Ajutati un spital bolnav! Medicii din Constanta sunt disperati

×
Publicitate

Spitalul judetean de urgenta din oras a ramas fara fonduri, asa ca cei din conducere au instalat 20 de cutii ale milei, ca sa stranga bani pentru consumabile si medicamente.

In acest moment, la spitalul judetean Constanta sunt operate numai urgentele, iar stocurile de anestezice mai ajung pentru cel mult o saptamana.

 

Intervenţiile chirurgicale se fac din rezervele spitalului, iar pacientii s-au obisnuit deja sa isi cumpere singuri medicamente.

Reprezentantii spitalului s-au gandit sa apeleze la mila constantenilor, asa ca au amplasat 20 de urne in care pot fi donati bani - in cele mai mari centre comerciale din oras, la Delfinariu sau la aeroport.

Sumele stranse in ele sunt deocamdata nesemnificative, dar medicii inca mai spera ca vor reusi sa iasa din impas.

Florian Stoian, purtator de cuvant Spitalul Judetean Constanta: "Acum situatia este intr-un regim de avarie, seful sectiei de anestezie si terapie intensiva ne-a spus ca substantele anestezice sunt pe terminate, ne lipsesc medicamente, antibioticile scumpe extreme de utile.."

Cei care au fost de curand pacienti si au vazut situatia spitalelor, doneaza atat cat isi permit.

Sumele astfel stranse vor ajunge intr-un cont separat al spitalului judetean Constanta, banii urmand sa fie folositi doar pentru cumpararea medicamentelor si materialelor de stricta necesitate.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Iranienii au făcut marele anunț după o lună de război: „Astea sunt cele trei variante!“
Iranienii au făcut marele anunț după o lună de război: „Astea sunt cele trei variante!“
Citește și...
Mesajul Patriarhului Daniel în Pastorala de Sfintele Paști 2026: „Femeile mironosițe sunt icoana credinței și curajului”

Cu ocazia Sărbătorilor Pascale celebrate de credincioșii catolici, Patriarhul Daniel a transmis un mesaj centrat pe semnificația profundă a Învierii și pe rolul esențial al femeilor mironosițe în vestirea acesteia. 

„Creativi” de București. Își parchează mașinile de lux pe spațiul verde și scot plăcuțele, să nu fie prinși. Ce urmează

Autoritățile vorbesc despre un nou trend în rândul șoferilor bucureșteni, care își parchează mașinile în locuri interzise, după care își scot plăcuțele de înmatriculare, crezând că astfel nu li se vor ridica autovehiculele.

Mașinile electrice câștigă teren în România. Interesul crește odată cu scumpirea carburanților

Interesul pentru mașinile verzi este tot mai mare de la o săptămână la alta, atât în România, cât și în mai multe țări din Europa. Creșterea accelerată a prețurilor la carburanți i-a determinat pe șoferi să caute alternative.

Recomandări
Rețeaua balastierelor, sub presiune după ani de toleranță. Culisele unui sistem acaparat de o „caracatiță” de interese

„Țara care se sapă singură”, partea a III-a. Astăzi vorbim așadar despre un sistem în care deciziile publice și interesele private se amestecă. În multe cazuri, firmele din domeniu gravitează în jurul unor rețele locale de influență. 

Starea lui Mircea Lucescu se menține critică. Marele antrenor a suferit aritmii severe, care nu au mai răspuns la tratament

La o săptămână de când Mircea Lucescu a ajuns la Spitalul Universitar din Capitală, starea lui sănătate s-a agravat. Acum, el este internat în secția de Terapie Intensivă. 

SUA, eforturi logistice uriașe în Iran pentru salvarea pilotului american. Cine a reușit să ajungă la el înaintea iranienilor

Donald Trump pare că și-a pierdut răbdarea în ceea ce privește negocierile cu Iranul. Președintele american a spus, pentru Fox News, că dacă Teheranul nu face rapid o înțelegere ia în calcul să distrugă totul în Iran și să preia petrolul.