Prima intalnire Basescu-Ponta in 2013. Presedintie: S-a discutat pe buget. Guvern: Tema-vizita FMI

traian basescu

Presedintele Traian Basescu si premierul Victor Ponta au avut, joi, o intalnire, discutiile vizand, conform Presedintiei, chestiuni legate de bugetul pe anul 2013.

Potrivit Guvernului, s-a vorbit despre apropiata vizita a delegatiei FMI si alte teme de importanta pentru anul 2013.

"Domnul presedinte Traian Basescu si domnul prim-ministru Victor-Viorel Ponta au avut o intrevedere astazi, la Palatul Cotroceni, care a durat mai bine de o ora si jumatate si in cadrul careia s-au discutat chestiuni legate de bugetul Romaniei pe anul 2013 si de finantarea deficitelor", a declarat pentru Mediafax Bogdan Oprea, purtatorul de cuvant al presedintelui.

De asemenea, Guvernul a remis presei un comunicat conform caruia "primul-ministru Victor Ponta a avut astazi o intrevedere cu presedintele Romaniei Traian Basescu pe tema apropiatei vizite a delegatiei Fondului Monetar International la Bucuresti".

"In cadrul acestei intalniri s-au abordat si alte teme de importanta pentru anul 2013", se mai arata in comunicat.

Citește și
Elena Udrea
Elena Udrea a petrecut Revelionul in Covasna. S-a cazat in acelasi hotel cu familia Basescu

Guvernul mai precizeaza ca "intalnirea s-a desfasurat in cadrul institutional normal Guvern-Presedintie".

O misiune a Fondului Monetar International condusa de Erik de Vrijer se va afla la Bucuresti in perioada 15-29 ianuarie pentru cea de-a 7-a si a 8-a evaluare a acordului stand-by, principalele teme de discutie fiind perspectivele economiei, bugetul pe 2013, reformele structurale si politica monetara.

FMI a intrerupt misiunile de evaluare dupa luna septembrie a anului trecut, motivand ca doreste sa discute bugetul pentru 2013 doar cu executivul rezultat dupa alegerile parlamentare din luna decembrie.

Totusi, in noiembrie a fost prezenta o misiune tehnica, in timpul careia expertii FMI au analizat performantele economice si bugetare, fara a face insa niciun fel de declaratii publice si fara un raport catre consiliul director al Fondului.

Actualul acord a fost parafat in primavara anului 2011, odata cu inchiderea intelegerii incepute in 2009, si urmeaza sa se finalizeze in lunile martie-aprilie ale acestui an.

Fostul ministru de finante Florin Georgescu declara, insa, in luna noiembrie, ca Guvernul intentioneaza sa negocieze chiar din luna ianuarie 2013 termenii unui nou acord cu FMI, unde sa fie preluate unele dintre conditionalitatile nerealizate curprinse in actuala intelegere, care ar urma sa fie inchisa inainte de termen.

Articol recomandat de sport.ro
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Citește și...
Elena Udrea si Gheorghe Falca au petrecut la Covasna, alaturi de Traian Basescu si familia sa
Elena Udrea si Gheorghe Falca au petrecut la Covasna, alaturi de Traian Basescu si familia sa

Familia prezidentiala a trecut cu mare discretie in noul an. Traian Basescu a petrecut alaturi de sotie si de fiicele sale in restaurantul unui hotel din Covasna.

Elena Udrea a petrecut Revelionul in Covasna. S-a cazat in acelasi hotel cu familia Basescu
Elena Udrea a petrecut Revelionul in Covasna. S-a cazat in acelasi hotel cu familia Basescu

Deputatul PDL Elena Udrea a ajuns, luni dupa-amiaza, in statiunea Covasna, ea fiind cazata la acelasi hotel unde a petrecut Revelionul familia Basescu.

Basescu, in mesajul de Anul Nou:
Basescu, in mesajul de Anul Nou: "2013 sa fie anul linistii si solidaritatii intre romani"

Presedintele Traian Basescu ureaza, in mesajul oficial transmis cu prilejul Anului Nou, ca "anul 2013 sa fie unul al linistii si al solidaritatii intre romani".

Recomandări
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute

Judecătorii Curții Constituționale au amânat pentru a patra oară decizia despre pensiile speciale ale magistraților. Toți cei nouă membrii ai CCR au intrat în ședință, dar au părăsit sala după 30 de minute.

Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua
Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua

Meteorologii au prelungi avertizarea de vreme deosebit de rece până miercuri dimineață. Potrivit ANM vom avea ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și ghețuș, intensificări ale vântului.

Mărturii cutremurătoare din Iran. Familiile protestatarilor uciși plătesc mii de dolari pentru a-i îngropa
Mărturii cutremurătoare din Iran. Familiile protestatarilor uciși plătesc mii de dolari pentru a-i îngropa

Donald Trump a fost convins în ultima clipă să nu atace Iranul, scrie presa occidentală, citând surse din Orientul Mijlociu. Iar cei care au dus munca de convingere au fost oficiali din Arabia Saudită, Qatar și Oman.