Președintele interimar al PSD: "Nu cred că vor fi alegeri anticipate” în România

62094499
Agerpres

Preşedintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a declarat vineri, într-o conferinţă de presă la Brăila, că nu crede că vor avea loc alegeri anticipate în următoarea perioadă, în primul rând pentru că "nu există o criză politică în România".

 

"Vreau să felicit decizia preşedintelui României de a promulga legea PSD de dublare a alocaţiilor pentru copii. Am constatat şi eu ieri intenţia preşedintelui României de a scăpa de acest Guvern.

Cu adevărat nu putea să spună că Guvernul PNL nu are performanţă şi că compromite asumarea de către preşedinte a acestui guvern. A spus-o mai elegant preşedintele României, că şi-ar dori anticipate, dar efectul este acelaşi", a afirmat Ciolacu, potrivit Agerpres.

Liderul PSD a criticat intenţia preşedintelui Klaus Iohannis şi a premierului Ludovic Orban de declanşare a alegerilor anticipate, susţinând că un astfel de demers "ar arunca România într-o criză politică superficială".

"Nu cred că vor fi alegeri anticipate din mai multe motive: în primul rând nu există o criză politică în România. În România avem un guvern, minoritar, nu este prima oară, avem un preşedinte nou ales, avem un parlament funcţional, nu văd unde este criza şi, dacă ţin cont şi de contextul internaţional, deja încep să nu înţeleg cine îşi asumă declanşarea unei crize politice în România. (...) De ce să forţăm nişte alegeri anticipate când anul acesta avem alegeri la termen? Pentru că ni se pare nouă că stăm mai bine în sondaje? Este un abuz democratic. (...) O demisie a domnului Orban ar însemna o greşeală politică faţă de români şi aruncarea României într-o criză politică superficială. Cine o va face trebuie să îşi asume, cum şi PSD şi-a asumat greşeala când şi-a demis propriul guvern", a mai spus Marcel Ciolacu.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Mihai Tudose: ”După ce l-am cunoscut pe domnul Ponta, am început să îl regret pe Dragnea"

Preşedintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a declarat vineri, că nu consideră că Mihai Tudose este "un traseist politic", după ce fostul premier s-a reînscris în PSD Brăila pe 7 ianuarie, venind de la PRO România.

Guvernul va amâna termenul de intrare în vigoare a dublării alocaţiilor pentru copii

Premierul Ludovic Orban a anunţat, vineri, că, cel mai probabil, termenul de intrare în vigoare a dublării alocaţiilor pentru copii va fi amânat.

Cum se pot organiza alegeri anticipate. Procedura din Constituţie

Premierul şi preşedintele au anunţat vineri că vor organizarea de alegeri anticipate în 2020 pentru Parlamentul României. Cum se poate ajunge însă la declanşarea unui astel de scrutin?

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.