"Stop diagnostic pe internet! Mergi la cabinet!'' Mesajul medicilor pentru români

×
Publicitate

Internetul nu ţine loc de medic! Este sfatul venit din partea autorităţilor din sănătate care atrag atenţia că mulţi români îşi pun singuri diagnosticul, pe baza unor articole citite online sau discutând cu prietenii care au aceleaşi simptome.

Tocmai de aceea Colegiul Medicilor din România a lansat campania ''Stop diagnostic pe internet! Mergi la cabinet!''

3 din 4 români îşi pun singuri un diagnostic şi 1 din 7 părinţi îşi tratează copilul fără să-l ducă la doctor, arată un studiu făcut de organizaţia nonguvernamentală "Asociaţia Pro Consumator România". Pe baza informaţiilor aflate de la prieteni care au trecut printr-un episod asemănător sau de pe internet, oamenii îşi cumpără singuri pastilele despre care au auzit că le-ar face bine. Iar site-urile sunt pline de păreri şi sfaturi.

Prof dr. Emanoil Ceauşu, medic primar Boli Infecţioase şi Tropicale: ''Ne confruntăm destul de frecvent cu pacienţi convinşi că au o boală după ce au citit pe internet. Îi arăţi cu analize că nu are şi el nu te crede. Boala diferă de la persoană la persoană, iar tratamentul la fel.''

Medicamentele luate după ureche pot agrava o boală.

Tânăr: ''Românii le ştiu pe toate se cred şi doctori şi se tratează singuri.''

Dr. Gabriela Dascăl, medic ortoped pediatru: ''Să folosească internetul, dar să-l folosească trecându-l prin filtrul raţiunii lui, fără să evite contactul cu medicul de care oricum are nevoie.''

Informaţii medicale corecte sunt în publicaţiile ştiinţifice de pe site-urile unor autorităţi precum MS, CM sau UMF. De asemenea sunt şi doctori care scriu articlor de unde puteţi să luaţi anumite date despre boli, însă diagnosticul corect se pune doar în cabinetul medical.

De ce renunţă românii la controalele medicale? Condiţiile din spitale sau timpul lung de aşteptare la cabinet îi determină să se trateze singuri.

Dr. Gheorghe Borcean, preşedintele CMR: ''Medicina e o relaţie interumană care se bazează pe încredere, pe profesionalismul unuia şi încrederea celuilalt pe internet. La capătul celelalt, poate fi un nemedic sau un computer.''

Ţineţi cont şi de faptul că atunci când boală este greşit diagnosticată din cauza informaţiilor găsite pe internet, iar tratamentul nu este bun, nu aveţi pe cine să trageţi la răspundere. Prin urmare ''stop diagnostic pe net! mergeţi la cabinet".

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cristina Ich, apariție incendiară în dormitor: „Mor după tine! / Arăți senzațional!”
FOTO Cristina Ich, apariție incendiară în dormitor: „Mor după tine! / Arăți senzațional!”
Citește și...
Efectul „înfricoșător” al valului de căldură despre care se vorbește prea puțin. Cum îl poți gestiona

Regatul Unit se confruntă cu cea mai fierbinte lună iunie din istorie, temperaturile apropiindu-se de 40°C. Potrivit unui meteorolog, țara se îndreaptă spre o situație în care astfel de condiții meteorologice vor deveni obișnuite.

Studiu: Milioane de oameni ar putea avea deficit de vitamina D fără să știe. Expunerea la soare nu e întotdeauna suficientă

Un studiu realizat pe aproape 300 de persoane din nordul Marii Britanii a constatat că nivelurile de vitamina D rămân adesea scăzute pe tot parcursul anului în rândul persoanelor cu cel mai ridicat risc de deficienţă, scrie Science Daily. 

Ce se întâmplă în organism dacă mănânci înghețată în fiecare zi. Efectele dăunătoare ale acestui desert

Consumul de înghețată în fiecare zi poate avea o serie de efecte asupra organismului.  

Recomandări
Nicuşor Dan: Deciziile pe care le iau sunt pentru binele României. Uneori e mai greu să distingi între paşi

Preşedintele Nicuşor Dan afirmă că înţelege foarte bine responsabilitatea mandatului său, iar deciziile pe care le ia sunt pentru binele României, dar susţine că "uneori e mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2, pasul 3".

Iranul acuză România de implicare în război: Teheranul invocă declarațiile șefului NATO despre operațiunea împotriva Iranului

Purtătorul de cuvânt al ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, a acuzat joi NATO de „complicitate” la „războiul de agresiune ilegal” declanşat împotriva Iranului de către Statele Unite şi Israel, potrivit AFP.

Cum arată bugetul unei familii din România în 2026. 86 de lei din 100, cheltuiți pe nevoi urgente

Tot mai multe familii din România nu se ajung cu banii de la un salariu la altul, pentru că viața este tot mai scumpă.