Vezi aici cum trebuie sa votezi la alegerile din noiembrie!

×
Publicitate

Au mai ramas mai putin de 20 de zile pana la alegerile parlamentare, cand romanii isi vor alege pentru prima oara uninominal senatorii si deputatii.


Asta inseamna ca nu vor mai vota liste de partid, ci direct, candidatul preferat. In general, oamenii vor merge la aceleasi sectii de votare. Totusi, din cauza delimitarii colegiilor, unii alegatori pot fi repartizati si in alte locuri.

La intrarea in sectia de votare, trebuie sa aveti neaparat cartea de identitate, fie ea si provizorie. O veti inmana unuia dintre membrii comisiei care va da stampila de vot si doua buletine: unul pentru Camera Deputatilor, iar celalalt pentru Senat.

In spatiul alocat fiecarui candidat veti gasi numele acestuia, numele partidului din care face parte si sigla formatiunii politice. Stampila va trebui pusa pe unul dintre acesti candidati.

Trebuie sa stiti ca pe 30 noiembrie nu veti putea vota decat in localitatea de domiciliu si doar in Colegiul din care faceti parte. De exemplu, un locuitor al sectorului 1 din Capitala nu va putea vota intr-un colegiu din Sectorul 2, chiar daca prefera un candidat din aceasta zona.

Cei mai multi romani vor vota in aceleasi sectii ca la alegerile precedente. Verificati insa, inainte de a merge la urne, daca nu cumva ati fost transferat la o alta sectie de vot. In urma delimitarii colegiilor uninominale au aparut astfel de situatii.

Afla aici ce inseamna votul uninominal

Vezi aici lista completa a colegiilor si candidatilor pentru alegeri parlamentare 2008


Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Stolojan se crede alesul!

Prim-vicepresedintele PDL, Theodor Stolojan, a declarat, pentru "Gandul", ca nu a avut pana in prezent semnale de la seful statului care sa ii indice ca nu el este persoana pe care Basescu o va desemna in functia de prim-ministru dupa alegeri.

Iliescu: Sprijinul PSD pentru PNL, firesc din cauza lui Basescu

 Iliescu scrie pe blogul sau ca e de preferat o guvernare monocolora decat guvernele de coalitie, iar sprijinul PSD pentru guvernul PNL a avut ca motiv tendintele autoritariste ale lui Basescu si ca ar fi hazardat ca PSD sa anunte o posibila alianta.

Tariceanu: Vor fi concedieri in Moldova si sudul tarii

Criza financiara va determina concedieri de personal si la companii care lucreaza in Moldova si sudul tarii, fara a se limita la regiunea de vest, a afirmat premierul Tariceanu, aratand ca a facut un inventar al concedierilor care urmeaza sa fie anuntate.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Alertă pe Dunăre: Guvernul pregătește scenariul extrem pentru Cernavodă. „Răcire în circuit închis”

Pentru a restabili capacitatea de răcire a Centralei Nuclearelectrice (CNE) Cernavodă, astfel încât să fie repusă în funcțiune.