Teodorovici, despre Nicolae Văcăroiu: Este un om care a distrus ţara din orice funcţie pe care a ocupat-o

Eugen Orlando Teodorovici
Inquam

Senatorul PSD Eugen Teorodovici, fost ministru al Finanţelor în guvernul condus de Victor Ponta, l-a atacat dur pe preşedintele Curţii de Conturi, Nicolae Văcăroiu.

El a afirmat că acesta este unul dintre personajele negative ale României, care "a distrus ţara" din orice funcţie pe care a ocupat-o, de premier sau şef al Curţii de Conturi.

Nicolae Văcăroiu a fost prim-ministru în guvernul FDSN/PDSR (adică actualul PSD) în perioada 1992-1996, după victoria lui Ion Iliescu la alegerile prezidenţiale din199.

El a devenit preşedinte al Curţii de Conturi în 2008, pentru un mandat de nouă ani, care expiră în acest an.

”O parte din conducerea Curţii de Conturi ne părăseşte anul acesta şi bine face. Foarte mulţi dintre ei au făcut mult rău acestei ţări. Domnul Văcăroiu este unul dintre personajele negative ale acestei ţări. Este un om care a distrus ţara din orice funcţie pe care a ocupat-o, ca premier, dar mai ales ca şef al Curţii de Conturi. Un om care a ţinut această entitate-cheie în România după chipul şi asemănarea sa, adică o structură comunistă”, a spus Teodorovici, care este în prezent senator PSD şi preşedinte al Comisiei pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital din Senat.

Citește și
Klaus Iohannis, Participare la Liturghia cu prilejul sărbătorii Sfinților Trei Ierarhi, la invitația Patriarhului Bisericii Ortodoxe Române
Iohannis crede ca impozitarea Bisericii este "aventura fiscala". Avertismentul transmis Guvernului Tudose

El speră ca la conducerea instituţiei să fie numiţi oameni care gândesc "pro-activ" şi "pro-business", nu unii care să fie speriaţi de lege.

Curtea de Conturi şi Ministerul de Finanţe sunt două structuri importante care ar trebui reformate, fără a căror reformare nu se poate schimba nimic în economie. Sper ca la conducerea instituţiei să rămână oameni care au făcut lucruri bune, care au un istoric cu adevărat palpabil pentru România”, a declarat Teodorovici, pentru News.ro.

Întrebat de News.ro dacă nu îi este teamă că va fi exclus din partid pentru că şi-a exprimat nemulţumirile în public, Teodorovici a spus că ”în afară de Dumnezeu nu se teme de nimic”.

”Referitor la ce se întâmplă azi în PSD, eu cred că un lider politic trebuie să dovedească ca este un lider adevarat aducând lângă el oameni. De dat afară din partid este uşor. Lucrurile cu aspect politic am să le discut în partid, dar dacă eu cred că ceva nu este bun pentru România din punct de vedere economic şi social, o voi spune inclusiv public”, a afirmat Teodorovici.

Senatorul ar fi gata să parieze că în trei ani ar putea fi aborbite fonduri europene în valoare de 23 miliarde euro.

”I-am propus pariul şi premierului Tudose, ca România să aducă în maximum trei ani 23 de miliarde de euro, dar nu a prea înţeles dânsul cum vine treaba asta, neavând experienţă în domeniu. Din păcate, nu se doreşte ca un astfel de pariu să fie câştigat”, a spus Teodorovici.

Acesta consideră că PSD trebuie să facă eforturi pentru a-şi îmbunătăţi activitatea şi imaginea.

PSD mai are de demonstrat că în România lucrurile sunt aşa cum trebuie. (...) Este partidul de la care oamenii aşteaptă cel mai mult. Din păcate, liderii noştri politici nu sunt luaţi în seamă la nivel european”, a menţionat senatorul.

Teodorovici a mai spus că nu a văzut în acest an alte acţiuni politice semnificative în afara vizitei din SUA a preşedintelui Klaus Iohannis.

Articol recomandat de sport.ro
100.000.000€! Acuzat de tentativă de viol, acum poate da lovitura carierei
100.000.000€! Acuzat de tentativă de viol, acum poate da lovitura carierei
Citește și...
Declaratiile care i-au fost fatale lui Teodorovici. Fostul ministru a criticat o decizie a apropiatei lui Dragnea, Shhaideh
Declaratiile care i-au fost fatale lui Teodorovici. Fostul ministru a criticat o decizie a apropiatei lui Dragnea, Shhaideh

Eugen Teodorovici a fost demis din functia de consilier onorific al premierului Mihai Tudose, dupa ce a criticat masurile din programul de guvernare al PSD si a propus impozitarea Bisericii.

Iohannis crede ca impozitarea Bisericii este
Iohannis crede ca impozitarea Bisericii este "aventura fiscala". Avertismentul transmis Guvernului Tudose

Presedintele Klaus Iohannis a declarat, sambata, ca a vorbi in acest moment despre impozitarea Bisericii i se pare "un fel de aventura fiscala".

Traian Basescu va avea de ales intre sapte locuinte de protocol. Vecin de bloc cu Adrian Nastase si Nicolae Vacaroiu
Traian Basescu va avea de ales intre sapte locuinte de protocol. Vecin de bloc cu Adrian Nastase si Nicolae Vacaroiu

Regia Patrimoniului Protocolului de Stat a publicat lista locuintelor care i-au fost oferite fostului presededinte ca locuinte de protocol

Nicolae Vacaroiu l-a prezentat pe Zgonea drept Valer Dorneanu. Ce reactie a avut Valeriu Zgonea
Nicolae Vacaroiu l-a prezentat pe Zgonea drept Valer Dorneanu. Ce reactie a avut Valeriu Zgonea

Presedintele Curtii de Conturi Nicolae Vacaroiu l-a prezentat, vineri, pe presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, drept Valer Dorneanu.

Recomandări
Fermierii români, nemulțumiți de acordul comercial UE-Mercosur: „În aceste condiții, noi nu putem să concurăm cu ei”
Fermierii români, nemulțumiți de acordul comercial UE-Mercosur: „În aceste condiții, noi nu putem să concurăm cu ei”

După mai bine de 25 de ani de negocieri, controversatul acord comercial dintre Uniunea Europeană și blocul „Mercosur” a fost aprobat, în ciuda furiei fermierilor și a opoziției vehemente a Franței.

Reacția Armatei elvețiene, pentru Știrile PRO TV, cu privire la escortarea avionului lui Nicușor Dan: „Mulțumim României”
Reacția Armatei elvețiene, pentru Știrile PRO TV, cu privire la escortarea avionului lui Nicușor Dan: „Mulțumim României”

Forțele aeriene ale Elveției au reacționat pentru Știrile PRO TV în legătură cu episodul în care două dintre avioanele sale de luptă F/A-18 au escortat pentru pțin timp care aeronava Spartan a MApN, care îl transporta pe președintele Nicușor Dan.

Regimul de la Teheran amenință cu moartea protestatarii din Iran. Comunicațiile, în blackout de peste 24 de ore
Regimul de la Teheran amenință cu moartea protestatarii din Iran. Comunicațiile, în blackout de peste 24 de ore

Iranienii se află de mai bine de 24 de ore într-un blackout aproape total al internetului, pe fondul protestelor antiguvernamentale care se extind în toată țara. Regimul de la Teheran amenință protestatarii cu pedeapsa capitală.