Ponta: Pe 30 decembrie avem sedinta a Comitetului Executiv National PSD, sa votam Bugetul

61399294

Presedintele PSD, premierul Victor Ponta, a declarat, luni, ca PSD va avea sedinta a Comitetului Executiv National pe 30 decembrie, pentru ca parlamentarii sa fie prezenti pentru a vota Bugetul de Stat retrimis de catre presedintele Traian Basescu.

"Am discutat in BPN si vom discuta si azi la ora 15.00 la grupurile reunite ale PSD-UNPR despre obiectivul numarul unu, anume adoptarea Legii bugetului, dupa ce eventual presedintele va retrimite legea. Am luat o decizie pe care o vom consfinti la grupuri: pe 30 decembrie - ziua ultima in care presedintele e obligat sa retrimita legea sau sa o promulge - vom avea si Comitet Executiv National si reuniuea grupurilor PSD", a anuntat Ponta.

El a precizat ca parlamentarii PSD vor astfel sa dea un mesaj ca bugetul Romaniei pe 2014 si ceea ce presupune adoptarea acestuia - pensii, salarii, subventii, plata hotararilor judecatoresti - sunt lucruri esentiale pentru acestia.

"Toti parlamentarii nostri, desi evident unii poate aveau alt program, asa cum era normal, sa fie prezenti, sa dea un mesaj foarte clar ca bugetul, adica pensiile, salariile, plata hotararilor judecatoresti, subventiile, toate celelate lucruri importante, pentru noi sunt esentiale si pentru acestea vrem sa participam la vot si sa trecem bugetul pe 30 decembrie",
a spus Ponta.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Legea referendumului, publicata in MO. Prevederile nu se pot aplica la urmatoarele prezidentiale

Legea referendumului in noua forma, cu un cvorum redus la 30%, a fost publicata luni in Monitorul Oficial, impreuna cu decretul de promulgare al presedintelui Traian Basescu.

Victor Ponta: PSD sustine adoptarea Legii amnistiei daca exclude faptele de violenta si coruptie

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, ca Legea amnistiei poate fi adoptata, din motive practice si de politica penala, dupa informarea Comisiei Europene.

Lucian Bolcas: Am refuzat numirea la Curtea Constitutionala

Fostul parlamentar PRM Lucian Bolcas, care s-a intalnit, luni dimineata, la Guvern, cu premierul Victor Ponta, a declarat ca a refuzat numirea la Curtea Constitutionala.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.