Premierul Orban: Vom creşte numărul de paturi de terapie intensivă de la 'Matei Balş'

×
Codul embed a fost copiat

Premierul Ludovic Orban a declarat luni că numărul de paturi de terapie intensivă de la Institutul Naţional de Boli Infecţioase 'Matei Balş' urmează să fie suplimentat.

"La Bucureşti, ştiţi foarte bine că ne-am mobilizat. Mulţumesc încă o dată Asociaţiei 'Dăruieşte viaţă' pentru investiţia făcută la Elias, ne-am mobilizat şi am reuşit să operaţionalizăm paturile de la terapie intensivă de la 'Elias'. De asemenea, vom creşte numărul de paturi la 'Matei Balş'. În acest sens am avut o discuţie şi cu directorul Spitalului Universitar, domnul doctor Cîrstoiu, ca să pună la dispoziţie specialişti ATI, medici anestezişti, asistente medicale, pentru a putea pune în funcţiune paturile care există, sunt dotate cu tot ce trebuie, e nevoie doar de specialişti. De asemenea, ştiţi foarte bine că am luat decizia ca Spitalul Witting să devină spital COVID. În Spitalul Witting există în curs de amenajare 12 locuri la terapie intensivă. Şi aici vom creşte numărul de locuri de terapie intensivă", a arătat premierul într-o declaraţie acordată presei, potrivit Agerpres.

El a menţionat demersuri în vederea creşterii capacităţii de la ATI atât la Braşov, cât şi la Cluj sau la Iaşi.

"La Braşov, de exemplu, s-a făcut un spital modular similar proiectului de la 'Elias', lângă Spitalul Judeţean, care urmează să fie pus în funcţiune săptămâna asta sau săptămâna viitoare, care, de asemenea, va asigura un număr de cel puţin 14 locuri suplimentare de terapie intensivă. La Cluj s-a crescut capacitatea de tratare, la Iaşi suntem pregătiţi cu creşterea capacităţii de tratare în terapie intensivă. Gândiţi-vă că numărul de locuri în terapie intensivă existent astăzi este în jur de o mie. Va creşte în continuare acest număr de locuri din terapie intensivă. Nu a fost niciodată atinsă capacitatea: şi astăzi avem mai puţin de 500, 490 şi ceva de persoane, de români care sunt trataţi în secţiile de terapie intensivă, ceea ce înseamnă utilizarea la jumătate a capacităţii", a spus el.

Premierul a arătat că va fi suplimentat numărul de locuri în spitalele dedicate pacienţilor care au COVID-19, inclusiv pentru cei care nu au nevoie de terapie intensivă.

Citește și
judete
Coronavirus România. Județele în care nu s-a înregistrat niciun nou caz de îmbolnăvire cu Covid-19 în ultimele 24 de ore

"Primăria Capitalei, prin 'Victor Babeş', a amenajat un spaţiu în Pipera, care am înţeles din declaraţiile făcute că urmează să fie pus în funcţiune. De asemenea, cu contribuţia unui grup de firme (...), a fost amenajat spaţiul de pe Chitila pentru a suplimenta posibilitatea de a trata, cu caracter de secţie externă a spitalelor. De asemenea, am solicitat creşterea numărului de paturi pentru tratare. Aici ştiţi foarte bine că am criticat la vremea respectivă faptul că Spitalul Colentina nu a fost păstrat în integralitate spital COVID. Sperăm ca aceste măsuri să ne permită capacitatea de a-i evalua medical în perioada de 48 de ore, în cadrul spitalelor, pe pacienţii care sunt diagnosticaţi pozitiv", a spus el.

Articol recomandat de sport.ro
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
Citește și...
Județele cu cele mai multe cazuri noi de îmbolnăvire cu Covid-19 în ultimele 24 de ore
Județele cu cele mai multe cazuri noi de îmbolnăvire cu Covid-19 în ultimele 24 de ore

Coronavirus România 17 august. Județul Prahova se află pe primul loc în ceea ce privește numărul de noi infectări din ultimele 24 de ore, cu 91 de cazuri, fiind urmat de Capitală (64) şi Argeş (56).

Coronavirus România. Județele în care nu s-a înregistrat niciun nou caz de îmbolnăvire cu Covid-19 în ultimele 24 de ore
Coronavirus România. Județele în care nu s-a înregistrat niciun nou caz de îmbolnăvire cu Covid-19 în ultimele 24 de ore

Coronavirus România, 17 august. Până în acest moment, pe teritoriul României au fost confirmate 71.194 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus și 3.029 de decese.

Un nou record de pacienți infectați cu COVID-19 internați la ATI, în spitalele din România
Un nou record de pacienți infectați cu COVID-19 internați la ATI, în spitalele din România

Bilanțul ultimelor 24 de ore privind cazurilor de coronavirus în România aduce un nou record de persoane internate la ATI, în spitalele din țară.

Recomandări
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist: „Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist: „Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”

Valentin Tătaru, economist-șef al ING România avertizează că România se confruntă cu o problemă veche, amplificată în ultimii ani: un dezechilibru structural între cheltuielile statului și veniturile încasate.

Maia Sandu, desemnată „Liderul Mondial al Anului”: The Telegraph: ”Liderul pe care Putin nu a reușit să-l învingă”
Maia Sandu, desemnată „Liderul Mondial al Anului”: The Telegraph: ”Liderul pe care Putin nu a reușit să-l învingă”

Preşedinta Republicii Moldova a fost desemnată "Liderul Mondial al Anului" de publicaţia britanică The Telegraph, pentru rolul său decisiv în apărarea democraţiei şi pentru contracararea presiunilor şi ingerinţelor Federaţiei Ruse, informează Moldpres.

Nu e nicio glumă. Trei motive pentru care transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie
Nu e nicio glumă. Trei motive pentru care transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie

Transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie, oricât de surprinzător ar suna asta. Și există trei argumente în favoarea acestei aserțiuni: programul de funcționare non-stop, servicii predictibile și prețuri mult mai mici.