Udrea: Promisiunile USL se dezumfla ca gogosile. Institutiile, luate cu asalt de cohorte de USL-isti

60525812

Vicepresedintele PDL Elena Udrea scrie, pe blogul sau, ca promisiunile facute de PSD si PNL "se dezumfla precum gogosile", ca toate institutiile statutului " sunt luate cu asalt de adevarate cohorte de USL-isti care se doresc sefi".

Udrea mentioneaza ca, de-a lungul ultimilor ani de opozitie, reprezentantii USL au condamnat public orice li se parea a fi o incercare de politizare a administratiei centrale sau locale.

"L-am auzit personal pe Victor Ponta sau pe anuntatul candidat la alegerile prezidentiale, clamand faptul ca USL nu va promova oameni avand ca unic criteriu apartenenta politica. Ei bine, dupa o seceta destul de lunga la PSD, dar si la PNL, se pare ca promisiunile facute se dezumfla precum gogosile. In aceste momente, toate institutiile statului sunt luate cu asalt de adevarate cohorte de USL-isti care se doresc sefi. Toti prefectii, toti subprefectii, toti secretarii de stat si subsecretarii, toti directorii si directorasii de la deconcentrate, pana si soferii sau portarii se vrea a fi schimbati", adauga Udrea.

In opinia sa, o asemenea atitudine este mai degraba "marca unei armate de ocupatie care incearca sa controleze totul, decat a unui nou Guvern care-si doreste institutiile functionale".

"Spre exemplu, eu cand am devenit ministru, am mentinut in functie toti directorii, chiar daca fusesera numiti de PSD sau PNL. in plus fata de respectarea principiului depolitizarii, am facut-o si pentru ca cei mai multi dintre ei sunt profesionisti. USL-ul insa face ceea ce stiam ca va face din toate experientele trecute, doar ca unii uitasera de ce este in stare, iar altii sperau ca s-a schimbat. Alianta mare, insetata incearca, dar nu poate sa-i multumeasca pe toti. Iata de ce toate posturile vor fi ocupate politic", mai scrie fostul ministru al Dezvoltarii Regionale si Turismului.

Elena Udrea sustine ca posturile nu sunt ocupate de specialisti, ci de "clientela de partid".

"Cele mai cautate sunt cele in care nu se face nimic, doar se controleaza munca altora. Sunt posturile de pe urma carora poti sa te alegi cu atentii, sau spaga altfel spus, nu cele unde se muncește. Este vorba de tot ceea ce inseamna control, ANAF, inspectoratul de stat in constructii, autoritatile sanitar-veterinare, garzile de mediu samd. Mai interesant este ca acest lucru nu a fost remarcat numai de mine, ci si de un reprezentant al USL, Adrian Nastase, intr-o postare pe blogul sau de saptamana aceasta", arata Udrea.

Vicepresedintele PDL considera ca tot ceea ce a facut guvernul Ponta de la instalare arata graba de a pune stapanire pe institutiile care organizeaza alegerile si pe cele care le pot umple rapid visteria partidului, goala dupa atatia ani de opozitie.

"USL actioneaza cu disperarea unui vampir care nu a mai vanat de mult timp, iar acum, inainte de ivirea zorilor, se arunca la gatul victimei. Din pacate, victima este chiar tara aceasta!", incheie Udrea.

Fostul premier Adrian Nastase a scris, miercuri, pe blogul sau, ca zilele acestea a avut o revelatie, respectiv ca in Romania posturile cele mai dorite, in acest moment, sunt posturile de control.

"Am vorbit cu multa lume in aceste zile. Interesant mi s-a parut ca cei mai multi dintre ei isi doreau sa lucreze, in viitor, in posturi de control - la ANAF, la Garda financiara, la control la agricultura, la corpul de control al PM, la control economic la politie, la control la serviciile de informatii, la Garda de mediu, la calitatea in constructii, la controlul vamal, la controlul medicamentelor, la protectia consumatorului, la RAR, la politia de frontiera, la cadastru etc. Se pare ca putini vor sa munceasca, pur si simplu. Multi vor sa vada cum muncesc altii. De ce oare?", scria Adrian Nastase.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Corina Cretu: Participarea lui Ponta la Consiliul din 23 mai nu submineaza atributiile presedintelui

Vicepresedintele PSD Corina Cretu sustine ca ar fi normal ca premierul Victor Ponta sa participe la Consiliul European din 23 mai deoarece se vor discuta teme economice.

Traian Ungureanu: Guvernul Ponta - tranzitie spre panica financiara, spre caderea leului

Europarlamentarul PDL Traian Ungureanu a criticat, duminica, intr-o conferinta de presa, faptul ca Guvernul Ponta ataca institutiile si demonteaza reformele.

Traian Ungureanu, despre ministrul Educatiei: "Copy Mang Paste", "primul copiator al tarii"

Europarlamentarul PDL Traian Ungureanu, a declarat ca premierul Victor Ponta a debutat cu doua "mutari catastrofale": numirea ca ministru al Educatiei a Cornei Dumitrescu si apoi a lui "Copy Mang Paste", "primul copiator al tarii".

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.