul persoanelor infectate cu noul coronavirus care ar putea circula libere pe stradă a ajuns la ”aproximativ 3.680”.

 

Conform sursei citate, în intervalul 2 – 20 iulie a.c. în România au fost externate 1.396 persoane asimptomatice după 10 zile de la depistare și 972 persoane externate la cerere, depistate pozitiv la testul pentru noul coronavirus.

În același interval au fost spitalizate în medie 4071 persoane, atât în secții cât și în ATI, în data de 2 iulie a.c. fiind internate 4.252 persoane, iar în data de 20 iulie a.c. 4.748 persoane.

”Din analiza seriilor de date raportate reiese faptul că aproximativ 3.680 persoane confirmate pozitiv în acest interval de timp, în condițiile absenței instrumentelor legislative care să permită măsuri medicale, nu au făcut obiectul internării în spitale, nu au făcut obiectul externării ca persoane asimptomatice după 10 zile de spitalizare și nici ca persoane externate la cerere.

De asemenea, în urma analizei s-a constatat faptul că aproximativ 1480 de persoane confirmate cu noul coronavirus fac parte din categoria persoanelor vindecate, reprezentând cazuri care au beneficiat de prevederile Ordinului Ministrului Sănătății 487/2020 (aflat în vigoare în perioada 24 martie a.c. – 21 mai a.c.) care a permis fie externarea cazurilor ușoare, fie tratarea acestora la domiciliu, fără a mai fi declarate vindecate, în sistemul de raportare, la împlinirea termenului de izolare de 14 zile. În aceeași situație s-au aflat categorii de persoane din centre rezidențiale, persoane cu boli neuro-psihice, personal medico-sanitar și de îngrijire. Având în vedere numărul persoanelor considerate vindecate, se va rectifica în consecință numărul cazurilor considerate active în infectarea cu noul coronavirus.” - se arată în  comunicatul oficial al Grupului de Comunicare Strategică

 

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Camila Giorgi, decizie de ultim moment! A îngrijorat pe toată lumea cu dispariția sa desprinsă din ”Dosarele X”
GALERIE FOTO Camila Giorgi, decizie de ultim moment! A îngrijorat pe toată lumea cu dispariția sa desprinsă din ”Dosarele X”
Citește și...
Românii consumă cantități mari de mezeluri în fiecare lună. Medicii trag un semnal de alarmă

O jumătate de kilogram de cârnați, un baton de salam și zece felii de parizer și șuncă intră lunar în meniul românilor. 

Ieșirea PSD de la guvernare a scos 305 lei din buzunarele proaspeților pensionari. Situație delicată la Pilonul 2 de pensii

Criza politică și războiul din Golf își pun amprenta asupra banilor pe care românii îi strâng pentru bătrânețe. În doar 2 zile, sumele strânse în Pilonul 2 de pensii, cel la care contribuie 8,5 milioane de oameni, s-au redus cu 2 miliarde de lei. 

Bolojan: ”Nu va scădea niciun salariu în sectorul public”. Cât la sută din PIB-ul țării se cheltuie pe angajații de la stat

Niciun salariu din sectorul public nu va scădea prin legea salarizării unitare propusă de premierul Ilie Bolojan, iar cei care depășesc grila stabilită vor rămâne la acea sumă până când vor fi ajunși din urmă de ceilalți angajați.

Recomandări
Ce noutăți aduce noua lege a salarizării la bugetari. Cea mai mică și cea mai mare leafă

În absența celor de la PSD de la guvernare, premierul Ilie Bolojan pregătește trei reforme urgente. Noua lege a salarizării bugetare elimină indemnizația de hrană și sporul pentru condiții vătămătoare, în timp ce angajații care performează vor fi premiați

UE schimbă regulile. Telefoanele cu baterii detașabile revin din 2027

Uniunea Europeană pregătește reguli care ar putea readuce bateriile detașabile la smartphone-uri din 2027. 

Exemple de salarii bugetare pe noua lege-cadru. Cât vor câștiga profesorii, magistrații și militarii

Guvernul a elaborat o primă formă a legii salarizării din sistemul bugetar. În forma actuală, aceasta stabilește cum ar putea fi calculate salariile angajaților la stat. Până când ar putea fi pus în dezbatere publică, proiectul ar putea suferi modificări.