Vicepremierul Viorel Ştefan: Guvernul nu a iniţiat niciun demers pentru modificarea regimului la Pilonul II

61936971
Inquam Photos / Octav Ganea

Vicepremierul Viorel Ştefan a afirmat luni, întrebat despre proiectul privind modificarea Pilonului II de pensii, că nu există niciun proiect privind suspendarea contribuţiilor, iar Guvernul nu a iniţiat niciun demers pentru a modifica Pilonul II.

 

De asemenea, el a spus că îl bucură faptul că se discută despre acest subiect în spaţiul public, relatează news.ro.

“Poziţia mea in legătură cu Pilonul II este făcută publică. (...) Nu există niciun alt proiect, nu există nicio altă concluzie, există doar foarte multă preocupare în dezbaterea publică, ceea ce pe mine mă bucură că se discută despre acest subiect, dar reiterez faptul că Guvernul nu a iniţiat niciun demers in sensul modificării regimului la Pilonul II”, a spus Viore Ştefan, la Parlament.

Guvernul vrea să suspende plata contribuţiilor pentru pensiile administrate privat - Pilonul II - în perioada 1 iulie – 31 decembrie, potrivit unui proiect de lege publicat în programul legislativ al Guvernului României pentru acest an, perioada mai – decembrie. Proiectul care vizează suspendarea plăţii contribuţiilor pentru pensiile administrate privat, Pilonul II, în perioada 1 iulie – 31 decembrie, este o propunere a Comisiei Naţionale de Strategie şi Prognoză (CNSP), dar aceasta nu va fi pusă în aplicare, a susţinut, duminică, ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu. În plus, ea a spus că legea pensiilor va fi pusă în dezbatere la finalul actualei sesiuni parlamentare, cel mai probabil în luna iulie. 

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
"Fără penali în funcţii publice". USR acuză Poliţia şi politicieni că impiedică strângerea de semnături

USR a susţinut marţi o conferinţă de presă în care a proiectat imagini în care acuză că Poliţia Locală şi Jandarmeria împiedică strângerea de semnături pentru iniţiativa cetăţenească "Fără penali în funcţii publice".

Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Meleşcanu, va fi audiat în plenul Camerei Deputaţilor

Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Meleşcanu, va fi invitat pe data de 11 iunie în plenul Camerei Deputaţilor la "Ora Guvernului".

Legea privind statutul magistraţilor a fost adoptată pentru a treia oară de Senat. USR vrea să o atace la CCR

Plenul Senatului a adoptat marţi, pentru a treia oară, cu 79 de voturi “pentru” şi 26 de voturi “împotrivă” modificările aduse legii 303/2004 privind statutul magistraţilor.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Cum apare pe hărți Lacul Ontario, redenumit America de Trump. Cel mai puternic om al lumii a trecut acum la gâștele canadiene

Lacul Ontario apare începând de duminică drept Lacul America pe hărțile Google destinate utilizatorilor din SUA, pentru restul lumii el rămând cu denumirea sa corectă. După schimbarea numelui lacului, Trump a trecut acum la gâștele canadiene.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.