Traian Băsescu, despre o candidatură a sa la Primăria Capitalei: ”Este posibil”

62110292
Agerpres

Europarlamentarul Traian Băsescu, fost şef al statului, a anunţat că ”este posibil” să candideze la fotoliul de primar general al Capitalei, dar cu condiţia să îşi rezolve problema cu dosarul de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Este posibil, dacă îmi rezolv problema cu dosarul de la Înalta Curte, să candidez. Am învăţat că în politică niciodată nu spui niciodată.

Pot lua in consideraţie orice moment politic important. Alegerile locale sunt extrem de importante. Sunt puţini dintre oamenii politici care, dacă s-ar aşeza pe scaunul primarului general, ar şti ce să facă. Pasajul Basarab, care s-a terminat, nu vedeți că se termina într-un semafor? Ditamai pasajul care trebuie să fluidizeze şi el se opreşte într-un semafor”, a declarat, duminică seară, Traian Băsescu la România TV, potrivit News.ro, întrebat dacă va candida la Primăria Capitalei.

Băsescu mai spune că, încă din 2004, se ştia că RADET va intra în faliment, iar soluţia este montarea de centrale de cvartal.

Plângem cu RADET-ul. Se ştia din 2004 ca RADET-ul se va termina în faliment. S-a făcut contorizarea blocurilor la nivel de scară de bloc. Administratorul stabileşte el când vine încălzirea. Înainte RADET evada în facturile cetăţenilor şi pierderile din conducte le băga în facturi şi cu asta basta. Din 2004 - 2005 nu mai face asta pentrru că există acele contuare. Care e soluția? Fă, omule, centrale de cvartal. Unde sunt zone de conducte de 50 de ani e mai ieftin să pui centrale de cvartal decat să schimbi conducte. Mă văd punând centrale de cvartal, da”, a declarat Băsescu.

Fostul şef al statului spune că este încrezător că va câştiga, dacă ar candida, dar aceasta este o ”incertitudine majoră”

”Dacă aş candida, aş câştiga. Sigur, nu se pune problema unei alianţe şi merge PMP singur, în acest caz. Sper să reuşim această alianţă (pentru sprijinirea lui Nicuşor Dan - n.r.) pentru că la mine incertitudinea e majoră deoarece va trebui să compar în faţa judecătorilor. Certitudinea e Nicuşor Dan”, a mai spus Băsescu.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Cauza morții lui Gabi Mureșan. Explicațiile ISU Mureș
NEWS ALERT Cauza morții lui Gabi Mureșan. Explicațiile ISU Mureș
Citește și...
CTP: ”N. Dan este cu adevărat Șeful Sistemului”. Ce spune despre ”aliatul său principal, PSD Știucă”

Nicușor Dan este, cu adevărat, ”șeful sistemului”, consideră Cristian Tudor Popescu, potrivit căruia președintele României s-a aliat cu ”PSD Știucă” pentru a distruge PNL.

Lider PNL: Instanța a anulat decizia PNL de a nu face coaliție cu PSD

Alexandru Muraru susține că suspendarea deciziilor Congresului Extraordinar reprezintă un atac fără precedent asupra autonomiei PNL și compară situația cu perioada de după Al Doilea Război Mondial.

Reacția lui Ilie Bolojan după ce instanța a suspendat deciziile adoptate la Congresul PNL. Ce le transmite „puciștilor”

Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, anunţă că liberalii vor respecta decizia provizorie de suspendare a hotărârilor Congresului PNL, dar precizează că nu se va renunţa la hotărârile luate.

Recomandări
Economia României a scăzut cu 1,2% în primele 3 luni ale anului. Industria pe minus, agricultura e zero, cultura a adus plus

Economia României a scăzut cu 1,2% pe serie brută în primele 3 luni ale acestui an, comparativ cu aceeaşi perioadă din anul 2025, şi cu 1,1% pe serie ajustată sezonier, potrivit datelor provizorii (2) anunţate de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Harta salariilor nete din România. Județele în care se câștigă cel mai bine și cele rămase la coadă

În 2026, salariile românilor au continuat să crească, însă ritmul nu este același în toate domeniile. Diferențele nu se văd doar între meserii, ci și între județe.

Vremea se schimbă radical. ANM anunță furtuni, grindină și ploi torențiale în mai multe județe, inclusiv în Capitală

ANM a emis joi o avertizare Cod galben de instabilitate atmosferică și un Cod portocaliu de ploi torențiale pentru mai multe zone din țară.