Se schimba modul de vot pentru alegerile parlamentare. Din 300 de alesi, 100 vor fi "lucky losers"

×
Codul embed a fost copiat

Din patru-n patru ani, cand vin alegerile parlamentare, guvernantii schimba modul de vot. In 2012, romanii isi vor alege senatorii si deputatii dupa un nou sistem, o imbinare intre uni-nominalul pur si sistemul de compensare.

Puterea vrea sa treaca legea prin Parlament cat mai repede, in timp ce opozitia se opune vehement. Forma finala a proiectul de lege ar putea fi gata miercuri, cand PDL si UDMR negociaza ultimele detalii.

Anul viitor vom vota tot nume si nu liste de partid. Iar scrutinul pentru alegerea parlamentarilor va fi tot intr-un singur tur.

Guvernul va trasa 200 de colegii noi, mai mari decat cele actuale, in ideea reducerii numarului de alesi la 300.

Cei 200 de invingatori din aceste colegii vor avea mandatul asigurat, eliminand astfel riscul ca primul sa ramana acasa in detrimentul unuia de pe locul doi sau chiar trei, asa cum s-a intamplat in 2008. La anul, va deveni parlamentar cel care castiga colegiul, indiferent de procent.

Citește și
Gabriel Oprea
Scandal in Parlament. "Domnule Oprea, va rog sa nu va mai duceti la toaleta"

Pentru a asigura reprezentativitatea tuturor votantilor, proiectul puterii prevede si un sistem de compensare. 100 de mandate vor fi impartite partidelor politice, in functie de scorul national obtinut in alegeri. Mandatele nu vor fi atribuite insa in baza unor liste, ci asa-numitilor "lucky loseri", adica norocosii invinsi.

Daca scorul politic al unui partid ar fi, spre exemplu, de 50%, acesta va primi 50 de mandate. In ordinea descrescatoare a voturilor obtinute, primii 50 clasati pe locul al doilea din partidul respectiv vor intra si ei in Parlament.

Acesta este de altfel singurul lucru inca se negociaza in coalitie, UDMR fiind adeptul listei de compensare.

Prin modificarea legii electorale, senatorii si deputatii vor fi alesi, anul viitor, prin acest sistem "uninominal compensat". Puterea doreste sa modifice, totodata, si Constitutia prin care se va introduce Parlamentul unicameral. Daca vor reusi, sistemul electoral pregatit de PDL se va aplica si in acest caz.

Articol recomandat de sport.ro
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Citește și...
Monica Macovei propune ridicarea imunitatii parlamentare in 48 de ore, FARA studierea probelor
Monica Macovei propune ridicarea imunitatii parlamentare in 48 de ore, FARA studierea probelor

Vicepresedintele PDL Monica Macovei propune ca ridicarea imunitatii parlamentarilor sa se faca in termen de 48 de ore de la primirea cererii, prin vot la vedere si fara studierea probelor aflate la dosar. CUM COMENTATI ACEASTA PROPUNERE?

Scandal in Parlament.
Scandal in Parlament. "Domnule Oprea, va rog sa nu va mai duceti la toaleta"

Sedinta Camerei Deputatilor de vot final a fost suspendata astazi, dupa ce deputatii opozitiei si puterii s-au certat pe tema prezentei. Scandalul a inceput dupa C.P. Tariceanu a reclamat ca Gabriel Oprea nu este in sala, dar cartela lui a votat.

Recomandări
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică

Sute de tehnicieni STS lucrează în schimburi în aceste zile, ca să rezolve problemele ce apar în secții. Deja sunt ocupați, pentru că în sâmbătă seară se pun în funcțiune tabletele pentru înregistrarea și verificarea alegătorilor.

R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești
R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești

Moldelectrica a anunțat că atacurile rusești din regiunea Odesa au lăsat fără curent sudul Ucrainei și au afectat fluxurile energetice din zonă.

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete
A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița. Va dura, însă, până va ajunge peste tot, pentru că rețeaua are peste 700 de kilometri.