Gripa continua sa faca victime in Romania. Inca 3 decese cauzate de virusul AH3N2, in ultima saptamana

61836701

Alte trei persoane au murit dupa ce au facut gripa, in ultima saptamana. Numarul victimelor a ajuns astfel la 12, dupa ce in 11 din cazuri a fost confirmat virusul AH3N2, considerat de specialisti mai agresiv decat AH1N1, pandemic.

Niciunul dintre bolnavi nu fusese vaccinat, a anunta, joi, Centrul National de Supraveghere si Control a Bolilor Transmisibile (CNSCBT), potrivit News.ro.

Cele trei decese din saptamana 16-22 ianuarie au fost confirmate la persoane cu Infectii Respiratorii Acute Severe (SARI), in acest interval fiind inregistrate 20 de cazuri de infectii respiratorii severe.

Pe grupe de varsta, cele mai multe victime, adica noua, au peste 65 de ani, restul, respectiv cate un caz, fiind la grupele 0-1 an, 15-49 ani si 50-64 ani.

Opt dintre victime erau de sex feminin, iar patru masculin, iar 11 dintre persoanele decedate (92 la suta) au avut conditii medicale pre-existente.

Potrivit Centrului National de Supraveghere si Control a Bolilor Transmisibile, niciuna din persoanele decedate nu fusese vaccinata.

De la inceputul sezonului de supraveghere a infectiilor respiratorii acute, a gripei si a Infectiilor Respiratorii Acute Severe si pana la 24 ianuarie, au fost confirmate in laborator 352 cazuri de gripa, din care 295 cazuri tip AH3N2, 52 de cazuri tip A nesubtipate si cinci cazuri tip B.

Activitatea gripala a evoluat cu intensitate medie, mentinandu-se tendinta de extindere regionala in zona de sud-est (Bucuresti, Constanta, Olt, Dambovita), zona de nord-est (Iasi, Suceava, Botosani, Neamt), cu raspandire locala (Alba, Bihor, Cluj, Brasov, Sibiu) si cazuri sporadice in unele judete.

La nivel national, numarul total de cazuri de infectii respiratorii acute (gripa clinica, IACRS si pneumonii) a fost de 82.446, cu 4,4 la suta mai mare comparativ cu cel inregistrat in aceeasi saptamana a sezonului precedent (78.945).

Pana in 22 ianuarie, la nivel national au fost vaccinate 477.662 de persoane prin programul gratuit al Ministerului Sanatatii, precizeaza CNSCBT.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Femeia care i-a sucit mințile lui Jude Bellingham, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
FOTO Femeia care i-a sucit mințile lui Jude Bellingham, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
Citește și...
Aparate care ar ajuta spitalele cu puțini medici stau nefolosite. Au costat 7,7 milioane de euro

În România, echipamente medicale de milioane de euro, cumpărate cu bani de la Banca Mondială și montate în peste 130 de unități de primiri urgențe, nu au fost folosite niciodată.

Metoda Cangur, tehnica recomandată de medici care ajută nou-născuții să se dezvolte mai bine

Contactul piele pe piele dintre mamă și bebeluș, cunoscut drept „metoda cangur”, este recomandat tot mai des de medici și organizații medicale internaționale, inclusiv de Organizația Mondială a Sănătății. 

Tăcerea din dormitor. De ce e greu să vorbim despre viața intimă

Sexualitatea este unul dintre cele mai sensibile domenii ale vieții de cuplu. Partenerii pot comunica eficient în multe privințe, în timp ce conversațiile despre dorință, plăcere, limite sau nemulțumiri rămân adesea nerostite.

Recomandări
România a prins termenul-limită SAFE. Contracte militare de 5,6 miliarde, semnate în ultima zi a programului

Ministerul Apărării Naţionale a semnat vineri seară mai multe contracte de înzestrare în cadrul Programului SAFE, valoarea totală a acordurilor depăşind 5,6 miliarde de euro, fără TVA. 

Promisiunea făcută de Ministerul Muncii după negocierile cu sindicatele din Apărare. Ce au cerut militarii

După Sănătate și Educație, vineri a venit rândul sindicatelor din Apărare și ordine publică să participe la consultările pentru noua Lege a Salarizării. Și în acest sector sunt nemulțumiri legate de eliminarea unor sporuri. 

Cum poate reacționa NATO după incidentul din Galați. Opțiunile aflate pe masa Alianței

Ce poate face NATO după prăbuşirea unei drone atribuite Rusiei asupra unui bloc de locuinţe din România, ţară membră a alianţei militare?