390.000 de masini Renault, rechemate in service-uri

60241097

Renault a rechemat in unitatile service din intreaga lume in jur de 390.000 de masini care ar putea avea probleme la servodirectie. Este vorba despre modelele Scenic, fabricate in 2006, dar si despre cele Kangoo, produse in 2008.

Aproape 1000 dintre acestea circula si pe strazile Romaniei, iar proprietarii lor au primit scrisori prin care sunt invitati sa se prezinte la verificari.

Reprezentantii grupului Renault spun ca nu este vorba de o problema mecanica, ci de o problema aparuta din cauza unei erori de calibrare la calculatorul care controleaza servodirectia masinii.

Cei de la Renault spun ca au depistat doar 4 masini care aveau aceasta problema la calculatorul de bord, iar pentru a evita orice incident au rechemat tot lotul de 387.000 de masini.

Cei care au astfel de masini se duc in service. Daca apare problema semnalata, calculatorul este reprogramat. Toata operatiunea dureaza cel mult 30 de minute si este gratuita.

Asadar, proprietarii acestor modele sunt asteptati in la unitaile service.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă astăzi bruneta care l-a scos din minți pe Gigi Becali
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă astăzi bruneta care l-a scos din minți pe Gigi Becali
Citește și...
Cum a încercat un profesor din Alba să seducă o adolescentă de 15 ani. Mesajele au ajuns la polițiști

Un profesor de sport în vârstă de 32 de ani din județul Alba este cercetat penal sub control judiciar după ce ar fi abordat online o adolescentă de 15 ani pe care ar fi încercat să o convingă să întrețină relații intime cu el. 

S-au virat alocațiile de stat pentru copii. Câți beneficiari sunt în România, la această dată

ANPIS a virat fondurile pentru plata beneficiilor de asistență socială aferente lunii mai, cea mai mare alocare fiind suma de peste 1,2 miliarde pentru plata a aproape 3,6 milioane de alocații de stat pentru copii.  

Cursuri gratuite de formare profesională în toată țara. Care sunt cele mai cerute meserii

ANOFM organizează în luna iulie peste 100 de programe de formare profesională pentru mai bine de 1.700 de persoane. Cele mai multe locuri vizează calificări precum referent resurse umane, lucrător comercial și îngrijitor spații verzi.

Recomandări
Politico: Nicuşor Dan se confruntă cu cea mai mare provocare pe măsură ce criza politică se adânceşte

La puțin peste un an după ce președintele moderat al României, Nicușor Dan, a preluat puterea în urma unei confruntări tensionate cu extrema dreaptă, acesta se confruntă cu cea mai serioasă provocare de până acum, scrie POLITICO.

Atac rusesc lângă frontiera României. RO-Alert în nordul județului Tulcea și elicopter militar trimis să monitorizeze zona

Un nou atac cu drone lansat de Federația Rusă asupra unor obiective din Ucraina, în apropierea frontierei fluviale cu România, a declanșat în noaptea de miercuri spre joi măsuri de alertă în județul Tulcea. 

Partidele îi prezintă președintelui soluția la criza politică. Singura certitudine: Guvern minoritar, pro-occidental

Partidele ar urma să prezinte, vineri, preşedintelui Nicuşor Dan soluţia la criza politică, liderii principalelor formaţiuni având mai multe discuţii pe această temă după consultările oficiale de la Cotroceni.