Victor Ponta: Voi anunta UE si pe prim-ministrii europeni ca au fost escrocati de Basescu si PDL

Victor Ponta

Premierul Victor Ponta a anuntat ca va trimite Comisiei Europene, grupurilor din Parlamentul European si prim-ministrilor europeni scrisori in care va arata ca au fost "inselati si escrocati" de catre Basescu si PDL.

El a precizat ca astfel de scrisori, in care se va arata ca oficialii de la Bruxelles au fost escrocati de Basescu si membrii PDL cand au insistat pentru respectarea deciziei Curtii Constitutionale de asigurare la referendumul de demitere a presedintelui a unei prezente de 50% plus unu din numarul cetatenilor cu drept de vot, vor fi transmise inclusiv oficialilor Parlamentului European si membrilor grupului Partidului Popular European.

"Sunt absolut convins ca Partidul Popular European si partenerii europeni vor constata ca au fost trasi pe sfoara de Basescu si de PDL", a spus Ponta.

Premierul a aratat ca Traian Basescu si PDL actioneaza neconstitutional si infractional, deoarece legea prevede ca impiedicarea prin orice mijloace a dreptului de a participa la referendum se pedepseste cu inchisoare de la sase luni la cinci ani si interzicerea unor drepturi.

Colegiul Director al PDL a decis, marti, sa indemne alegatorii sa nu participe la vot la referendumul din 29 iulie pentru demiterea presedintelui Traian Basescu.

Citește și
traian basescu
Traian Basescu: "PDL ar putea sa boicoteze referendumul. Eu ma coordonez cu ei"
Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Basescu: Accept oricand o confruntare televizata cu Antonescu, dar pe argumente, nu pe tipaturi
Basescu: Accept oricand o confruntare televizata cu Antonescu, dar pe argumente, nu pe tipaturi

Presedintele suspendat, Traian Basescu, a declarat, marti, ca accepta "oricand" si "cu placere" o confruntare televizata cu presedintele interimar, Crin Antonescu, cu conditia ca aceasta sa se faca "pe argumente, nu pe tipaturi".

Traian Basescu:
Traian Basescu: "PDL ar putea sa boicoteze referendumul. Eu ma coordonez cu ei"

Presedintele suspendat, Traian Basescu, a declarat ca "trebuie facut tot ce se poate" pentru a fi invalidat referendumul de demitere a sa din 29 iulie, astfel incat "lovitura de stat" sa nu fie acoperita prin votul popular.

Mesajul PDL pentru simpatizanti:
Mesajul PDL pentru simpatizanti: "NU mergeti la referendum. USL il va frauda". Ponta: Basescu e las

Liderii PDL, reuniti marti de urgenta, le recomanda simpatizantilor sa nu se prezinte duminica la consultarea populara pentru demiterea lui Traian Basescu. Decizia, sustin ei, este motivata de faptul ca cei de la USL se pregatesc sa fraudeze referendumul.

Recomandări
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO

Responsabilii americani i-au avertizat pe omologii europeni că, dacă nu-și consolidează până în 2027 capacitățile defensive, Statele Unite își vor sista participarea la anumite mecanisme de apărare ale NATO.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.