6 cabluri de dirijare a traficului feroviar au fost tăiate, pentru a fi furate. Anunțul CFR

62025821

CFR anunță că circulaţia feroviară pe ruta Pitești – București se desfăşoară la această oră în condiţii speciale, de tip cale liberă, sub atenta supraveghere a personalului feroviar care dirijează traficul pe bază de comandă telefonică.

Măsura a fost impusă după ce persoane necunoscute au tăiat 6 cabluri de alimentare a instalației de dirijare a traficului pe relația Titu - Ghergani, probabil în vederea sustragerii și valorificării la centrele de fier vechi.
 
Până la înlocuirea cablurilor și remedierea deranjamentelor tehnice produse la instalațiile de dirijare a traficului, trenurile din/în direcțiile Pitești și Târgoviște spre/dinspre București, vor acumula întârzieri în graficul de circulație de 20-25 de minute pe zona afectată, întârzieri care modifică implicit și ora de sosire la destinație.

Echipele de intervenţii se află pe teren pentru înlocuirea cablurilor și remedierea defecţiunilor survenite la instalaţiile de dirijare a traficului, în urma savârşirii acestor acţiuni infracţionale.
 
Reamintim faptul că achiţionarea materialelor feroase şi neferoase utilizate în activitatea feroviară este interzisă şi constituie contravenţie sancţionată cu amendă de la 20.000 lei la 40.000 lei, potrivit OUG 31/2011, iar cei care vor săvârşi această contravenţie vor achita, pe lângă amenda contravenţională şi un tarif cu titlu de tarif de despăgubire, în cuantum egal cu valoarea elementelor feroviare în cauză şi a manoperei aferente.” - se arată într-un comunicat al companiei feroviare.

Compania Naţională de Căi Ferate „CFR” SA le cere scuze pasagerilor pentru disconfortul creat.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Lampioane lansate lângă Coloana Infinitului la 62 de ani de la moartea lui Brâncuși

Au trecut 62 de ani de la moartea lui Constantin Brâncuşi, iar în memoria marelui artist, la Târgu Jiu, au fost lansate sâmbătă seară 62 de lampioane.

Mobilizare impresionantă pentru donare de sânge, la apelul unei asociații de motocicliști

Două sute de oameni din Câmpina au donat sânge în urma unui apel făcut de o asociaţie de motociclişti. Angajaţii centrului de transfuzii Ploieşti au mers special în zona pentru a colecta sângele atât de preţios.

Petreceri de Sfântul Patrick, la București. ”Spiritul irlandez trăieşte şi în afara țării"

Sfântul Patrick, patronul spiritual al irlandezilor, este sărbătorit duminică în toată lumea. În Bucureşti, petrecerea a început încă de sâmbătă seară.

Recomandări
Primul spital construit ”de la zero” în Cluj. FOTO: Cum arată noul centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie

Noul Centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj, una dintre cele mai importante investiții în domeniul medical realizată din fonduri europene, a fost inaugurat în Cluj-Napoca.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.