DOCUMENT. Guvernul relaxează restricțiile pentru cei vaccinați. Școală cu prezență fizică și concerte

62189969
Agerpres

Membrii Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) au votat un nou proiect, prin care se propune stabilirea unor măsuri necesar a fi aplicate în contextul pandemiei de COVID-19.

Este vorba despre măsuri care îi au în vedere pe cei care s-au vaccinat împotriva Covid-19 sau care au trecut prin această boală.

DOCUMENTUL integral poate fi consultat aici.

„Rămâne certificatul verde obligatoriu la acest moment pentru cele două categorii - vaccinați sau trecuți prin boală. Singura zonă în care într-adevăr nu se cere certificatul este la 1 Decembrie, în zona unde este spațiu public, unde se cere doar respectarea măsurilor sanitare inclusiv purtarea măștii”, a declarat șeful DSU Raed Arafat.

Iată care sunt principalele modificări - cu mențiunea că relaxarea acestor restricții vizează doar ”persoanele vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 și pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, respectiv persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2”:

-► elevii vor putea participa fizic la cursuri, indiferent de rata de vaccinare a profesorilor, dacă localitatea în care se află școala are o incidență mai mică de 3 la mia de locuitori

Situația actualizată a incidenței cazurilor de Covid-19 poate fi consultată în harta de mai jos: 

-► se vor putea organiza ceremonii pentru Ziua Națională a României, în București, cu participarea a cel mult 400 de persoane, precum și în municipiile reședință de județ, cu participarea a cel mult 200 de persoane 

-► se vor putea organiza activități sportive în spații închise sau deschise, cu participarea spectatorilor până la 30% din capacitatea maximă a spațiului, asigurarea unei distanțe de minimum 1 metru între persoane și purtarea măștii de protecție;

-► se vor putea organiza spectacole, concerte și festivaluri în aer liber cu participarea publicului până la 30% din capacitatea maximă a spațiului, dar nu mai mult de 1.000 de persoane

-► cursurile, workshop-urile și conferințele se vor putea organiza cu participarea persoanelor până la 30% din capacitatea maximă a spațiului în interior sau în exterior, dar nu mai mult de 150 de persoane,

Toate aceste activități trebuie organizate conform normelor de sănătate publică, iar purtarea măștii de protecție este obligatorie.

De asemenea, măsurile prevăzute în prezenta hotărâre produc efecte doar în situația aprobării lor prin acte normative ale Guvernului sau, după caz, ale conducătorilor ministerelor sau organelor administrației publice centrale.

 

 

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Cristi Chivu, ca niciodată! Imagini cu bucuria românului după „remontada” din Inter - Como
Cristi Chivu, ca niciodată! Imagini cu bucuria românului după „remontada” din Inter - Como
Citește și...
Mesajul lui Bolojan pentru românii care îl urăsc. ”Sunt convins că guvernul va da rezultate mai bune, cu mai puțini miniștri”

Ilie Bolojan este convins că ”guvernul va lucra mai ieftin cu mai puțini miniștri și va da rezultate mai bune”, după ce a dispărut ”frâna” pusă de PSD reformelor. Pe de altă parte, premierul spune că românii au înțeles ce a făcut, chiar dacă îl urăsc.

Un deputat PSD, fost șef CJ, a trecut la PNL și critică partidul: „Ce am rezolvat? Sunt convingeri peste care nu trec”

Deputatul Petre Emanoil Neagu, care a intrat în Parlament pe listele PSD la alegerile din 2024, a trecut la Grupul parlamentar al Partidului Naţional Liberal, el afirmând că are anumite convingeri peste care nu poate să treacă.

De ce a ieșit PSD de la guvernare. Bolojan: Peste tot unde lucrurile nu mergeau bine, întotdeauna era cineva susținut de PSD

PSD a ieșit de la guvernare pentru că măsurile pe care le aproba, de altfel, în guvern au afectat, în cele din urmă, prea mult pe baronii săi locali. Oriunde mergeau prost lucrurile în țară, întotdeauna era cineva susținut de PSD, a spus Ilie Bolojan. 

Recomandări
Ilie Bolojan, la Știrile ProTV: Baronii locali ai PSD au avut o nemulțumire. Măsurile de disciplină au deranjat

Premierul României, Ilie Bolojan, s-a aflat față în față cu Andreea Esca, în studioul Știrilor ProTV. Prim-ministrul a explicat că PSD a declanșat criza politică pentru că reformele luate de Guvern au tăiat accesul ”baronilor locali” la banii publici.

„Ne împușcăm singuri”. În plină criză mondială, România este în mijlocul propriei crize politice. Costurile retragerii PSD

„Noi ne împușcăm singuri". O spune președintele Consiliului Fiscal, cu privire la consecințele actualei crizei politice în economie. 

Coiful de la Coțofenești și două brățări dacice au revenit în România. Cât costă să le vezi la Muzeul Național de Istorie

Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice din aur, furate în Țările de Jos, s-au întors acasă. Piesele de tezaur au fost transportate în condiții de securitate sporite până la Muzeul Național de Istorie, unde publicul le va putea admira de mâine până pe 3 mai.