Orban: PNL este deschis, după căderea Guvernului, la negocieri cu toate forţele politice civilizate

Ludovic Orban
Agerpres

Preşedintele liberal, Ludovic Orban, a anunţat luni că negocierile cu diverse grupuri parlamentare, în vederea susţinerii moţiunii de cenzură, se poartă până în momentul votului.

El a evitat să spună clar dacă ”se agață” de dorința de a fi nominalizat ca premier - dacă moțiunea va fi adoptată - precizând că PNL este deschis la discuţiile cu toate forţele politice civilizate.

"PNL este deschis, după căderea Guvernului, la negocieri cu toate forţele politice civilizate, decente, care vor binele României, pentru conturarea unei soluţii benefice pentru România, care să reaşeze România pe drumul firesc euroatlantic, pe un drum democratic, care să respecte valorile şi principiile fundamentale care stau la baza funcţionării UE, pe un drum care să permită fiecărui cetăţean român să aibă şansă la o viaţă mai bună.

Până atunci, toată energia noastră este concentrată pe obiectivul de a determina cât mai mulţi parlamentari din zona majorităţii guvernamentale să treacă acest examen de conştiinţă la care vor fi supuşi şi să voteze moţiunea de cenzură, pentru că, după părerea mea, parlamentarii din majoritate vor avea miercuri fie ocazia de a fi pe lista ruşinii naţionale, în condiţiile în care nu votează moţiunea de cenzură şi vor rămâne complicii regimului Dragnea, fie vor avea şansa să intre la panoul de onoare, în memoria cetăţenilor, făcând un bine României şi punând punct acestui rău absolut pentru România care este astăzi regimul Dragnea", a spus preşedintele PNL, potrivit Agerpres.

El a mai anunţat că niciun parlamentar liberal nu va absenta de la moţiunea de cenzură.

Citește și
Motiune citita in Parlament
Moţiunea de cenzură, votată miercuri. Opoziția mai are nevoie de 90 de voturi

"În continuare se poartă, până la ziua, până la momentul votului, negocieri atât la nivel individual, cât şi la nivelul unor grupuri parlamentare care ar putea veni alături de noi în susţinerea moţiunii de cenzură", a menţionat el.

Orban a mai solicitat membrilor şi simpatizanţilor PNL să fie prezenţi la toate manifestaţiile de susţinere a moţiunii de cenzură care vor avea loc miercuri atât în Bucureşti, cât şi în alte oraşe.

"Am luat hotărârea ca cei mai importanţi membri ai PNL să fie şi ei prezenţi alături de cetăţeni în manifestaţiile de stradă", a spus preşedintele PNL.

El a adăugat că parlamentarii PNL vor vota la vedere, miercuri, în cadrul şedinţei privind moţiunea de cenzură.

"Următoarele zile vor fi decisive pentru România. Miercuri se va vedea cine pune România pe primul loc şi cine preferă să rămână complicele lui Dragnea şi susţinătorul unui regim toxic pentru România. (...) Obiectivul fundamental al PNL este căderea Guvernului Dăncilă, pentru demantelarea unui regim autocratic, care face un rău imens României, care riscă să scoată România de pe harta ţărilor democrate, civilizate, să scoată România de pe harta euroatlantică", a mai precizat el.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Citește și...
UDMR decide în ultima zi dacă susţine sau nu moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă
UDMR decide în ultima zi dacă susţine sau nu moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă

Preşedintele executiv al UDMR, Porcsalmi Balint, a declarat, luni, că Uniunea va decide miercuri, în grupurile sale parlamentare reunite, dacă va susţine sau nu moţiunea de cenzură la adresa Guvernului Dăncilă.

Moţiunea de cenzură, votată miercuri. Opoziția mai are nevoie de 90 de voturi
Moţiunea de cenzură, votată miercuri. Opoziția mai are nevoie de 90 de voturi

Liberalii poartă ultimele negocieri pentru moţiunea de cenzură prin intermediul căreia, împreună cu USR şi PMP, vor să doboare guvernul Dancilă.

Orban, despre şansele moţiunii de cenzură: Depinde şi dacă PSD-ALDE îşi lasă parlamentarii să voteze
Orban, despre şansele moţiunii de cenzură: Depinde şi dacă PSD-ALDE îşi lasă parlamentarii să voteze

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, duminică că şansele moţiunii de cenzură depind şi de modul în care vor proceda PSD şi ALDE la vot, dacă parlamentarii acestor partide vor fi lăsaţi să voteze.

Stănescu: Cred că UDMR nu va vota moţiunea de cenzură
Stănescu: Cred că UDMR nu va vota moţiunea de cenzură

Vicepremierul Paul Stănescu crede că UDMR nu va vota moţiunea de cenzură iniţiată de PNL.

Recomandări
Crăciunul din New York. Contrastul dintre magia de pe Instagram și realitatea aglomerată și intensă din oraș
Crăciunul din New York. Contrastul dintre magia de pe Instagram și realitatea aglomerată și intensă din oraș

Crăciunul din New York pare desprins dintr-un film atunci când îl vedem pe Instagram: lumini strălucitoare, decor de film, zâmbete și reclame spectaculoase. Dar realitatea e mult mai intensă.

”Circul anual al lui Putin”. Minciuni, dispreț și amenințări furioase de război – ”cadoul” de Crăciun al Rusiei pentru Europa
”Circul anual al lui Putin”. Minciuni, dispreț și amenințări furioase de război – ”cadoul” de Crăciun al Rusiei pentru Europa

„Circul anual al lui Putin a dus pe noi culmi distorsionarea adevărului”. Așa rezumă comentatorii occidentali tradiționala conferință de presă susținută de președintele rus.  

Noua tradiție ”Elf on the shelf” din America devine modă și la români. Ce reprezintă și cât de sănătoasă este pentru copii
Noua tradiție ”Elf on the shelf” din America devine modă și la români. Ce reprezintă și cât de sănătoasă este pentru copii

Moda lansată de vestici, ”Elf on the shelf” - pe românește, ”spiridușul de pe raft” - ia amploare și la noi în țară. Tradiția vine de peste Ocean, unde părinții mută o jucărie-spiriduș prin casă, pe timpul nopții.