Ponta, la Iasi: Uneori e mai mare coada celor care se baga in fata decat a celor ce stau la coada

Victor Ponta

Premierul Victor Ponta a spus, luni seara, la Iasi, ca el nu se aseaza niciodata in fata la moaste, dar ca problema Romaniei este ca "uneori e mai mare coada celor care se baga in fata decat a celor ce stau la coada".

Victor Ponta a precizat ca sunt doua zile pe an cand vine la Iasi, pe 24 ianuarie, de Ziua Unirii, si pe 14 octombrie, de hramul Sfintei Cuvioasa Parascheva.

El a explicat ca de fiecare data cand a ajuns in octombrie la Iasi nu s-a asezat niciodata in fata pentru a se inchina la racla cu moastele Sfintei Cuvioasei Parascheva, depuse pe esplanada Catedralei Mitropolitane.

"Nu ma pun niciodata in fata la moaste, problema Romaniei este ca uneori e mai mare coada celor care se baga in fata decat a celor care stau la coada", a declarat Ponta.

El i-a indemnat pe cei prezenti la eveniment sa aiba mai multa incredere in ei insisi, adaugand ca lipsa de incredere este un blestem de care trebuie sa scape Romania.

Citește și
Rovana Plumb
Ministrul Rovana Plumb si-a pus sort si a pregatit sarmale pentru pelerinii de la Iasi

"Va indemn sa aveti mai multa incredere in dumneavoastra, sa scapati, asa cum trebuie sa scape toata Romania, de acel blestem al lipsei de incredere. De fiecare data, strainii vorbesc mai frumos despre Iasi si despre Romania decat o facem noi insine. Cred ca marea batalie pentru viitor este ca dumneavoastra sa credeti ca aceste aprecieri sunt adevarate", a spus Victor Ponta.

Mitropolitul Moldovei si Bucovinei, IPS Teofan, alaturi de 23 de ierarhi din tara si strainatate, a oficiat, luni dimineata, la Catedrala Mitropolitana din Iasi, Sfanta Liturghie, cu prilejul hramului Sfintei Cuvioase Parascheva, considerata ocrotitoarea Moldovei.

La ceremonia religioasa, oficiata pe pietonalul Stefan cel Mare, in fata Catedralei, au luat parte peste 10.000 de persoane.

Slujba a fost oficiata pe o scena amplasata pe pietonal, langa care au fost montate alte doua scene pe care s-au aflat cateva zeci de oficialitati - autoritati locale, judetene si politicieni, intre care Elena Udrea, Varujan Vosganian, primarul Iasiului, Gheorghe Nichita, presedintele Consiliului Judetean, Cristian Adomnitei. La Sfanta Liturghie, care a inceput in jurul orei 9.00, a ajuns, in jurul orei 10.45, si premierul Victor Ponta.

Sfanta Parascheva este considerata ocrotitoarea Moldovei, iar ziua de 14 octombrie, cand este hramul, transforma Iasiul in cel mai mare centru de pelerinaj din Romania.

Citește și...
Cinci persoane care se intorceau din pelerinaj de la Cuvioasa Parascheva s-au rasturnat cu masina
Cinci persoane care se intorceau din pelerinaj de la Cuvioasa Parascheva s-au rasturnat cu masina

Cinci persoane care se intorceau de la Iasi, din pelerinajul la Cuvioasa Parascheva, s-au rasturnat cu masina, luni, in fata unei scoli din localitatea vasluiana Valeni, dupa ce soferul a adormit la volan pe fondul oboselii.

Ministrul Rovana Plumb si-a pus sort si a pregatit sarmale pentru pelerinii de la Iasi
Ministrul Rovana Plumb si-a pus sort si a pregatit sarmale pentru pelerinii de la Iasi

Ministrul Mediului, Rovana Plumb, a participat sambata seara, la Cantina de Ajutor Social din Iasi, la pregatirea sarmalelor care vor fi oferite luni pelerinilor dupa Sfanta Liturghie de la Catedrala Mitropolitana.

Dragnea, la moastele Sfintei Parascheva: M-am rugat pentru cei care au gandit rau cu dosarul ala
Dragnea, la moastele Sfintei Parascheva: M-am rugat pentru cei care au gandit rau cu dosarul ala

Vicepremierul Liviu Dragnea a declarat, vineri seara, la Iasi, dupa ce s-a inchinat la moastele Sfintei Parascheva, ca s-a rugat pentru cei care "au gandit rau" cu dosarul in care a fost trimis in judecata de DNA.

Recomandări
Șeful MAI, despre azilele groazei: ”A fost o anchetă complexă, a durat ani de zile”. Ce se întâmplă cu torționarii bătrânilor
Șeful MAI, despre azilele groazei: ”A fost o anchetă complexă, a durat ani de zile”. Ce se întâmplă cu torționarii bătrânilor

Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a afirmat, miercuri, că ancheta în dosarul exploatării persoanelor cu dizabilităţi în trei azile din localitatea Voluntari a fost una "complexă" şi a durat "ani de zile".

 

Răspunsul oficial al Min. Educației, dupa gafa în care ierarhia mediilor pentru admiterea la liceu a fost publicată greșit
Răspunsul oficial al Min. Educației, dupa gafa în care ierarhia mediilor pentru admiterea la liceu a fost publicată greșit

Ministerul Educației vine cu lămuriri după ce, marți seară, a fost publicată în mod eronat ierarhia de admitere la liceu 2023.  

FT: Xi Jinping l-a avertizat personal pe Putin să nu folosească arme nucleare în Ucraina. Ce va păți Rusia dacă nu ascultă
FT: Xi Jinping l-a avertizat personal pe Putin să nu folosească arme nucleare în Ucraina. Ce va păți Rusia dacă nu ascultă

China a amenințat Rusia cu consecințe suficient de grave pentru a-l determina pe Putin să renunțe la utilizarea armelor nucleare în Ucraina, iar Xi Jinping l-a avertizat personal pe președintele rus cu privire la acest lucru.