VIDEO. Reacția liderilor PNL când Florin Cîțu este întrebat dacă pierde puterea in partid după nominalizarea lui Ciucă

×
Publicitate

Blocajul politic pare că se apropie de final. Liberalii i-au dat undă verde, din nou, generalului în rezervă Nicolae Ciucă, să conducă un guvern, de această dată alături de PSD.

Fără să fi fost agreat oficial și de social democrați, Nicolae Ciucă a stat totuși, joi, la masa negocierilor cu Marcel Ciolacu. Un guvern "plin" ar putea fi votat săptămâna viitoare.

Ales pentru a doua oară să conducă guvernul, Nicolae Ciucă ar avea acum şanse reale să devină premier. Le-a luat liberalilor două luni și jumătate să-l convingă pe Florin Cîţu să deblocheze negocierile, iar soluția a fost tranșată în doar trei minute.

În ziua în care a pierdut oficial șansa de a fi prim-ministru în perioada următoare, Florin Cîțu a evitat să vină la sediul de partid și să stea lângă colegii săi. S-a conectat online în ședința de la Palatul Victoria, și l-a propus rapid pe Nicolae Ciucă.

Liderii PNL care l-au însoţit pe Florin Cîţu la negocierile cu PSD - Nicolae Ciucă, Lucian Bode, Rareş Bogdan, Gheorghe Flutur şi Virgil Popescu - au început să râdă zgomotos când preşedintele PNL a fost întrebat dacă are senzaţia că pierde partidul prin nominalizarea lui Nicolae Ciucă pentru funcţia de premier.

Reporter: „În momentul în care domnul Ciucă va fi desemnat premier, dvs. pierdeţi partidul?”
Florin Cîțu, președintele PNL: „Nu, în niciun caz, aţi auzit răspunsul colegilor mei.”

Nicolae Ciuca a primit votul tuturor liderilor PNL.

Gheorghe Flutur prim-vicepreședintele PNL: "E capacitatea partidului de a înţelege că este mai importantă țara decât un om."

Acum, mingea este la social-democrați. Trebuie să agreeze și formal propunerea ca Nicolae Ciucă să conducă guvernul. Din partea lor îl va conduce Marcel Ciolacu.

Marcel Ciolacu preşedinte PSD: „PNL are o decizie și PSD are o decizie, avem două variante de premier.”

În această formulă, cu un premier PNL, PSD ar urma să primească ministerul Finanțelor, secretariatul general al Guvernului, iar liberalii să rămână cu Ministerul Justiției. Vor fi şi doi vicepremieri, unul PSD și unul UDMR. Marcel Ciolacu ar urma să fie preşedintele Camerei deputaților, iar Florin Cîțu ar putea ajunge preşedintele Senatului.”

Ar fi sfârşitul unei crize prea lungi în care România nu a avut un guvern plin, pandemia a făcut mii de victime, iar politicienii s-au pierdut în negocieri fără fond. Principesa Margareta a tras un semnal de alarmă.

Principesa Margareta, custodele coroanei: "Nu ne putem aștepta ca partenerii noștri să ne ia în serios dacă petrecem luni în șir fără guvern și dacă miniștrii vin și pleacă lunar, dacă singurul lucru pe care politicienii noștri îl fac e să se certe pe portofoliile cabinetului."

Liderii PNL și PSD promit că săptămâna viitoare vom avea un guvern învestit în Parlament.

Articol recomandat de sport.ro
Mihaela Evi a atras toate privirile în timp ce făcea sport
Mihaela Evi a atras toate privirile în timp ce făcea sport
Citește și...
Mesaj de la București: Nicușor Dan salută victoria Péter Magyar și deschiderea unui nou capitol bilateral

Preşedintele Nicuşor Dan l-a felicitat duminică seara pe Peter Magyar pentru victoria în alegerile din Ungaria, subliniind că "poporul maghiar a vorbit cu o voce clară şi puternică" la scrutinul parlamentar desfăşurat în ţara vecină.

Mesajul președintelui Nicușor Dan de Paște: „Binele are puterea de a vindeca o societate”

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis un mesaj de Sărbătorile pascale în care îndeamnă românii să fie „solidari nu doar în spiritul tradiţiilor, ci şi în fapte, sprijinindu-ne pe convingerea că binele are puterea de a schimba comunităţi”.

Unde a fost surprins Nicușor Dan la slujba din Vinerea Mare, alături de un lider PSD. ”Acolo unde, de fapt, trebuie să fie”

Preşedintele Nicuşor Dan a participat la slujba din Vinerea Mare oficiată la Mănăstirea Cornu, informaţia fiind făcută publică de preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Virgiliu Nanu.

Recomandări
Președintele Donald Trump a anunțat că Statele Unite vor bloca Strâmtoarea Ormuz: ”Începând de acum!”

Președintele Donald Trump a anunțat duminică faptul că Marina Militară a SUA va începe să blocheze navele în Strâmtoarea Ormuz și să intercepteze orice navă care a plătit o taxă Iranului.

Părintele Teodosie, fost vlogger și curier în Anglia, s-a călugărit inspirat de un musulman. Acum e stâlpul Mănăstirii Sihla

Oamenii sunt lumina. Hristos a înviat! Este Duminica Învierii şi vă invităm la o ediţie de suflet. 

Alegeri Ungaria 2026. Liderul opoziției, Peter Magyar: ”Premierul Viktor Orbán ne-a felicitat pentru victorie la telefon”

Ungaria a organizat duminică alegeri pentru desemnarea celor 199 de membri ai Adunării Naționale, într-un scrutin considerat cel mai competitiv din ultimul deceniu. Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea, felicitându-l pe Peter Magyar pentru victorie.