Trei noi decese provocate de gripă. Numărul morților a ajuns la 35

61859690

Medicii au anunţat, luni, că au confirmat trei noi decese provocate de gripă, fiind vorba despre două femei şi un bărbat, care nu s-au vaccinat antigripal. Toţi au fost infectaţi cu virus gripal de tip B.

Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT) a anunţat, luni, că s-au confirmat trei noi decese provocate de gripă, relatează news.ro.

Este vorba despre o femeie în vârstă de 80 de ani din Bucuresti, o femeie de 47 de ani din judeţul Argeş şi un bărbat de 75 de ani din judeţul Mureş care nu au fost vaccinaţi antigripal.

Toţi trei au fost infectaţi cu virus gripal de tip B şi sufereau de diferite afecţiuni cronice. Femeia din Bucureşti şi bărbatul din Mureş au murit săptămâna trecută, iar femeia din Argeş în cursul zilei de duminică.

Potrivit specialiştilor, numărul deceselor provocate de gripă a ajuns la 35.

Articol recomandat de sport.ro
Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
La 16 ani, Andreea duce o luptă grea cu o boală necruţătoare. Tânăra are nevoie de ajutor

Andreea Rodiana Fumu, în vârstă de 16 ani, elevă în clasa a X-a la Liceul Teoretic “Dimitrie Cantemir” Iași, a fost diagnosticată recent cu o tumoră malignă - sarcom pelvin cu metastaze pulmonare și metastaze osoase.

Vicepreşedintele ARPID, despre criza imunoglobulinei: ”Ping-pong cu vieţile pacienţilor”

Vicepreşedintele Asociaţiei Române a Pacienţilor cu Imunodeficienţe Primare (ARPID), Otilia Stângă, vorbeşte, într-un mesaj pe Facebook, despre criza imunoglobulinei, apreciind că dozele care vor veni în lunile următoare sunt ”praf în ochi”.

Un bărbat de 28 de ani a murit din cauza gripei. Bilanțul deceselor a crescut la 32

Numărul persoanelor care au murit din cauza virusului gripal a ajuns la 32, potrivit Centrului Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile.

Recomandări
Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.

Legea integrității se întoarce în Parlament după decizia CCR. De ce amendamentul care îl vizează pe Fritz este constituțional

CCR și-a motivat decizia pentru legea integrității. Magistrații susțin, că amendamentul care l-ar costa mandatul pe Dominic Fritz este constituțional pentru că fapta produce efecte chiar dacă a avut loc înainte de intrarea legii în vigoare.

De la ce ar fi pornit incendiul de la Institutul Clinic Fundeni. Focul a fost stins și nu există victime

Intervenție contra cronometru sâmbătă dimineață la Institutul Clinic Fundeni, din Capitală. Un incendiu izbucnit într-o rezervă din secția de Chirurgie a dus la evacuarea promptă a zeci de pacienți.